حسین توسلی
مهندس فناوری اطلاعات

آموزش نکات امن کردن کامپیوتر بدون آنتی ویروس !

راستش من از یه تکنیکی تا الان استفاده می کنم که شدیدا شدیدا بهم کمک کرده و کاری کرده که حتی ویروس باج افزار هم نتونسته خللی در کار من ایجاد کنه به جز موارد جزئی (البته منظورم بدون آنتی ویروس و این چیزهاست) این نکته رو بگم که من ادمین چند شبکه هستم و از این روش استفاده می کنم و بسیار جواب داده تا الان. شبکه هایی که درگیرم تقریبا بزرگ هستند. هر شبکه نزدیک 90 کلاینت داره. خب بگذریم روش کار بدین صورته که شما دو تا گروه تعریف می کنید به نام های مثلا g_Admin و g_User سپس دسترسی ادمین و یوزر به اینها میدید.بعدش میاین یوزرهای خودتون رو عضو g_User می کنید به جز یک یوزر که عضو g_Admin هست.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بعد بیاین همه درایوهای خود را در بخش Security به این صورت تنظیم کنید که گروه g_Admin دسترسی Full و گروه g_User دسترسی خواندنی داشته باشد. (در این جال کلیه اطلاعات شما با این گروه ها تگ امنیتی میخوره) (البته به درایو ویندوز کاری نداشته باشید اون خودش امنیت رو داره برای جاهای حساسش) حالا فقط و فقط با یوزرهای عضو g_User لاگین شوید، در این حالت متونید کلیه اطلاعات رو بخونید اما برای تغییرات (حذف، اضافه، ...) از شما دسترسی میخاد که کافیه یوزر پس اون کاربری که عضو گروه g_Admin هست رو بزنید تا کارتون انجام بشه.

خب نکته این روش اینه که ویروسم اگه بخاد اجرا بشه چون با دسترسی شما اجرا میشه و شما هم محدود هستید پس عملا نمیتونه کار خاصی بکنه و با این روش ساده تونستید امنیت بالایی رو برقرار کنید.جالبه من لب تابم رو یه فلش بهش زدم بعدا فهمیدم کل این فلش توسط باج افزار کد شده اما اطلاعاتم ابدا کاری نشد!! دلیلشم چون وقتی فلش رو متصل میکنی دسترسی خواندن و نوشتن به کاربر عادی هم میده پس ویروسم که دسترسیش پایین بوده تونسته عملیات خرابکاری انجام بده و رسما به فنا داده اطلاعات رو. البته من هارد اکسترنال هم داشتم که خداروشکر چون همین دسترسی ها رو واسش درست کرده بودم ویروس نتونسته بکاپ های حیاتی من رو خراب کنه.

(بازم میگم سیستم من بدون آنتی ویروسه!!) در کل دوستان من همیشه به عنوان ادمین شبکه و کامپیوتر شخصیم همیشه با یوزری لاگین میشم و کار میکنم که پایین ترین سطح دسترسی رو داره اینطوری اگه خدای ناکرده اشتباهی فایل الوده ای رو اجرا کنم ویروس قدرت نداره خودش رو تکثیر کنه و توی کل شبکه بره چون همه فایل ها و مسیرها مجوز ادمین لازم دارن که یوزر من نداره.البته ممکنه اولش اعصاب خردکنی باشه همش بخوای پس بزنی اما واقعا واقعا روش خیلی عالی و حرفه ای هستدوستان عزیزم لایک یادتون نره اگه لذت بردی

با تشکر


نظرات