محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

IOPS چیست؟ تشخیص میزان خواندن و نوشتن در دیسک

IOPS چیست و چه کاری برای ما در طراحی دیسک ها انجام می دهد؟ زمانی که صحبت از خریداری تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات اعمل از SAN یا NAS می شود همیشه صحبت از ملاکی به نام IOPS که Eye-Ops تلفظ می شود ، است. اما براستی IOPS چیست و چه مفهومی را در بردارد ؟ IOPS همانطور که عنوان کردیم مخفف کلمه های Input Output Operations Per Second است و در واقع یک واحد استاندارد اندازه گیزی حداکثر میزان Read و Write بر روی تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات است. برای مثال زمانیکه شما قرار است برای یک مجموعه دستگاه SAN Storage تهیه کنید بایستی خروجی IOPS هارد دیسک های سرورهای فیزیکی و یا مجازی مجموعه را محاسبه کنید و بر اساس ملاک IOPS می توانید SAN Storage مناسب را به عنوان راهکار ارائه کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
IOPS چیست

هر چقدر میزان IOPS یک سیستم بالاتر باشد به تجهیزات ذخیره سازی پیشرفته تر و گرانقیمت تری نیاز است . IOPS از روش های متنوعی قابل محاسبه است از جمله در سیستم عامل ویندوز شما می توانید از ابزار Resource Monitory یا Performance Monitor خود ویندوز استفاده کنید و یا اینکه از ابزار Open Source ای به نام IOmeter استفاده کنید. با استفاده از پارامتر IOPS و همچنین تاخیر یا latency در شبکه ، یک مدیر شکه می تواند تعیین کند که چه مقدار در شبکه خودش Load ترافیکی خواهد داشت و کارایی سیستم خودش در حال و آینده را می تواند پیشیبینی کند. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات