محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

TRIM Support در SSD چیست؟ به زبان خیلی ساده

پشتیبانی از تریم یا TRIM Support در هارد SSD چیست؟ همین چند روز پیش بود که مجبور شدم هارد دیسک لپتاپ دوست داشتیم را تبدیل به SSD کنم. در این حال و احوال یکی از دوستان به من گفت که مراقب فایل های خودت باش چون SSD ها TRIM Support هستند ! من متوجه نشدم و مثل افرادی که مثلا می دانند TRIM Support چیست سری تکان دادم و گفتم خودم می دانم ! اما خوب واقعیت این بود که نمی دانستم و امروز بعد از یک جستجو و بر اساس سئوالی که مهندس تقی زاده در وب سایت پرسیده بود تصمیم گرفتم این موضوع را در قالب یک نکته به دوستان آموزش بدهم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

امروزه با پیشرفت زیادی که در تکنولوژی های سخت افزاری ایجاد شده است استفاده از هارد دیسک های Solid State یا SSD بسیار مرسوم شده است ، هر چند به دلیل عدم استفاده از هرگونه دیسک در این نوع حافظه ها ،حتی بکار بردن واژه هارد دیسک در این مورد از حافظه های ذخیره سازی درست نیست اما به هر حال ما آن را به عنوان هارد SSD می شناسیم ، در کنار همه این موارد واژه های جدیدی نیز بکار برده می شود که یکی از آنها به عنوان TRIM Support مطرح می شود .

 

معرفی دستور TRIM در حافظه های SSD

 

برای اینکه درک بهتری از TRIM Support داشته باشید ابتدا باید ساختار و قالب کاری Solid State Drive ها یا همان هارد دیسک های SSD را به خوبی متوجه شوید. SSD ها برای انتقال و ذخیره سازی اطلاعات از NAND Flash Memory استفاده می کنند. این حافظه Flash از قسمت های کوچکی به نام صفحه یا Page و همچنین مجموعه ای از Page ها به نام block ایجاد شده است.

زمانیکه شما بر روی یک هارد SSD دستور حذف یک Page را می دهید در واقع این Page در آن واحد حذف نمی شود بلکه فقط به عنوان Page حذف شده علامتگذاری یا Mark می شود. دلیل اینکار این است که داده ها صرفا در SSD ها در قالب Block قابل حذف هستند و شما نمی توانید اطلاعات هر Page را بصورت جداگانه حذف کنید.بعدها زمانیکه شما نیاز به فضای خالی بر روی سرور داشته باشید Page هایی که Mark برای حذف شدن خورده اند با همدیگر Group می شوند و به یکباره از روی هاردSSD حذف می شوند. این فرآیند باعث کند شدن SSD در زمان نوشتن اطلاعات روی دیسک می شود.

خوب بیایید به روش دیگری این مطلب را توضیح دهیم تا بهتر برای شما جا بیافتد. فرض کنید سر کار خود یک میز کار دارید که بر روی آن کلی کاغذ روی هم انباشته شده است ، هر روز با آمدن نامه های جدید و کارهای مهمتر شما کاغذ مهمتر را روی بقیه کاغذ ها قرار می دهید ، هر روز هم شما کاغذهایی که لازم ندارید را مچاله کرده و داخل سطح زباله می اندازید ، اما اینکار منطقی نیست که بار هر بار ریختن چند عدد کاغذ در سطح زباله شما آن را بردارید و به محل دفع زباله ببرید .

بنابراین شما صبر می کنید تا زمانیکه سطل زباله شما بصورت کامل پر شد آن را خالی می کنید ، در عین حال همین خالی کردن سطح زباله که در وهله های زمانی نسبتا طولانی تر انجام می شود زمان شما را تلف می کند و فضای میز کار شما همچنان اشغال می شود کار به جایی می رسد که کاغذ های زیادی می خواهند روی میز کار شما قرار بگیرند اما شما برای آنها فضایی ندارید ، شما برای خالی شدن فضای میز کار خود حتما باید منتظر باشید که سطل زباله شما خالی شود و این نیازمند زمان است بنابراین خالی شدن میز کار شما به کندی انجام می شود.

این دقیقا همان دلیلی است که دیسک های SSD بعد از مدت زیادی از زمان استفاده در زمان نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک بسیار کند می شوند. آنها قبل از اینکه بتوانند فایلی را بر روی SSD بنویسند ، باید فایل هایی که Mark خورده اند را حذف کنند تا بتوانند اطلاعات را در جای آنها بنویسند ، و پاک کردن این اطلاعات نیز زمانگیر است و باعث بوجود آمدن تاخیر نسبتا طولانی به نسبت میزان اطلاعاتی که بر روی SSD برای پاک کردن وجود دارد می شود.

خوشبختانه تکنیک TRIM در همه SSD ها و سیستم عامل های امروزی برای حل این مشکل به وجود آمده است دستور TRIM به سیستم عامل شما این امکان را می دهد که فایل هایی که برای حذف شدن علامت خورده اند را قبل از اینکه بخواهید آنها را پاک کنید یا چیزی روی دیسک بنویسید شناسایی و به کلی حذف کند ، حذف کردن این فایل ها قبل از اینکه نیازی به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک داشته باشید باعث بالا رفتن سرعت نوشتن اطلاعات جدید می شود زیرا دیگر زمانی برای حذف کردن اطلاعات صرف نمی شود.

این دقیقا مشابه این است که سطح زباله سازمانی شما دقیقا در کنار میزکار شما باشد و شما فقط یکبار زباله خود را درون این سطل زباله قرار می دهید. توجه کنید که اگر می خواهید TRIM شما به درستی کار کند هم سیستم عامل و هم SSD شما باید از این قابلیت پشتیبانی کند. بنابراین توجه کنید که برای اینکه کندی سرعت در زمان نوشتن اطلاعات روی SSD ها را تجربه نکنیم به تکنولوژی TRIM نیازمند هستیم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات