احمد جهلولی
متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش استفاده از Clone در Hyper-V به زبان ساده

چگونه از Clone ها در هایپروی استفاده کنیم؟ در Hyper-V شما گزینه ی به نام Clone مانند VMware Workstation ندارید پس ایجاد Clone از یک VM به آسانی VMware Workstation نیست. شما به دو روش می توایند از یک VM در Hyper-V یک Clone بگیرید:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. استفاده از گزینه های Export and Import.
  2. Sysprep کردن VM و استفاده از گذینه Use an existing virtual hard diskهنگام ایجاد VM.

روش اول تنظیمات بیشتری مطلبه و همچنان فضای زیادی از هارد دیسک شما را اشغال می کند. ولی روش دوم فضای کمتری نیازی دارد و همچنان با چند کلیک به مقصود خود می رسید. نکته: استفاده از Export and Import در سناریوهای استفاده می شود که می خواهید یک VMرا از یک Host به Host دیگر انتقال دهید.من در اینجا از روش دوم استفاده می کنم. در قدم اول یک VM ایجاد کنید و OS آن را نصب کنید بعد از اتمام نصب OS ابزار Sysprep.exe را از مسیر زیر اجرا کنید:

C:\Windows\System32\Sysprep
وب سایت توسینسو

مشخصات منحصر به فرد سیستم عامل را پاک و VM را خاموش می کند.

وب سایت توسینسو

در سناریوهای سیستم عامل را Sysprep کنید که می خواهید این سیستم عامل را تبدیل به Domain Controller یا عضو دومین کنید. بعد از تمام شدن پروسه فوق این VM یک سیستم عامل خام می باشد که برای مقاصد مختلفی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. الان می خواهیم از این VM استفاده کنیم. برای اینکار پوشه VM را در یک درایو جداگانه کپی می کنیم و یک New Virtual Machine در Hyper-V ایجاد می کنیم، در ویزارد ایجاد VM وقتی به صفحه زیر رسیدید گذینه Use an existing virtual hard disk را انتخاب کنید:

وب سایت توسینسو

و هارد دیسک این VM را انتخاب کنید. نکته: Hyper-V از Virtual Hard Diskکه با پسوند VHDX می باشند، استفاده می کند.بعد از استارت کردن VM باید تنظیمات ابتدائی سیستم عامل را انجام دهید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

از این به بعد هر وقت خواستید یک VM جدید ایجاد کنید نیازی نیست سیستم عامل آن را نصب و تنظیم کنید کافی ست پوشه سیستم عامل خام (سیستمی که عملیات Sysprep را روی آن انجام دادید) جائی کپی کنید و مراحل بالا را انجام دهید.

منبع:

How to Clone VM (Virtual Machine) in Hyper-V

https://techjourney.net/how-to-clone-vm-virtual-machine-in-hyper-v/

احمد جهلولی
احمد جهلولی

متخصص سرویس های مایکروسافت

سایت شخصی من: https://msdeeplearn.net

نظرات