محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت apt-get update و apt-get upgrade در چیست ؟

همیشه یاد گرفته ایم که بعد از نصب سیستم عامل لینوکس یا زمانیکه می خواهیم نرم افزار جدیدی بر روی لینوکس های خانواه Debian نصب کنیم دو دستور apt-get update و apt-get upgrade را وارد کنیم. به عنوان یک ITPRO شما باید بدانید که هر کدام از این دستورات چه کاری انجام می دهند و به چه ترتیب بایستی دستور وارد شود. به زبان خیلی ساده وقتی شما سیستم را update می کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

یعنی نسخه سیستم عامل ، نسخه نرم افزارها تغییر نمی کند بلکه صرفا تمامی بسته های امنیتی ، بسته های رفع مشکل ، پایگاه های داده و ... نرم افزارها تازه یا به هنگام سازی می شوند .در اصطلاح فنی زمانیکه شما apt-get update را می زنید فایل های package های نصب شده در سیستم شما با فایل هایی که در repository اصلی سورس سیستم عامل وجود دارند همگام سازی می شوند و در صورتیکه برای همان نسخه از نرم افزارهای شما بسته بروز رسانی ارائه شده باشد بر روی سیستم عامل شما نصب خواهد شد.

فایل های index ای که از طریق آنها فرآیند update انجام می شود در مسیر etc//apt//sources.list قرار دارند. دقت کنید که با عملیات update کردن لیست وابستگی ها یا dependency ها نیز بروز رسانی می شود.توجه کنید که در این حالت نسخه نرم افزار به هیچ عنوان تغییر نمی کند و اگر نرم افزار قدیمی دارید طبیعتا همان نرم افزار با همان نسخه بر روی سیستم عامل شما باقی خواهد ماند.

زمانیکه شما دستور apt-get upgrade را وارد می کنید ، از فایل sources.list ای که اشاره کردیم ابتدا لیست کلیه نرم افزارهای به روز تهیه می شود ، بعد از به روز رسانی لیست ، نرم افزار package manager ای که در سیستم عامل وجود دارد و از نرم افزارهای نصب شده بر روی سیستم شما نیز خبردارد ، آخرین نسخه از نرم افزارهای موجود را بر روی سیستم عامل شما نصب می کند .

برای مثال اگر شما نرم افزار unity نسخه یک را داشته باشید و unity نسخه 2 ارائه شده باشد به نسخه 2 بروز رسانی خواهد شد. دقت کنید که با این دستور همه نرم افزارهایی که قابلیت بروز رسانی به آخرین نسخه در سیستم عامل شما را دارند بر روی سیستم شما نصب خواهند شد. بنابراین منطقی است که در ابتدا شما با استفاده از دستور apt-get update بسته ها را تا جای ممکن patch کنید و همه وابستگی ها و بروز رسانی های همان نسخه را دریافت کنید تا زمانیکه دستور apt-get upgrade زده می شود مشکل خاصی در به روز رسانی بسته ها وجود نداشته باشد. هر چند بعضا شاهد این هستیم که سیستم عامل ها بصورت خودکار ترتیب اجرا دستورات را در پس زمینه برای شما تغییر می دهند.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات