امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

پروتکل DHCP چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروز میخوام به زبان ساده درباره پروتکل DHCP صحبت کنم. همون طور که میدونید این پروتکل مخفف کلمات Dynamic Host Configuration Protocol هستش که معنیش میشه : پروتکل تخصیص پویای نشانیهای میزبان! این پروتکل برای تخصیص پارامتر های پیکربندی TCP/IP به کامپیوتر ها مورد استفاده قرار میگیرد. DHCP استانداردی است که در RFC1531 تشریح شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

هر سرویس دهنده DHCP می تواند تنظیماتی نظیر آدرس IP ، ساب نت مسک ، Default Gateway و آدرس سرویس دهنده DNS را برای یک سرویس گیرنده ( کلاینت ) DHCP فراهم کند. به این خاطر که سرویس دهنده DHCP نشانی های IP را تخصیص می دهد، تنها خود سرویس دهنده ( سرور ) DHCP باید با اطلاعات نشانی IP پیکربندی شود. تنها پارامتری که می بایست در طرف کلاینت پیکربندی کنید، گزینه ای برای کلاینت است تا اطلاعات نشانی IP را از سرور دریافت کند.

وب سایت توسینسو

مابقی کار های پیکربندی در طرف سرویس دهنده انجام می شوند. اگر برخی از جنبه های پیکربندی TCP/IP در شبکه تغییر کند مدیر شبکه تنها با بروز رسانی سروریس دهنده DHCP خواهد داشت به جای انکه هر یک از سرویس گیرنده ها را به طور دستی به روز برساند. به علاوه، نشانی های استیجاری تنها برای مدت زمان معینی در اختیار هر سرویس گیرنده قرار میگیرند. اگر سرویس گیرنده در پایان انقضای مهلت آن دیگر از نشانی استفاده نکند، به راحتی می توان آن نشانی را به سرویس گیرنده دیگری اختصاص داد.

نتیجه ویژیگی های نشانی های استیجاری DHCP ان است که تعداد نشانی های IP مورد نیاز هر شبکه عموما به اندازه تعداد سرویس گینده های آن نخواهد بود! DHCP بخصوص در محیط های امروزی از اهمیت خاصی برخوردار است که بسیاری از کارکنان یک شرکت یا سازمان بزرگ لپ تاپ ها یا کامپیوتر های قابل حمل خود را در بین دفاتر مختلف جابجا میکنند. اگر یک لپتاپ با یک نشانی IP استاتیک پیکربندی شود،هر بار هنگام اتصال به یک سگمنت خاص از شبکه، نیاز به پیکربندی مجدد نخواهد داشت.در دوره آموزش نتورک پلاس بصورت مفصل در خصوص پروتکل و سرویس DHCP توضیح داده شده است.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات