محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Nested Virtualization چیست؟ به زبان بسیار ساده

Nested Virtualization به فرآیند اجرا کردن یک Hypervisor درون یک Hypervisor دیگر گفته می شود ، در واقع به این معنی که شما در یک Virtual Machine یک Virtual Machine دیگر ایجاد می کنید . البته این Virtual Machine ای که درون Hypervisor اصلی شما ایجاد می شود هم خودش یک Hypervisor است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

برای درک بهتر فرض کنید که شما بر روی VMware Workstation یک VMware ESXi یا سرویس Hyper-V مایکروسافت را نصب می کنید در چنین شرایطی شما Nested Virtualization ایجاد کرده اید. از تکنیک Nested Virtualization معمولا در محیط های عملیاتی استفاده نمی شود و این تکنیک بیشتر برای اجرای چندین Hypervisor بر روی یک سیستم Host برای آزمایش و لابراتوار کاربرد دارد.

Nested Virtualization چیست

زمانیکه یک محصول جدید از یک شرکت تولید کننده Hypervisor ارائه می شود شما می توانید براحتی با استفاده از این تکنیک محصولات جدید را آزمایش کنید. البته قابلیت Nested Virtualization برای همگی Hypervisor ها وجود ندارد و برخی از آنها از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند.

برای مثال شما می توانید درون VMware ESXi هایپروایزور Hyper-V را نصب کنید اما نمی توانید در Hyper-V یک ESXi نصب کنید. زمانیکه صحبت از Nested Virtualization می شود به Hypervisor ای که بصورت مستقیم بر روی سخت افزار فیزیکی نصب می شود Host Hypervisor و به Hypervisor ای که بر روی این Hypervisor نصب می شود Guest Hypervisor گفته می شود. برخی اوقات فعال کردن قابلیت های Intel-VT یا AMD-V از طریق کنسول مدیریتی Hypervisor برای نصب یک Hypervisor درون یک Hypervisor دیگر الزامی است. در دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری و در قسمت معرفی تکنولوژی های مجازی سازی به خوبی در خصوص ماهیت Nested Virtualization صحبت کرده ایم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات