Mr Soheil
برنامه نویس

آموزش فارسی کردن قالب وردپرس (Wordpress) به زبان ساده

در صورتی که از سیستم مدیریت محتوا وردپرس (Wordpress) استفاه می کنید، فارسی کردن قالب های وردپرس یکی از کارهایی است که حتماً به آن نیاز پیدا خواهید کرد. دسته بندی ها موضوعات دیدگاه ها و .... هر چیزی که شما در یک قالب انگلیسی وجود دارد رو میتونید به زبان شیرین فارسی تغییر بدید. در این مطلب به صورت کامل با آموزش فارسی کردن قالب های وردپرس (Wordpress) در خدمت شما هستیم. مواردی که در این مطلب با آن ها آشنا می شوید:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. آشنایی با فایل ترجمه
  2. نحوه کار با نرم افزار poedit
  3. تغییر زبان قالب وردپرس به زبان فارسی

ابزار لازم برای فارسی کردن قالب وردپرس

1-یک قالب انگلیسی

2- نرم افزار Poedit ( از اینجا میتونید اخرین نسخه رو دریافت کنید )

  • نکته : قالب های وردپرس اکثرا دارای یک فایل در پوشه Language هستند که تا 90 درصد از کار ترجمه با این فایل است .

ابتدا نرم افزار poedit را نصب کرده ، وارد قالب وردپرس و سپس وارد داخل پوشه Language میشویم. مشاهده میکنید که دو فایل (یا ممکن است تعداد بیشتری مشاهده کنید. این فایل ها بسته به زبان قالب میتوانند زیاد یا کم باشند. یعنی ممکن است یک قالب دارای چندین زبان روسی وفرانسوی و انگلیسی و... باشد ) به اسم en__US.po و en__US.mo مشاهده میکنید.


ترجمه قالب وردپرس به زبان فارسی


تا اینجا برای اینکه متوجه بشید چه فایلی رو میخواهیم ویرایش کنیم. وارد برنامه poedit شده و از منوی فایل وارد open را انتخاب میکنید. وارد پوشه language قالب وردپرس شده . فایل en_us انتخاب میکنیم. وارد بخش Catalog شده و سپس properties رو انتخاب میکنیم. تغییرات را اعمال میکنید. در فیلد اول اسم پروژه. سپس زبان ترجمه . Charset و source code charset رو به صورت پیشفرض بمونه.در فیلد بعدی اسم تیم و در بخش اخر ادرس ایمیل تیم و گروه خود را وارد کرده و سپس ok میکنید.


ترجمه قالب وردپرس به زبان فارسی


در قسمت source text که در سمت چپ قرار دارد یکسری متن ها و کلماتی رو میبینید که هرکدوم یک مفهومی رو میرسونه . مثل 404 و یا page و ..... در قسمت پایین بخش Translation شما میتونید معادل فارسی بخش بالایی رو وارد کنید. چجوری؟؟ به طور مثال همانطور که در تصویر میبینید کلمه Go to home page را انتخاب میکنیم و در بخش پایین یعنی بخش ترجمه Translation معادل آن را به فارسی مینویسم.


ترجمه قالب وردپرس به زبان فارسیترجمه قالب وردپرس به زبان فارسی


شما با صرف چند دقیقه میتوانید تمامی بخش های انگلیسی را ترجمه کنید. دقت کنید شاید در بعضی از بخش ها با کلماتی نامفهوم مواجه شدید. مانند % $ و ... همه را نوشته و مانند و فقط بخش انگلیسی را ترجمه میکنیم.


ترجمه قالب وردپرس به زبان فارسی


پس از اینکه کار ترجمه به پایان رسید شما باید فایلتون رو با اسم fa_IR در پوشه Language قالب وردپرس ذخیره کنید.تا اینجای کار بخش ترجمه قالب به پایان رسید.وقتی قالبتون را اجرا میکنید اگه متوجه بهم خوردگی و اینکه راست چین و چپ چین قالب زیبایی خود را از دست داده ، وارد پوشه قالب شده و به دنبال فایل Style.css بگردید. که اینجا کمی به آشنایی با css نیازمندید.امیدوارم این آموزش بدردتون خورده باشه.کمی و کاستی بوده ببخشید. تاجایی که میشد با زبان راحت و روان گفتم.ممنون میشم نظرتون رو در مورد این اموزش بگید.


Mr Soheil
Mr Soheil

برنامه نویس

Python Web Developer

نظرات