RAID 5 چیست؟ معرفی RAID Level 5 به زبان ساده

RAID 5 چیست؟ همیشه یک پرسش در بین کاربران و مدیران شبکه مطرح بوده و آن این است که کدام Raid می تواند کارایی بالاتری در ذخیره سازی بانک های اطلاعاتی داشته باشد؟ (توجه داشته باشید که این دو نوع Raidی که ما مورد نظرمون هست جزو آن دسته به شمار می رود که بهترین انتخاب برای ذخیره سازی بانک های اطلاعاتی به شمار می رود) به همین دلیل برآن شدم تا مقاله ای مختصر مفید و کاربردی رو در خصوص این دو نوع Raid براتون بنویسم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Raid 5 چیست؟ معرفی RAID سطح پنج به زبان ساده

در این Raid ما شاهد بهره گیری از حداقل 3 تا HDD و یا سه تا SSD هستیم. پس در نیتجه نوع رسانه ذخیره سازی نه تنها در این روش بلکه در تمامی روش ها اهمیتی ندارد. در این روش ما از بیت های پریتی نیز بهره مند هستیم! یعنی چی؟ به زبان خیلی ساده میشه اینکه وقتی ما سه تا هارد داشته باشیم و بیایم اطلاعات خودمون رو داخلش بریزیم، به ازای تمامی این داده ها میاد و مشخصه ای از همه آن داده ها رو برامون بین تمامی دیسک ها پخش می کنه.

به طوریکه اگر دیسکی Failed بشه و ما بیایم و دیسکی جدید رو به جای اون قرار بدیم، بتونه از بررسی کردنه اون مشخصه ها (Parity در اصطلاح) اطلاعات ما رو بازیابی کنه. این عمل به راحتی در همان هنگامیکه دستگاه شما روشن هست امکان پذیر است. در واقع دستگاه داره کار میکنه شما در همون حین میاید و HDD خراب رو بر می دارید و یدونه سالمش رو قرار می دید و خود دستگاه میا Rebuild می کنه ساختار داده های مارو.

البته نکته اینجاست که هارد و دستگاه شما باید از Hot Plug پشتیبانی کنه که اغلب این فناوری توسط این ابزارها پشتیبانی هم میشه. حالا اگر فرض رو بر این بگیریم که ما سه تا هارد 1 ترابایتی داریم و اینارو بیایم و Raid 5 کنیم چقدر از فضا رو می تونیم استفاده کنیم؟ همون 3 ترابایت رو یا کمتر؟

باید بگیم که فضای کمتری در حدود 60 تا 70 درصد از فضای موجود رو می تونیم استفاده کنیم چراکه بخشی از این فضا به عنوان Parity مورد استفاده قرار میگیره تا شما بتونید در هنگامیکه یک دیسک خراب میشه اون رو تعویض و داده های خودتون رو برگردونید. این نکته رو هم فراموش نکنید که در این روش اگر دو دیسک شما همزمان خراب بشن داده های شما از دست خواهد رفت! : (Raid 5 یا Raid 10 مسئله این است!


حالا برسیم به رقیب Raid 5 یعنی Raid 10 که خود نویسنده هم ارادت خاصی به این روش داره! : ) این روش همونطور که از نامش پیداست از ازدواج Raid 0 با Raid 1 حاصل شده. : ) به همین دلیل خیلی به دایی خودش یعنی Raid 5 شباهت داره! بچه حلال زادس! : ) . اما به نظر نویسنده کاربردی تر از Raid 5 می تونه باشه. اگرچه از 50 درصد از حجم ذخیره سازی ما می تونه استفاده کنه! یعنی چی؟

یعنی اینکه در این روش ما ابتدا باید تعداد دیسک های زوج داشته باشیم! بعد بیایم و هر کدوم از این دیسک ها رو ابتدا Raid 1 یا همون Mirror کنیم (و از اون طرف هم دیگه به Parity با وجود Mirroring نیازی نیست) بعد این دو تا کلاستر رو Raid 0 کنیم!

پس وقتی دو تا هارد Mirror بشن عملاً ما به پنجاه درصد از فضای ذخیره سازی خودمون دسترسی داریم اما خوبیش اینه که هم سرعت خواندن و هم سرعت نوشتن در این روش بالاتر از Raid 5 خواهد بود. در این روش هم باز امکان Hot Plug وجود دارد. پس نقظه منفی این روش هزینه در برابر فضای ذخیره سازی 50 درصدی هست که ما بدست خواهیم آورد. اما از طرفی تحمل خطا و سرعت خواندن و نوشتن بالاتری خواهیم داشت.Raid 5 یا Raid 10 مسئله این است!


Raid 5 یا Raid 10 مسئله این است!

در جدول بالا هم مقایسه ای کوتاه بین این دو روش وجود دارد. حال اگر نکته رو فراموش کردم بگید بهم که بگم یا خودتون در کامنت ها بگید. سپاس.


احسان علیزاده
احسان علیزاده

حدود نه سال در زمینه IT و حدود دو سال در زمینه شبکه فعالیت مستمر دارم. تا کنون بیش از 50 مقاله در نشریات مختلف به چاپ رسوندم و بیش از 100 مقاله تألیفی در زمینه IT در وب گاه های فناوری اطلاعات و بیش از 1000 ریپورتاژ خبری در زمینه فناوری اطلاعات داشته ام. NET+ , MCITP , MCSE 2012 , VCP6-DCV HP-Solutions , NSA , CCNA R&S , CCNP R&S&T , Kerio Kontrol

نظرات