محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

آموزش تصویری 2 روش افزایش فضای دیسک VMware

چگونه فضای دیسک را در VMware افزایش دهیم ؟ همانطور که میدانید برنامه های مجازی سازی یا Virtualization همانند VMware و VirtualBox و ... محیطی مجازی و روشی آسان را برای نصب سیستم عاملهای مختلف را برای ما فراهم آورده اند. یکی از مواردی که در هنگام راه اندازی ماشین مجازی در VMware میبایست مشخص شود، تخصیص میزان فضای دیسک مجازی برای ماشین می باشد. اما گاهاً به دلایل مختلف همچون نصب نرم افزارها بر روی آن، نیاز به افزایش فضای دیسک در ماشین مجازی است که در این بخش به آموزش آن می پردازیم : در ابتدای کار پیشنهاد می گردد حتماً نسخه پشتیبان مناسبی را از ماشین مجازی خود تهیّه کنید و سپس نسبت به اعمال تغییرات زیر بپردازید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

روش اوّل: استفاده از Command Line

  • نکته: در قدم اوّل از shut down یا power off بودن ماشین مجازی اطمینان حاصل نمائید و دقت کنید که ماشین در حالت suspend قرار نگرفته باشد.
  • نکته: دقّت کنید که تغییرات را بر روی نسخه snapshots اعمال نکنید. و اگر از قبل snapshots دارید میبایست آنها را از طریق snapshot manager حذف نمائید.

پس از اطمینان از نکات فوق، کلیدهای Win+R را بفشارید تا برنامه Run اجرا گردد و عبارت CMD را اجرا نمائید:

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

سپس طبق مسیر زیر، به مکان نصب VMware اشاره کنید، و در صورتی که شما VMware در مکانی متفاوت نصب کرده اید، مسیر مورد نظر را تغییر دهید:

cd "C:\Program File (x86)\VMware\VMware Workstation"
روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

هم اکنون برای افزایش اندازه دیسک، کامند زیر را اجرا نمائید. فراموش نشود که همانند مسیر زیر میزان فضا بر حسب گیگابایت و مکان فایل دیسک مجازی مورد نیاز می باشد در ضمن در صورتی که در مکان مورد نظر چندین فایل با پسوند vmdk وجود دارد، دقت کنید که فایلی را مسیردهی نمائید که در نام آن عبارات flat یا -s0 ذکر نشده باشد :

vmware-vdiskmanager.exe -x 46Gb "G:\Windows 8\Windows 8.vmdk"

 

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

با اجرای این دستور کار تمام است و فضای اضافه شده در قالب unallocated space به guest operating system شما اضافه می گردد و برای اختصاص آن کافیست از partition management tool در ماشین مجازی استفاده کنید و فضای مذکور را از طریق extend و ایجاد پارتیشن جدید اضافه کنید.

روش دوّم: با استفاده از VMware GUI

برای افزایش فضای دیسک از طریق VMware user interface، نرم افزار مذکور را باز نموده و بر روی virtual machine مورد نظر کلیک کرده، سپس همانند تصویر زیر، گزینه Edit virtual machine settings را انتخاب کنید ، البته قبلاً نکات مذکور در ابتدای آموزش را رعایت کنید:

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

همانند تصویر زیر در پنجره ظاهر شده با عنوان virtual machine settings در تب Hardware، گزینه Hard disk را انتخاب نمائید، سپس بر روی گزینه Expand در قسمت Disk Utilities کلیک کنید:

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

با انجام این کار ویزارد Expand Disk Capacity باز میشود، سپس همانند تصویر زیر، میزان فضای مورد نظر خود را بر حسب گیگابایت وارد کرده و گزینه Expand را انتخاب کنید:

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

با انجام این کار، تغییر اندازه دیسک مجازی صورت پذیرفته و پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن این موضوع ظاهر می گردد. شما میتوانید با لاگین نمودن به ماشین مجازی مورد نظر و استفاده از partition management tool ، فضای unallocated را مورد استفاده قرار دهید.

روشهای افزایش فضای دیسک مجازی در VMware

محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات