محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

اضافه کردن کاربر در لینوکس با استفاده از دستور useradd

برای اینکه بتوانید در لینوکس یک user اضافه کنید می توانید از دستوری به نام useradd استفاده کنید . نحوه استفاده از این دستور بسیار ساده است به شکلی که شما کافیست دستور useradd را بنویسید و در جلوی آن نام کاربری یا username مورد نظرتان را قرار بدهید تا ایجاد شود. برای ایجاد کردن یک user در این دستور تنها پارامتر مورد نیاز فقط username است اما option های مختلفی وجود دارد که شما می توانید موارد مورد نیاز خودتان در خصوص کاربران لینوکس را به آن اضافه کنید. توجه کنید که بعد از اینکه شما با این قالب دستور پیشفرض کاربر را به لینوکس اضافه کردید کاربر در حالت Locked به سیستم عامل اضافه می شود. برای اینکه برای کاربر مورد نظرتان یک پسورد و در عین حال Unlock را انجام دهید کافیست با استفاده از دستور passwd و آوردن username در انتهای دستور اینکار را انجام دهید. بصورت پیشفرض home directory کاربر ایجاد شده و فایل های پیشفرض آن از مسیر etc//skel// در آن کپی می شوند تا پروفایل کاربر مورد نظر ایجاد شود. برخی از مهمترین option های دستور useradd به شکل زیر می باشند :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. پارامتر c- : نام کامل کاربر یا Full Name آن را مشخص می کند
  2. پارامتر d- : مسیر home directory کاربر را مشخص می کند
  3. پارامتر g- : گروه پیشفرضی که کاربر در آن عضویت دارد را مشخص می کند . شما در قسمت group هم می توانید اسم گروه و هم می توانید group ID را وارد کنید. توجه کنید که نام گروه و یا group ID باید در حال حاضر در سیستم عامل وجود داشته باشد. پیشفرض کاربران عضو گروه private user هستند اگر گروه private user ایجاد نشده باشد ، پیشفرض کاربران ایجاد شده عضو گروه users خواهند بود.
  4. پارامتر G- : ممکن است کاربر شما بخواهد در عضویت چند گروه باشد برای عضو کردن کاربر در چندین گروه کافیست در قسمت groups این پارامتر گروه های مورد نظر خودتان را یا group ID ها مورد نظر خودتان را بصورت تفکیک شده با استفاده از علامت کاما جدا کنید و بنویسید. توجه کنید که گروه های مورد نظر باید وجود داشته باشند.
  5. پارامتر m- : با استفاده از این پارامتر اگر کاربر شما هنوز دارای home directory نباشد ، شما می توانید یک home directory برای کاربر ایجاد کنید. فایل های home directory از مسیر etc//skel// در home directory کاربر مورد نظر کپی می شوند.
  6. پارامتر n- : این پارامتر به سیستم می گوید که برای کاربر مورد نظر private group ایجاد نکند. بصورت پیشفرض برای کاربری که ایجاد می شود یک private group ایجاد می شود.
  7. پارامتر p- : این پارامتر برای کاربر یک پسورد رمزنگاری شده ایجاد می کند. بصورت پیشفرض کاربر شما در حالت locked ایجاد می شود و تا زمانیکه شما از دستور passwd برای ایجاد کردن پسورد برای کاربر استفاده نکنید کاربر Locked باقی می ماند. همچنین شما می توانید از دستور openssl برای ایجاد کردن یک پسورد رمزنگاری شده استفاده کنید.
  8. پارامتر s- : تعیین کننده نوع Shell ای است که کاربر از آن استفاده می کند بصورت پیشفرض کاربران از BASH استفاده می کنند.

اضافه کردن یک کاربر در لینوکس


فرض کنید که می خواهیم یک username به نام m.nasiri با رمز عبور P@ssw0rd ایجاد کنیم ، دستور ایجاد کردن این کاربر به شکل زیر می باشد :

root@itpro-debian:~# useradd m.nasiri -p P@ssw0rd

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات