آموزش گذاشتن پسورد روشن شدن سیستم : پسورد بوت سیستم

برای همه ما پیش آمده که وقتی که نیاز به نصب یا تعویض ویندوز داشته باشیم با bootable کردن فلش مموری خود یا استفاده از dvd یا cd این کار را انجام دهیم و با استفاده از منوی بوت اون حافظه جانبی رو انتخاب کنیم، حالا با دسترسی هر کسی به منوی بوت سیستم ما و استفاده از ابزارهای مختلفی که قابلیت بوت شدن رو دارند احتمال به خطر افتادن تمام ما اطلاعات به چندین برابر افزایش پیدا میکند! با ITPRO باشید تا بتونیم جلوی این خطر احتمالی رو با هم بگیریم :)

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مرتبط به منوی بوت ما باید Bios یا در سیستم های جدیدتر UEFI مادربرد ما قابلیت قرار دادن پسورد رو داشته باشد. برای قرار دادن پسورد بر روی بوت باید وارد تنظیمات Setup بایوس خود شوید، اینکار معمولا با سری کلیدهای F انجام میشود که بیشتر هم F2 برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرد، به هرحال در هنگام بالا آمدن سیستم کلیدهای راهنما نمایش داده میشود که باید طبق آن دستورالعل وارد منوی Setup بایوس شوید.بعد از وارد شدن به منوی Setup بایوس با تصویری با ظاهر کلی زیر مواجه میشوید، که با وارد شدن در تب Security میتوانید اقدام به قرار دادن پسورد کنید.

Bios

با رفتن به تب Exit تنظیمات را ذخیره کنید و خارج شوید. و به محض Load اولیه سیستم با تصویر زیر مواجه میشوید که باید پسورد را وارد کنید.

Boot

با این روش دیگر افراد غیر مرتبط اجازه اجازه دسترسی به Boot سیست شما را نخواهند داشت.اخطار: به خاطر داشته باشید که پسوردی برای بایوس انتخاب کنید که در آینده آن را فراموش نکنید، در صورت فراموش کردن رمز ورود بوت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را متحمل شوید!!!

نویسنده : محمد هادی کرم زاده

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


محمد هادی کرم زاده
محمد هادی کرم زاده

فارغ و التحصیل رشته نرم افزار دانشگاه پیام نور، عاشق دنیای مجازی و نت و گجت... مدتی تحت وب به مدیریت و راه اندازی چند وب سایت تحت وردپرس و انجمن ویبولتین و ipb پرداختم و تصمیم به ورود به دنیای شبکه گرفتم، و اول راه علم شبکه‌های کامپیوتری و امنیت هستم در دنیای بی پایان IT...

نظرات