محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

کاملترین آموزش تبدیل سرور فیزیکی به مجازی (P2V)

در این مقاله جامع به بررسی روشهای تبدیل کردن کامپیوتر فیزیکی به ماشین مجازی و آموزش دو روش محبوب تبدیل ماشین فیزیکی به ماشین مجازی می پردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

انواع تبدیل و نرم افزار

ساختن یک ماشین مجازی از صفر ممکن است کمی زمانبر باشد ،ایجاد Virtual Machine در Hypervisor و انجام تنظیمات سخت افزاری و نصب سیستم عامل و در نهایت نصب نرم افزارهای مورد نیاز و وارد کردن سیستم عامل مورد نظر در شبکه کمی زمانگیر و چه بسا مشکل است.

البته در محیط واقعی بهترین راهکار از نظر بنده این است که شما از صفر یک سیستم عامل را در صورت امکان در Hypervisor نصب کنید و سپس نرم افزارهای مورد نظر خود را روی آن قرار دهید اما همیشه هم این امکان وجود ندارد ، نرم افزارها و سیستم عامل هایی در شبکه های سازمان های مختلف وجود دارد که حتی کسی جرات دست زدن به آن را هم ندارد چه بسا که بخواهد آنها را از نو نصب و پیکربندی کند.

در چنین مواقعی شرکت دوست داشتنی VMware به شما راهکار Physical To Virtual Conversion یا تبدیل کردن ماشین فیزیکی به ماشین مجازی را ارائه می دهد ، با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید براحتی ماشین های فیزیکی خود را بصورت Clone در بیاورید و در سرورهای ESX یا ESXi خود Import کنید و براحتی از این بعد در قالب ساختار مجازی از آنها استفاده کنید.

نرم افزار VMware vCenter Converter بهترین راهکار P2V و V2V

VMware vCenter Converter نرم افزاری است که برای تبدیل کردن سیستم ها به هم طراحی و ایجاد شده است.این نرم افزار می تواند ماشین فیزیکی شما را به همراه همه نرم افزارها و سیستم عاملی که روی آن نصب شده است به یکباره تبدیل به یک ماشین مجازی جدید کرده و آن را بر روی یک سرور ESX یا ESXi موجود در شبکه انتقال دهد.

VCenter Convertor هم می تواند تبدیل Physical To Virtual یا P2V را انجام دهد و هم می تواند تبدیل Virtual To Virtual یا V2V را انجام دهد. در تبدیل های P2V سیستم عاملی که بر روی ماشین مجازی قرار دارد به یکباره تبدیل به یک ماشین مجازی می شود و بر روی سرور Hypervisor کپی می شود.

در تبدیل های V2V یا مجازی به مجازی ، یک ماشین مجازی موجود بر روی یک Platform مجازی سازی مانند Hyper-V به یک ماشین مجازی روی یک Platform دیگر مانند VMware تبدیل می شود.نکته جالب در خصوص VCenter Convertor این است که این نرم افزار محدود به Platform های VMware نیست

و می تواند VM هایی که در نرم افزارهای Hyper-V یا Virtual Server مایکروسافت یا حتی Backup هایی که از Acronis گرفته شده است را به محصولات VMware تبدیل کند و در اصطلاح فنی آنها را به Platform جدید Import می کند. در این سری آموزشی قصد داریم به شما تبدیل کردن Physical To Virtual را در دو قسمت آموزش بدهیم پس تا انتها با انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و محمد نصیری ( Unity ) همراه باشید.

تفاوت Hot Migration و Cold Migration در P2V چیست؟

VMware vCenter Convertor قابلیت انجام Hot Migration و Cold Migration را دارد. Hot Migration به زمانی گفته می شود که سیستم مبدا که قرار است تبدیل به VM شود روشن است. انجام فرآیند Hot Migration معمولا پیشنهاد نمی شود مخصوصا برای برخی از سرورها مانند سرور اکتیودایرکتوری یا همان Domain Controller در چنین سیستم هایی داده ها همیشه در حال رد و بدل شدن هستند و پیشنهاد می شود که از Cold Migration استفاده شود ، برای انتقال دادن Domain Controller ها پیشنهاد می شود که یا از Cold Migration استفاده کنید و یا اینکه اصلا یک سرور جدید ایجاد کنید و فرآیند dcpromo را انجام دهید.

Hot Migration برای سرورهایی پیشنهاد می شود که داده های آنها به ندرت تغییر می کنند. Cold Migration از طرف دیگر زمانی انجام می شود که سیستم مبدا که قرار است به VM تبدیل شود خاموش است و در حالت Offline قرار دارد. Cold Migration برای سرورهایی پیشنهاد می شود که دائما اطلاعات آنها در حال تغییر است برای مثال سرورهای SQL یا Mail Server از آن دسته از سرورهایی هستند که بهتر است از طریق Cold Migration تبدیل به VM شوند.

در هنگام انجام شدن فرآیند Cold Migration سیستم فیزیکی همچنان روشن است اما سیستم عاملی که Clone می شود غیرفعال یا Inactive خواهد بود. Cold Migration بر خلاف Hot Migration با استفاده از یک دیسک Bootable انجام می شود که VMware Convertor بر روی آن نصب شده است.در این سری آموزشی قصد داریم به شما نحوه انجام Hot Migration و Cold Migration را بصورت جداگانه توضیح دهیم.

Hot Migration چیست؟

در بخش قبلی در خصوص اینکه Hot Migration چیست و چه تفاوتی با Cold Migration دارد صحبت کردیم در این نکته قرار است بصورت تصویری به شما نحوه تبدیل کردن یک سرور فیزیکی روشن به یک Virtual Machine روی یک ESXi را نمایش دهیم ، برای انجام اینکار مراحل زیر را دنبال کنید :

 • 1- برای انجام P2V بصورت Hot Migration ابتدا بر روی سیستم عامل مبدا نرم افزار vCenter Convertor Standalone را نصب کنید و بعد از نصب بر روی آن کلیک کرده و آن را اجرا کنید. بعد از اجرا بر روی گزینه Convert Machine کلیک کنید. از قسمت Select Source type گزینه Powered-on Machine را همانند تصویر زیر انتخاب کنید.


تبدیل کردن ماشین فیزیکی به مجازی • 2- با توجه به اینکه شما vCenter Convertor را بر روی ماشین مورد نظر نصب کرده اید گزینه This Local Machine را انتخاب کنید. اگر می خواهید ماشین دیگری را تبدیل کنید بر روی A Remote Machine کلیک کنید و آدرس IP و Credential مورد نیاز برای اتصال به سرور مورد نظر را وارد کنید تا به عنوان Source Machine دسترسی های لازم به Convertor داده شود. سپس بر روی Next کلیک کنید. با توجه به اینکه ما می خواهیم همین سیستمی که Convertor بر روی آن نصب شده است را تبدیل کنیم کافیست This Local Machine را انتخاب کنید در غیر اینصورت می توانید مشابه تصویر پایین آدرس IP و Username و Password سرور مورد نظرتان را وارد کنید.


تبدیل ماشین فیزیکی به مجازی • 3- بر روی گزینه VMware Infrastructure Virtual Machine از منوی باز شو کلیک کنید. نام کاربری و آدرس IP به همراه رمز عبور مربوط به سرور ESXi یا ESX یا VCenter Server را وارد کنید تا Convertor بتواند به سرور مقصد متصل شود. بعد از انجام اینکار مشابه تصویر پایین بر روی Next کلیک کنید.


تبدیل ماشین فیزیکی به ماشین مجازی یا Physical To Virtual Conversion • 4- پارامترهای سیستم را از تب Options مرور کنید.اگر می خواهید تغییراتی روی دستگاه مورد نظر ایجاد کنید یا شبکه یا سرویسی را تغییر دهید می توانید از این لیست این تغییرات را همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید انجام دهید. بر روی Advanced Options کلیک کنید تا بتوانید عملیات synchronization بعد از تبدیل شدن ماشین فیزیکی به ماشین مجازی را بلافاصله بعد از تبدیل شدن انجام دهید. اگر شما در حال تبدیل یک سیستم عامل ویندوزی هستنید پیشنهاد می شود که تیک گزینه Install VMware Tools on the Destination Virtual Machine را بزنید و همچنین تیک قسمت Remove System Restore Checkpoints on Destination را در تب Post-Conversion را نیز بزنید. بعد انجام تمامی تغییرات مشابه تصویر پایین بر روی Next کلیک کنید.


P2V تبدیل Physical به Virtual با استفاده از Vcenter Convertor

5- در تب Summary خلاصه تغییراتی که قرار هست انجام شود را مرور کنید. و سپس بر روی گزینه Finish کلیک کنید تا فرآیند تبدیل شروع شود. این فرآیند ممکن است بر حسب ظرفیت و محتوای موجود در سیستم عامل مبدا شما از چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد بنابراین اصلا عجله نکنید. همانطور که مشاهده می کنید در کنسول مورد نظر درصد تبدیل قابل مشاهده می باشد که بعد از انجام شدن فرآیند تبدیل عملیات Synchronization یا یکپارچه سازی نیز انجام خواهد شد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. 

Cold Migration چیست؟

در قسمت های قبلی در خصوص تفاوت Hot Migration و Cold Migration صحبت کردیم و شما متوجه شدید که چطور می توانیم به وسیله Hot Migration یک سرور فیزیکی را تبدیل به سرور مجازی کنیم ، در این آموزش قصد داریم به شما روش Cold Migration را آموزش بدهیم ، با توجه به اینکه این روش بصورت آفلاین سیستم فیزیکی را تبدیل به سیستم مجازی می کند

و از طریق دیسک Bootable انجام می شود متاسفانه قابلیت عکس برداری از سیستم در حالت Boot را نداشتم به همین دلیل این آموزش بصورت فقط متنی ارائه می شود ، به این نکته دقت کنید که شما می توانید با استفاده از vCenter Convertor نسخه Standalone براحتی فرآیند Hot Migration را انجام دهید

اما این محصول قابلیت Bootable ندارد و شما نمی توانید از آن به عنوان Cold Migration هم استفاده کنید ، برای انجام Cold Migration شما می توانید از نرم افزار VCenter Convertor نسخه Enterprise استفاده کنید که به هیچ عنوان رایگان نیست ، برای انجام فرآیند Cold Migration شما می توانید به روش زیر عمل کنید :

 1. با استفاده از دیسکت Bootable ای که از VMware Convertor دارید سیستم را Boot کنید و از طریق Toolbar گزینه Import Machine را انتخاب کنید. بر روی Next کلید کنید و گزینه Physical Computer را انتخاب کنید و مجددا بر روی Next کلیک کنید.
 2. از صفحه Source Login بر روی A Remote Machine یا This Local Machine یک گزینه را انتخاب کنید.اگر گزینه A Remote Machine را انتخاب کرده اید آدرس IP یا اسم کامپیوتر مورد نظر را در قسمت Source System وارد کنید سپس Credential مورد نیاز سیستم را وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.
 3. اگر پیامی مبنی بر Automatically Uninstall the Files When Import Succeeds به شما نمایش داده شد آن را انتخاب کنید و بر روی Yes کلیک کنید تا فرآیند ادامه پیدا کند. در صفحه Source Data گزینه Convert All Disks and Maintain Size را انتخاب کنید تا تنظیمات هارد دیسک های شما عینا به سرور مقصد منتقل شود . اگر می خواهید تنظیمات دیسک خود را تغییر دهید کافیست بر روی گزینه Select Volumes and Resize to Save or Add Space را انتخاب کنید.
 4. در این قسمت اگر می خواهید یکی از Volume ها با پارتیشن های شما منتقل نشود می توانید آن را انتخاب کرده و حذف کنید. اگر می خواهید ظرفیت جدیدی برای Volume موجود روی دیسک خود تعیین کنید کافیست از منوی باز شو گزینه New Disk Space را انتخاب کنید و گزینه Maintain size را انتخاب کنید ، شما می توانید اینجا با انتخاب گزینه Minimum فقط مقدار فضای فعلی اشغال شده روی دیسک را انتقال دهید. در اینجا نیز شما می توانید بصورت دستی ظرفیت را بر حسب مگابایت یا گیگابایت تعیین کنید.
 5. در صفحه Destination Type از منوی باز شو گزینه VMware Infrastructure Virtual Machine را انتخاب کنید. بر روی Next کلیک کنید. نام سرور ESX یا ESXi یا VCenter Server را وارد کنید و Credential مورد نیاز را در آن وارد کنید تا بتواند دسترسی های لازم روی سرور مقصد را داشته باشد.
 6. نام سروری که می خواهید در مقصد ایجاد شود را وارد کنید و بر روی Next کلید کنید ، Host مورد نظرتان برای قرارگیری سرور را مشخص کنید و بر روی Next مجددا کلیک کنید.
 7. Datastore مورد نظر برای قرارگیری فایل های ماشین مجازی تبدیل شده را انتخاب کنید. توجه کنید که Datastore ای را انتخاب کنید که ظرفیت مناسب برای قرارگیری سرور شما را در خود داشته باشد . اگر می خواهید هر کدام از هارد دیسک های شما بر روی یکی از Datastore ها قرار گیرد بر روی گزینه Advanced کلیک کنید و Datastore و Config فایل هایی که می خواهید بر روی هر Datastore قرار گیرد را مشخص کنید و در نهایت بر روی Next کلیک کنید.
 8. تعداد کارت شبکه هایی که می خواهید تبدیل کنید را تعیین کنید. چک قسمت Connect at Power On را در صورت نیاز بزنید و بر روی Next کلیک کنید. چک قسمتهای Install VMware Tools و Customize the Identity of the Virtual Machine و Remove All System Restore Checkpoints را بزنید و بر روی Next کلیک کنید.
 9. در صفحه Computer Info نام مالک کامپیوتر و سازمانی که در آن هست را وارد کنید. اگر نیاز داشتید می توانید یک SID یا Security Identifier جدید هم به سیستم بدهید ، همچنین مسیری که در ان فایل های Sysprep ذخیره شده اند را نیز در صورت امکان معرفی کنید و بر روی Next کلیک کنید. اگر می خواهید یک سیستم ویندوزی را Import کنید مشخصات لایسنس ویندوز را نیز وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.
 10. از منوی باز شو Time Zone سرور مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید ، یک کارت شبکه را انتخاب کنید و گزینه Customize را انتخاب کنید تا تنظیمات کارت شبکهثبت مقاله را نیز بتوانید در صورت نیاز تغییر دهید ، در غیر اینصورت همه چیز را به حالت پیشفرض قرار دهید و بر روی Next کلیک کنید.
 11. نام Workgroup یا Domain ای که ویندوز شما در آن قرار داشته است را در کادری که مشاهده می کنید وارد کنید و در صورت نیاز Credential های لازم برای عضویت در این Domain را وارد کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.
 12. در صفحه Summary یا خلاصه مروری بر تنظیماتی که انجام داده اید ، انجام دهید . اگر می خواهید بعد از اینکه عملیات تبدیل ماشین فیزیکی به مجازی تمام شد ، ماشین مجازی شما روشن شده و شروع به کار کند گزینه Power on the New Virtual Machine After Creation را کلیک کنید و بر روی Finish کلیک کنید تا فرآیند Import کردن ماشین فیزیکی به مجازی در حالت Cold Migration شروع شود ، خوشحالیم که تا اینجای کار با انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران همراه بودید ، ماشین شما بعد از اتمام این فرآیند آماده به کار خواهد بود.

شما می توانید علاوه بر اینکه از نرم افزار VCenter Convertor Enterprise Edition برای Cold Migration استفاده کنید از نرم افزارهای Backup گیری مثل Acronis True Image هم می توانید استفاده کنید. حتی نسخه Standalone نیز قابلیت تبدیل کردن پسود TIB بکاپ های نرم افزار Acronis به سرورهای مجازی را نیز دارد که این نیز یکی دیگر از انواع Cold Migration محسوب می شود.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات