معرفی 2 روش حذف پرینتر از ویندوز : آموزش حذف درایور پرینتر

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که قصد داشته باشید درایور یک پرینتر را حذف کنید ولی امان از موقعی که تصمیم به انجام کاری میگیرید مشکلات یکی پس از دیگری ظاهر میشن. خب دوستان، مراحل را به هم پی میگیریم. برای پاک کردن درایور یک پرینتر وارد Control Panel بشین. و بعد وارد بخش Devices and Printers بشین. روی پرینتر مورد نظر راست کلیک کنید و Remove Device رو بزنید و آن را پاک کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

مرحله بعد وارد بخش Print Management بشین این بخش رو میتونید با سرچ کردن در منوی استارت پیدا کنید. یا در Run تایپ کنید printmanagement.msc و وارد این بخش شوید. در بخش All Printers میتونید پرینتر موردنظر را پاک کنید همانند روشی که از طریق Control Panel اقدام کردیم. قسمتی که برای ما مهمه بخش All Drivers است.

در این بخش با راست کلیک روی پرینتر موردنظر و انتخاب Remove Driver Package اقدام به پاک کردن درایور موردنظر کنید و بعد گزینه Delete را بزنید. خب همونطور که قبلا گفتم مشکلات وارد میشن. ممکن است در این بخش انواع و اقسام ارور را نمایش دهد. چند نمونه از Error ها رو مینویسم. وقتی این ارور ها رو میگیرید با دو روش زیر معمولا و اکثر مواقع جواب میگیرید و میتونید درایور را پاک کنید.

Failed to remove driver HP Universal Printing PCL 6 (v5.2). The specified printer driver is currently in use.

Failed to remove driver HP Universal Printing PCL 6. The specified printer driver is currently in use.

Failed to remove package hpcu111u.inf. Driver package is in use.

  • راه حل اول: وقتی گزینه Remove Driver Package را انتخاب کردید گزینه Delete رو نزنید و کنسول Services رو باز کنید (Services.msc) و سرویس Print Spooler را انتخاب کنید و Stop کنید و بعد Start کنید و در حین start شدن سرویس سریعا گزینه Delete را انتخاب کنید میبینید که درایور با موفقیت پاک شد. دقت کنید به محض استارت کردن سرویس سریعا درایور را پاک کنید منتظر نمانید که سرویس استارت شود.
  • راه حل دوم: اول از طریق Devices and Printers پرینتر را Remove کنید. مرحله دوم سرویس Print Spooler را Stop کنید. مرحله سوم وارد مسیر زیر در رجیستری شوید. قبل از هر تغییری در این بخش یک بکاپ از رجیستری بگیرید.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows x64\Print Processors

و هر چی در این بخش مشاهده میکنید را Rename کنید مثلا Winprint را به Winprint.old تغییرنام دهید. مرحله چهارم سرویس Print Spooler را استارت کنید. مرحله پنجم درایور موردنظر را از طریق Print Management پاک کنید. مرحله ششم به مسیر قبلی رجیستری که رفته بودید برگردید و دوباره اسامی موجود را Rename کنید مثلا Winprint.old را به Winprint تغییرنام دهید. در مرحله آخر Print Spooler را یکبار دیگر Restart کنید. الان درایور کاملا پاک شده است. منتظر نظرات و تکمیل موضوع توسط شما اساتید هستیم.

نویسنده: کامبیز ذوقی خوی

منبع: ITpro.ir و Microsoft.com

کپی برداری با ذکر منبع و نام نویسنده منعی ندارد و حلال است.


نظرات