حمیده سلامی
دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

RAR چیست؟ Zip چیست؟ مقایسه فرمت RAR و ZIP به زبان ساده

تفاوت فرمت فشرده سازی RAR و ZIP در چیست؟ RAR بهتر است یا ZIP ؟ در این نکته کوتاه قصد دارم شما را با تفاوت هایی که بین دو فرمت zip و RAR وجود دارد آشنا کنم.همان طور که می دانید افراد برای اینکه حجم فایل های خود را کم کنند آنها را فشرده می کنند که برای فشرده سازی فایلها روش های مختلفی وجود دارد که در مقالات دیگر آنها را بررسی خواهیم کرد.باتوجه به اینکه دو فرمت ذکر شده در بین سایر فرمت ها رایج ترند تصمیم گرفتم ویژگی های آنها را به صورت مختصر برایتان شرح دهم از این رو پیشنهاد میکنم تا انتها این نکته را دنبال کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ویژگی های فرمت ZIP چیست؟

فرمت زیپ یک فایل آرشیو است که با نرم افزارهای WinRar و WinZip می تواند باز شود.درواقع فایلهای زیپ با هر برنامه ای که می تواند این گونه فایلها را بسازد باز می شود. از جمله ویژگی ها و مزیت هایی که این فرمت دارد این است که نرم افزارهای بیشتری نسبت به RAR می توانند فرمت zip را باز کنند.همچنین اکثر سیستم عاملهایی همچون ویندوز،مک OSX ،کروم ، لینوکس نیز از فایلهای زیپ و این فرمت پشتیبانی می کنند.اما این فرمت کاستی هایی نیز دارد از جمله اینکه گفته می شود فرمت زیپ الگوریتم رمزگذاری ضعیف تری نسبت به فرمت RAR دارد از این رو بهتر است فایلها و اطلاعات مهم خود را با این فرمت فشرده سازی نکنیم.

ویژگی های فرمت RAR چیست؟

همانند زیپ ، فرمت RAR نیز یک فایل آرشیو است که با نرم افزار WinRar ایجاد و بازگشایی می شود.درواقع برای اینکه بتوانید فایلهایی که با این فرمت فشرده سازی شده اند را بازگشایی کنید به نرم افزار نیاز دارید و این فرمت همانند zip به سادگی توسط سیستم عامل ها پشتیبانی نمی شود.با این وجود این فرمت فشرده سازی همچنان پرکاربرد بوده و افراد بسیار زیادی از آن برای فشرده سازی فایلهایشان استفاده می کنند.

چراکه این فرمت الگوریتم رمزگذاری قوی تری نسبت به فرمت زیپ دارد و از این رو برای فشرده سازی فایلهای شخصی و مهم و رمزگذاری برروی آنها بهتر خواهد بود.همچنین با این فرمت می توانید فایلهای بزرگ را به فایلهای کوچک تر تقسیم کنید و امکان خرابی داده ها در آن نسبت به فرمت زیپ کمتر خواهد بود. از دیگر ویژگی های این فرمت فشرده سازی بیشتر یک فایل نسبت به فایل زیپ می باشد.برای مثال یک فایل که دارای حجم 65.8 مگابایت بود را یک بار با فرمت RAR و بار دیگر با فرمت Zip فشرده کردیم و نتایج زیر بدست آمد:

  • فایل با حجم 65.8MB تبدیل با فرمت RAR به حجم 65.1MB رسید.
  • فایل با حجم 65.8MB تبدیل با فرمت zip به حجم 65.4MB رسید.

همان طور که میبینید فرمت RAR فایل کم حجم تری برای ما ایجاد کرد بنابراین از آنچه مطالعه نمودید دو نتیجه می توان گرفت:

  1. اگر قصد دارید فایلهای فشرده خود را به راحتی در تمامی سیستم عاملها بازگشایی کنید و برای این امر نیز نیازی به نصب نرم افزار نداشته باشید بهتر است از فرمت زیپ که توسط بسیاری از سیستم عامل ها پشتیبانی می شود استفاده کنید که در این صورت تنها با چند کلیک ساده می توانید فایلهای خود را فشرده و یا بازگشایی کنید.
  2. اما اگر اطلاعات مهم و شخصی دارید که نیاز به رمزگذاری قوی تری دارد و یا نیاز به فشرده سازی فایل بزرگ تر و یا تقسیم بندی آن به فایلهای کوچک تر دارید می توانید از نرم افزار Winrar و همان فرمت Rar استفاده کنید.

اما همچنان این نکته را به یاد داشته باشید که ما در این نکته تنها دو فرمت زیپ و RAR را با یکدیگر مقایسه کردیم و این به این معنا نیست که این دو فرمت بهترین فرمت های فشرده سازی هستند بلکه بهترین فرمت برای فشرده سازی فرمت 7-zip می باشد.این فرمت خیلی بهتر از دو فرمت بالا می تواند فایلهای شما را به صورت خیلی خیلی فشرده سازد و حجم آنرا کاهش دهد.


حمیده سلامی
حمیده سلامی

دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر _ IT

نظرات