امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

تفاوت NFS و CIFS در چیست؟

در دنیای شبکه های کامپیوتری ، فایل سیستم ها و پروتکل های شبکه بسیاری وجود دارد اما دو پروتکل معروف که کارشناسان شبکه با آنها بخوبی آشنایی دارند NFS و CIFS می باشد . NFS مخفف کلمات Network File System و CIFS مخفف کلمات Common Internet File System می باشد . از پروتکل NFS عملا در سیستم عامل های لینوکس و یونیکس مورد استفاده قرار می گیرد اما سیستم عامل ویندوز نیز از آن پشتیبانی می کند . پروتکل NFS این امکان را به ما می دهد تا در شبکه بتوانیم فایل های به اشتراک گذاشته شده را مشاهده کنیم و روی آنها تغییرات مد نظرمان را انجام دهیم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

پروتکل NFS در سال 1984 توسط شرکت Sun Microsystems ابداع شد . در مقابل پروتکل NFS پروتکل CIFS قرار دارد که عملکردی مشابه NFS دارد اما در سیستم عامل ویندوز برای کار های File Sharing مورد استفاده قرار می گیرد پروتکل CIFS بر اساس Request و Response عمل می کند یعنی کلاینت با استفاده از پروتکل CIFS که در خودش در حال اجرا دارد درخواست دسترسی به یک Shared Folder یا بطور کلی درخواست منابع به اشتراک گذاشته شده در شبکه را از سیستم سرور می کند و در مقابل کامپیوتر سرور توسط پروتکل CIFS این منابع را در اختیار کلاینت قرار می دهد .

پروتکل CIFS در حقیقت نسخه عمومی پروتکل SMB یا Server Message Block می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ابداع شده است . پروتکل CIFS در سازمان های بزرگ و کلان که منابع اشتراکی شان زیاد می باشد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد . نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که پروتکل CIFS تنها در سیستم عامل ویندوز مورد استفاده قرار نمی گیرد و در سیستم عامل های لینوکس نیز می توان از آن استفاده نمود .


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات