آموزش تغییر محل نگهداری Snapshot های VMware

چگونه محل ذخیره سازی Snapshot های VMware را تغییر دهیم؟ شاید خیلی وقت ها تصمیم گرفته باشید از ماشین های مجازی خودتون قبل از اعمال تعییراتی snapshot تهیه کنید اما به دلیل کمبود فضا توی Datastore هاتون از این کار منصرف شده باشید! (میدونیم که Snapshot ها در همون محل Datasore ای که ماشین مجازی در اون وجود داره ذخیره میشه) اوضاع وقتی وخیم تر میشه که شما از نرم افزارهای بکاپ گیری استفاده کنید که با snapshot ها سر و کار دارند مثل Veeam که برای بکاپ گیری از ماشین، Snapshot تهیه میکنه و بعد از این که اونو به محل دیگه ای فرستاد Snapshot رو پاک میکنه. خب اگه Datastore شما برای این کار فضای دخیره سازی نداشته باشه چی؟ عملا سناریوی بکاپ گیری شما با شکست مواجه میشه! خب نه، ما کمکتون می کنیم، توی این نکته نشون میدیم که چطور میشه مسیر پیش فرض Snapshot ها رو تغییر داد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1- ماشین مورد نظرتون رو خاموش کنید.

2- به مسیر نگه داری فایل های ماشین مجازی با پسوند .vmdk، .vmm و .... برید.

3- فایل با پسوند .vmx رو دانلود کنید.

4- اون رو با نرم افزار notpad و یا بهتر از اون با notpad++ باز کنید.

5- یه خط به شکل زیر بهش اضافه کنید:

workingDir = "/vmfs/volumes/46f1225f-552b0069-e03b-00145e808070/vm-snapshots"

که محل Datastore جدید برای نگه داری Snapshot رو به ماشین معرفی می کنیم.

6- یه خط کد دیگه به صورت زیر بهش اضافه میکنیم:

snapshot.redoNotWithParent = "true"

7- در مرحله آخر هم به صورت اختیاری می تونید محل نگهداری Swap File ماشین مجازی رو هم با کد زیر تغییر بدید. (Swap File فایلی هست که وقتی مقدار RAM مورد استفاده ماشین مجازی بیشتر از اون مقداری میشه که بهش اختصاص دادیم از هارد ماشین کند میشه و به مقدار RAM اضافه میشه. که البته سرعت بسیار کمتری به نسبت RAM واقعی داره.)

sched.swap.dir = "/vmfs/volumes/46f1225f-552b0069-e03b-00145e808070/vm-swap"

8- این فایل رو در محل نگهداری ماشین (همون جای قبلی خودش) Replace میکنیم و ماشین رو روشن می کنیم. خب با گرفتن snapshot می تونید ببینید که فایل ها در محل جدید ذخیره میشن.

(نکته: تا وقتی که واقعا مجبور به انجام اینکار نشدید این روش رو انجام ندید چرا که پخش شدن فایل های یک ماشین مجازی در محل های مختلف عوارض جانبی خودشو داره :) )


نظرات