امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

آموزش 6 روش حل مشکل باز نشدن درایو ویندوز

گاهی اوقات ممکن است که به دلایلی کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشد و شما نتوانید درایو مورد نظر خود را با دابل کلیک کردن روی آن در سیستم عامل ویندوز باز کنید. ما در این آموزش قصد داریم با ارائه نمودن راهکار هایی به حل این مشکل برای شما عزیزان بپردازیم. در مواقع بوجود آمدن این مشکلات وقتی شما روی درایو مورد نظرتان دابل کلیک میکنید پنجره ای برای شما باز میشود با این مضمون که میخواهید این درایو را با چه نرم افزاری باز کنید ! و گاهی اوقات این عمل با خطای Application not found نیز همراه میشود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این مشکلات قطع به یقین از آلوده شدن سیستم شما توسط ویروس ها و سایر بدافزار ها ناشی میشود که دسترسی شما را به درایو ها محدود و حتی مسدود میکند. به طور معمول وقتی یک ویروس به طور خودکار به سیستم شما نفوذ میکند و آنرا آلوده میکند ویروس یک فایل Autorun در ریشه هر درایو ویندوز ایجاد میکند که به شما اجازه نمیدهد به آن درایو دسترسی پیدا کنید و با دابل کلیک کردن روی درایو پیغام Open with ظاهر میشود. خب بدون هیچ اتلاف وقتی یکراست میرویم سراغ حل این مشکل. برای رفع این مشکل راهکار های زیر را اجرایی کنید.

راهکار اول : استفاده از ابزار های CCleaner و Malwarebytes

در ابتدای کار طبق رول معمول نرم افزار های CCleaner و Malwarebytes را دانلود و نصب کنید. نرم افزار Malwarebytes را اجرا کنید تا سیستم را اسکن کند و بدافزارها و فایل های مخرب را شناسایی کرده و آنها را حذف کند. سپس نرم افزار CCleaner را اجرا کنید تا سیستم را پاکسازی و تمیز کند.

راهکار دوم : حذف کردن فایل Autorun.inf به صورت دستی

برای انجام این کار باید دست به دامان CMD یا Command Prompt شویم پس CMD را با دسترسی ادمین باز کنید و دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید :

del C:\autorun.* /f /s /q /a
del D:\autorun.* /f /s /q /a
del E:\autorun.* /f /s /q /a
  • نکته : پس از انجام این کار Drive letter درایوها را تعیین کنید. در آخر سیستم را Restart کنید.

اگر مشکل همچنان پابرجا بود دوباره CMD را با دسترسی ادمین اجرا کنید و این بار دستورات زیر را اجرا کنید :

Attrib -R -S -H /S /D C:\Autorun.inf

RD /S C:\Autorun.inf
  • نکته : این کار را برای تمام درایوها انجام دهید و Drive letter درایوها را هم تعیین کنید. در آخر سیستم را Restart کنید.

راهکار سوم : اجرا کردن دستور SFC و CHKDSK

برای انجام این کار CMD را با دسترسی ادمین باز کنید و دستورات زیر را در آن اجرا کنید. توجه کنید اگر دستور اولی کارساز نبود دومی را اجرا کنید :

Sfc /scannow
sfc /scannow /offbootdir=c:\ /offwindir=c:\windows

بعد نوبت اجرا کردن دستور CHKDSK است برای این کار در CMD تایپ کنید :

chkdsk /f /r

راهکار چهارم : استفاده از ابزار Autorun Exterminator

نرم افزار Autorun Exterminator را دانلود و نصب کنید. این نرم افزار را اجرا کنید تا فایل های مخربی که Autorun هستند و باعث بوجود آمدن این مشکل میشوند را از سیستم حدف کند.

راهکار پنجم : حذف کردن پوشه MountPoints2 در رجیستری

برای انجام اینکار ابتدا کلید های ترکیبی Windows و R را بفشارید و در پنجره RUN تایپ کنید REGEDIT و اینتر را بزنید. سپس کلید های ترکیبی Windows و F را بفشارید و عبارت MountPoints2 را در آن تایپ کنید و دکمه Find Next را بزنید. بعد از پیدا شدن پوشه MountPoints2 روی آن راست کلیک کرده و آنرا Delete کنید. مطمئن شوید که دیگر هیچ پوشه ای به نام MountPoints2 در رجیستری وجود ندارد. درآخر نیز سیستم را یکبار Restart کنید.

راهکار ششم : رجیستر کردن فایل Shell32.Dll

در RUN تایپ کنید regsvr32 /i shell32.dll و اینتر را بزنید. اجرا شدن کامل این دستور مدت زمانی طول میکشد و در انتها اگر دستور باموفقیت اجرا شد پیغام Successful نشان داده خواهد شد. در آخر نیز سیستم را Restart کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات