محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش ورود به محیط Safe Mode بلافاصله بعد از Restart شدن سیستم

برخی اوقات پیش می آید که وارد شدن به محیط Safe Mode ویندوز 8 واقعا دشوار می شود. اینجا مشکل اساسی پیش می آید زیرا خود محیط Safe Mode برای رفع اشکال سیستم بکار می رود اگر به این محیط دسترسی نداشته باشیم به معنای واقعی مشکل اساسی برای ویندوز پیش آمده است. برای مثال معمولا محیط Safe Mode در ویندوز 8 به وسیله منوی Startup Settings که به خودی خود در منوی دیگری به نام Advanced Startup Options قرار دارد در دسترس می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

خوب تا اینجای کار مشکلی نیست ، اما به خود منوی Advanced Startup Options را از طریق Login کردن به ویندوز 8 و رفتن به تنظیمات مربوطه می توانیم دسترسی پیدا کنیم ، حال اگر ویندوز شما نتواند به درسی بوت شود دیگر نمی توانید وارد محیط Safe Mode شوید ! به زبان دیگر بصورت پیشفرض برای ورود به محیط Safe Mode شما حتما باید یک ویندوز سالم که بتوان وارد آن شد داشته باشید.


اما برخی اوقات پیش می آید که ویندوز شما نمی تواند بوت شود و در این حین شما نیاز به محیط Safe Mode دارید. یکی از مزایای ویژه ویندوز 8 این است که در صورتیکه چند بار سیستم عامل با مشکل بوت مواجه شود بصورت خودکار به شما محیط Startup Settings را در هنگام بوت سیستم نمایش می دهد تا بتوانید قبل از لاگین به ویندوز با این محیط وارد Safe Mode شوید. تا اینجا مشکلی نیست اما آیا این امکان در سیستم عامل های قبلی ویندوز هم وجود دارد یا خیر ؟

در سیستم عامل های قبلی ویندوز مانند ویندوز سون و XP بصورت خودکار این امکان ورود به Safe Mode وجود ندارد.در این سیستم عامل های قدیمی تنها راهکار وارد شدن به محیط Safe Mode این است که در هنگام Startup سیستم عامل کلید F8 را مرتبا بفشاریم تا منوی Advanced Boot Options به شما نمایش داده شود و شما وارد محیط Safe Mode شوید. برخی اوقات پیش می آید که ویندوز بعد از Restart شدن مرتبا وارد محیط Safe Mode می شود که در اصطلاح به آن Safe Mode Loop می گویند. در این مقاله به شما روشی که می توانید ویندوز 8 را مجبور کنید بعد از Restart شدن در محیط Safe Mode بوت شود را آموزش می دهیم ، در خصوص چگونگی رفع مشکل Safe Mode Loop هم در انتهای مقاله برای شما توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. برای انجام اینکار از روش زیراستفاده کنید :


1-اولین گام به این شکل است که منوی Advanced Startup options در ویندوز 8 را باز می کنیم ، اگر نمی دانید چگونه اینکار را انجام دهید به مقاله بنده با عنوان چگونه در ویندوز 8 و 8.1 از Advanced startup Options استفاده کنیم ؟ مراجعه کنید. البته این مقاله ویژه سیستم عامل ویندوز 8 می باشد. اگر نمی توانید ویندوز را به درستی بوت کنید از روش های 4 و 5 و 6 آموزش داده شده ای مقاله بالا استفاده کنید. در ویندوز های 7 و ویستا از System Recovery Options یا DVD نصب ویندوز یا System Repair Disk استفاده کنید. توجه کنید که مراحلی که در ادامه ذکر می شود اکثرا در ویندوز XP کاربردی نیستند .

2-ابزار Command Prompt را باز کنید. البته در اینجا بسته به روش دسترسی شما به Advanced Startup Options دارد اما از همین منو می توانید بر روی گزینه Troubleshoot و در نهایت Command Prompt کلیک کنید تا ابزا مورد نظر باز شود. بعد از اینکه Command Prompt باز شد دستورات زیر را که مربوط به ابزار BCDEDIT هستند بصورت کاملا درست وارد کنید تا حالت های مختلف Safe Mode را در هنگام Restart شدن ویندوز 8 مشاهده کنید :

3-برای وارد شدن به Safe Mode معمولی بعد از Restart دستور زیر را وارد کنید :

bcdedit /set {default} safeboot minimal

4-برای وارد شدن به Safe Mode دارای امکانات شبکه بعد از Restart شدن دستور زیر را وارد کنید:

bcdedit /set {default} safeboot network

5-برای وارد شدن به Safe Mode در حالت صرفا Command Prompt بعد از Restart شدن دستور زیر را وارد کنید :

bcdedit /set {default} safeboot minimal
bcdedit /set {default} safebootalternateshell yes

6-نکته مهم در این قسمت این است که دستورات وارد شده را دقیقا مشابه آنچه که در بالا می بینید وارد کنید و بعد از وارد کردن دستور کلیک Enter را بزنید. فاصله ها بسیار مهم هستند . دقت کنید که علامت براکت را دقیقا مشابه آنچه که هست وارد کنید. بعد از وارد کردن دستورات بالا بایستی پیام The operation completed successfully را دریافت کنید که به معنی درست انجام شدن عملیات می باشد.

7-اگر با پیام The parameter is incorrect مواجه شدید دستوری که وارد کرده اید درست نمی باشد ، چنین اشکالاتی با خطاهایی مثل is not recognized as an internal or external command یا امثال این خطاها نیز مشاهده می شوند ، مجددا قسمت سوم را بررسی کنید و دستورات را وارد کنید.

8-بعد از وارد کردن دستورات و دریافت پیام صحت اجرا آن ، از Command Prompt خارج شوید ، بر روی آیکن Continue کلیک کنید ، در ویندوز سون و ویستا بر روی Restart کلیک کنید ، منتظر بمانید تا سیستم شما Restart شود ، بعد از اینکه سیستم بوت شد قطعا سیستم شما با محیط safe mode در حالتی که با استفاده از دستورات تعیین کرده اید بوت خواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید که با وارد کردن دستورات بالا در Command Prompt همیشه ویندوز شما در حالت Safe Mod بوت خواهد شد و به نوعی یک Loop ایجاد می شود . برای خارج شدن از چنین حالتی اولین قدم این است که مجددا عملیاتی که در گام سوم انجام شده است را به حالت اول بازگردانید. راحت ترین کار این است که عکس این عملیات را انجام دهید اما راهکار بهتری هم وجود دارد شما می توانید با استفاده از تنظیماتی که در داخل system configuration ویندوز می توانید انجام دهید ویندوز را از این Loop خارج کنید . برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله بنده با عنوان چگونه ویندوز را با استفاده از system configuration در حالت safe mode بوت کنیم ؟ مراجعه کنید. اگر می خواهید در همان گام سوم این عملیات را متوقف کنید دستور زیر را وارد کنید و البته ITPRO باشید :

bcdedit /deletevalue {default} safeboot

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات