مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

آموزش استفاده و تنظیمات قالب های وردپرس (Wordpress) به زبان ساده

چگونه از قالبهای مختلف وردپرس ( Wordpress ) استفاده کنیم؟ تنظیمات قالب های وردپرس را چگونه انجام دهیم؟ اگر سایت شما قابلیت های بسیار بالایی داشته باشد و امکانات خارق العاده ای در آن گنجانده شده باشد ولی از نظر ظاهر و رنگ بندی و طراحی خوب نباشد و به راحتی قابل استفاده نباشد پیشرفت نمی کند و شکست خواهد خورد. در بسیاری از سایت ها به مرور زمان قالب های ظاهری و طراحی ها تغییر می کند. در وردپرس می توان ظاهر وردپرس را به راحتی تغییر داد. با توجه به این که وردپرس یک CMS آماده است پس باید بتوان برای آن قالب های مختلفی اعمال کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

حال در این مطلب می خواهیم بگوییم که چگونه قالب های سایت را مدیریت کنیم. هنگامی که وردپرس را نصب می کنید می بینید که ظاهر زیبایی برای نمایش عمومی سایت ندارد و شاید مورد پسند همه نباشد. با توجه به هدفی که سایت را طراحی می کنیم باید قالب مرتبط با آن برای سایت در نظر گرفته شود. وردپرس دارای هزاران قالب آماده است که برخی رایگان و بعضی دیگر غیر رایگان است. در خود سایت وردپرس می توان قالب های بسیاری را دانلود و استفاده کرد البته این قالب ها فارسی سازی نشده اند. برای این که قالبی در سایت مورد استفاده قرار بگیرد باید آن قالب در سایت نصب شود. برای تنظیمات قالب ها در وردپرس باید به قسمت نمایش در پنل مدیریتی وردپرس برویم. تصویر این قسمت از تنظیمات به شکل زیر خواهد بود:

وب سایت توسینسو

در این صفحه همه قالب های نصب شده بر روی سایت شما نمایش داده می شود و همچنین قالبی که در حال حاضر فعال است نیز مشخص شده است. اگر بخواهید قالب جدیدی بر روی وب سایت نصب کنید باید بر روی افزودن پوسته تازه کلیک کنید. در این صورت صفحه ای مانند شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

وب سایت توسینسو

در این صفحه قالب هایی که در سایت وردپرس هستند لود خواهند شد و شما می توانید از داخل آن ها انتخاب کنید و نصب کنید و یا همان جا پیش نمایش قالب را ببینید. برای این که یک قالب نصب شود بر روی دکمه نصب مربوط به قالب کلیک کنید. که روند زیر طی خواهد شد و عملیات نصب به پایان خواهد رسید. البته در این صفحه می توان قالبی را که قبلا دانلود کرده ایم آپلود کنیم و نصب نماییم. که برای این کار بر روی بارگزاری پوسته کلیک می کنیم.

وب سایت توسینسو

در این صورت قالب مورد نظر نصب خواهد شد و در لیست قالب های نصب شده نمایش داده خواهد شد. حال می توان از لیست نشان داده شده هر قالبی را که بخواهیم فعال کنیم تا بر روی سایت اعمال شود. به همین سادگی. پس از این که قالب را نصب کردیم نوبت به تنظیمات قالب می رسد تا قالب را آن گونه که می خواهیم سفارشی سازی یا customize کنیم. برای تنظیمات قالب بر روی سفارشی سازی کلیک کنید. در این صورت صفحه ای مانند شکل زیر ظاهر خواهد شد که به شما امکان تغییر بر روی قالب را می دهد.

وب سایت توسینسو

در این بخش شما می توانید تغییرات بسیار زیادی بر روی قالب انجام دهید. هر تغییری که شما انجام دهید در صفحه اصلی سایت به شما نمایش داده خواهد شد تا تغییر را بتوانید در همان زمان ببینید. شما می توانید تصاویر موجود در قالب را تغییر دهید و برای سرصفحه و پس زمینه سایت یک عکس را بگذارید. و یا می توانید رنگ های استفاده شده را دستکاری کنید و همچنین مشخص کنید که ابزارک هایی که در قسمت راست و چپ صفحه نمایش داده می شوند به چه شکل و ترتیبی باشند. ابزارک های سمت راست و چپ را می توان با درگ کردن تغییر داد و ترتیبشان را عوض کرد. در پایان باید بر روی دکمه ذخیره و انتشار کلیک کنید که تغییراتی را که انحام دادید اعمال شود.

در بخش نمایش مر بوط به پنل مدیریتی می توان نحوه نمایش قالب را نیز تغییر داد که قالب به صورت تک ستونی نمایش داده شود و یا این که به صورت دو ستونی و خلاصه نمایش داده شود. برای این کار در قسمت نمایش بر روی گزینه های پوسته کلیک کنید. در نهایت وردپرس این امکان را به کاربران داده است که بتوانند به کد فایل های قالب را تغییر بدهند تا قالب به همان شکلی که مد نظرشان است در بیاید. برای این کار شما باید به قسمت ویرایشگر در بخش نمایش بروید. در این صورت تصویری مانند شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

وب سایت توسینسو

در این صفحه همه ی فایل های موجود برای قالب لیست شده اند و با کلیک روی هر کدام محتویات آن در وسط صفحه نشان داده خواهد شد که می توانید آنها را تغییر داده و ذخیره کنید. توسینسو باشید


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات