مسیریابی یا Routing چیست؟ به همراه 9 مفهوم از مسیریابی

در دوره آموزش نتورک پلاس شما حتما به بخش مسیریابی یا روتینگ برخورد کرده اید. مسیریابی دارای چند مفهوم مهم است که باید شما در حین یادگیری شبکه با این مفاهیم آشنایی پیدا کنید که در ادامه بصورت چک لیستی این مفاهیم را به شما آموزش می دهیم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. Routing چیست؟ یکی از مهم ترین ویژگی های شبکه است. که به منظور ارتباط برقرار کردند با شبکه های دیگر است.
  2. Routing Protocol چیست؟روتینگ پروتکل وظیفه انتخاب بهترین مسیر را دارد یعنی اگر روتینگ پروتکل و قابلیت روتینگ را نداشته باشیم هیچگاه نمی توانیم بهترین راه ارتباطی بین دو شبکه را پیدا کنیم.روترها برای انجام عملیات روتینگ به routing table نیازمندد برای ارتباط باهم routing table بر روی روترها ایجاد می شود در routing table اطلاعاتی است که روتر به وسیله آن تصمیم گیری می کند که یک packet از کجا عبور کند.این جدول به دوشکل پیکربندی می شود.
  3. static routing چیست؟ :در این پیکربندی روتر باید به صورت دستی توسط admin درست شود. این روش خوبی ها و معایبی دارد که به دو مورد آن اشاره می کنم. از خوبی های این پیکربندی این است که هیچ روتری بر روی cpu خود overhead ندارد. این خوبی بسیار قابل توجه است اما یکی از معایبی که دارد این است که اگر مسیری دچار مشکل بشود به صورت خودکار روتر برای ان مسیر جایگزین انتخاب نمی کند
  4. dynamic routing چیست؟ در این روش routing table توسط خود روترها درست می شود و با یکدیگر توسط ارسال update روتینگ تیبل خود را update می کنند. این روش هم مزایا و معایبی دارد
  5. مزایای Dynamic Routing : در این روش کار admin بسیار کم خواهد بود.اگر مسیری دچار مشکل شود مشیر جایگزین به صورت خودکار انتخاب می شود.
  6. معایب Dynamic Routing : در زمانی که روتر ها برای هم update ارسال می کنند از پهنای باند لینک های ارتباطی استفاده می کنند و بر روی cpu روتر ها overhead اضافی خواهد داشت.
  7. metric چیست؟ در بعضی مواقع روتر برای ارسال پکت خود چند راه مختلف دارد که با استفاده از metric بهترین راه برای ارسال پکت را پیدا می کند مثلا بعضی روتینگ پروتکل ها قسمتی را که سرعت بالایی دارد انتخاب می کند اما روتینگ پروتکل rip از راهی که hop کمتری داشته باشد استفاده می کند.
  8. ospf چیست ؟ یک پروتکل مسیریابی link state می باشد.با قابلیت طبقه بندی به صورت سلسه مراتبی و یا hierarchical این روتینگ پروتکل یک روتینگ پروتکل استاندارد است یعنی فقط خاص یک شرکت نیست.hierarchical: به قرارگیری مسیرها و router ها در ناحیه های خاص مسیریابی را که area نام دارد می باشد.
  9. RIP چیست ؟ یکی از قدیمی ترین روتینگ پروتکل ها است . یک روتینگ پروتکل distance vector است هر 30 ثانیه روتر ها روتینگ تیبل را بین خود بروزرسانی می کنند.از محدودیت های این روتینگ پروتکل محدودیت در تعداد hop می باشد حداکثر hop مورد استفاده در این روتینگ پروتکل 15 hop می باشد. این روتینگ پروتکل به خاطر همین محدودیت در شبکه های کوچک استفاده می شود استفاده از روتینگ پروتکل igrp به جای rip توصیه می شود.

نظرات