مجتبی کریمی
متخصص شبکه و زیرساخت

تفاوت Dial Plan و Voice Route در چیست؟

می توان گفت که مفهوم Dial Plan کمی گیج کننده به نظر می آید، مخصوصا زمانی که آن را در کنار سایر مفاهیم مانند Voice Route می گذاریم. چند وقت پیش در این انجمن من سوالی در رابطه با Dial Plan کردم که متاسفانه یا خوشبختانه چیز زیادی دستگیرم نشد و این شد که با گشت و گذار در اینترنت سعی کردم دید خوبی از این مفهوم بدست آورم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • نکته: در این جا Dial Plan و Voice Route در Microsoft Lync 2013 بررسی می شود.

تعریف کلی Dial Plan به این صورت است : « مجموعه ای از قوانین نرمال سازی شماره های تلفن است» . Dial Plan می تواند مختص یک کاربر، یک مکان خاص و یا حتی کل زیرساخت Voice ما باشد. با استفاده از این قوانین ما شماره گرفته شده توسط کاربران را به فرمت استاندارد جهانی E.164 تبدیل می کنیم. شما مثالی از این فرمت استاندارد را می توانید در ادامه مشاهده کنید:

E.164: +15102220000

در حالت کلی ما دو دلیل برای استفاده از Dial Plan ها داریم:

  1. برای ترجمه شماره های بین الملی
  2. برای ترجمه شماره های داخلی به فرمت استاندارد


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

برای مثال ، در سازمان هر کارمند یک شماره داخلی چهار رقمی دارد. اگر فرد A بخواهد با فردB تماس برقرار کند، باید فرضا شماره 9591 را بگیرد. در Lync Server ، ما یک Dial Plan ساخته ایم که با توجه به آن این شماره چهار رقمی گرفته شده به شماره تلفن کامل فرد B تبدیل می شود که در این مثال به 510-222-9591 و یا +15102229591 در فرمت E.164 تبدیل می شود. پس از این مرحله تماس شما مسیریابی شده و شما می توانید با فرد B صحبت کنید.در Microsoft Lync چهار سطح برای Dial Plan ها وجود دارد:

  1. کاربر: مختص یک کاربر است.
  2. Pool: یک سرویس را در بر می گیرد برای مثال PSTN Gateway یا Register Pool .
  3. سایت: تمام تلفن های موجود در یک سایت.
  4. Global: تمام زیر ساخت Lync.

در قسمت دوم این مقاله به سراغ Voice Route می رویم. Voice Route مشخص کننده نحوه مدیریت تماس های خروجی توسط Lync است. این مسیرهای مبتنی بر Dial Plan های ساخته شده توسط شما کار می کند.Voice Route شامل یک الگو ( برای شناسایی شماره های مقصد) ، یک یا چند Trunk و PSTN Usage Record هایی که کاربر باید برای تماس با شماره های مرتبط با الگو باید داشته باشد.نحوه کار به این صورت است که شما یک شماره را می گیرید و آن با استفاده از Dial Plan نرمال سازی می شود. در Front End Server با توجه به Voice Route ، مشخص می شود که شماره 510 در سایت A است و در نهایت Voice Route با توجه به Trunk مربوطه تماس را منتقل می کند.

نویسنده: مجتبی کریمی

انجمن فناوری اطلاعات ایران


نظرات