محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت find و locate در لینوکس چیست؟ به زبان ساده

برای پیدا کردن فایل ها و فولدرهای مختلف در سیستم عامل لینوکس انواع و اقسام دستورهای مختلف وجود دارد که مهمترین ها آنها دستورهای find و locate می باشند ، هر کدام از این دستورات مزایا و معایب خاص خودشان را دارند اما بصورت کلی زمانیکه شما از دستور find برای پیدا کردن فایلی در سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید این دستور بصورت بلادرنگ یا در اصطلاح فنی realtime کل سیستم را جستجو می کند تا فایل مورد نظر شما را پیدا کند بنابراین خواسته یا ناخواسته سرعت اجرای این دستور کمی پایین است اما کاملا بروز و اطلاعات دقیقی را در اختیار ما قرار می دهد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

از طرف دیگر دستور locate جستجوی خودش را بصورت realtime انجام نمی دهد و جستجوهای خودش را بر اساس یک پایگاه داده یا database انجام می دهد که قبلا در سیستم قرار گرفته است ، این دیتابیس در قالب فایلی به نام updatedb نگهداری می شود و با دستوری به همین نام نیز بروز رسانی می شود ، سرعت اجرای دستور locate از دستور find بیشتر است زیرا از این فایل دیتابیس برای indexing فایل ها استفاده می کند و ناخودآگاه سرعت جستجو بالا می رود. در دوره آموزش لینوکس اسنشیالز و در قسمت جستجو در لینوکس شما به خوبی با کاربرد این دستورات آشنا می شوید.

اما مشکل این دستور این است که در هر روز فقط یکبار دیتابیس خودش را به روز رسانی می کند و اگر در این حین تغییراتی داشته باشید تا زمان بروز رسانی یا باید صبر کنید یا اینکه ابتدا دستور updatedb را برای بروز رسانی این فایل وارد کنید ، دقت کنید که اگر تعداد تغییرات شما بالا باشد ممکن است اجرای دستور updatedb زمانگیر هم باشد به همین دلیل هر روز یکبار سیستم بصورت خودکار این دستور را اجرا می کند. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد .


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات