مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

آموزش کار با افزونه ( Plugin ) های وردپرس به زبان ساده

یکی از دلایل محبوبیت وردپرس (Wordpress) بین طراحان وب، افزونه ( Plugin ) های بسیار زیادی است که برای آن وجود دارد و همین ویژگی باعث شده است که وردپرس بسیار محبوب و معروف شود و به جایی برسد که بسیاری از شرکت ها از آن استفاده کنند. تعداد این افزونه ها محدود نیست و هر کسی که با زبان PHP آشنایی داشته باشد می تواند افزونه دلخواه خود را نوشته و روی وردپرس نصب نماید. در این مطلب با آموزش کار با افزونه های در خدمت شما خواهیم بود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

افزونه ها برای توسعه امکانات وردپرس نصب و استفاده می شوند. می توان با استفاده از افزونه ها ویژگی و سرویس جدیدی را به سایت اضافه کرد. وردپرس قسمتی را برای مدیریت و نصب افزونه ها در خود دارد که با استفاده از آن می توان کارهای زیادی بر روی افزونه ها انجام داد. اگر شما در قسمت داشبورد مدیریتی وردپرس به بخش افزونه ها بروید صفحه ای مانند صفحه زیر مشاهده خواهید کرد.

افزونه های وردپرس (Wordpress)

در این صفحه شما می توانید همه ی افزونه هایی را که بر روی وردپرس شما نصب شده اند را مشاهده کنید. همچنین در بالای صفحه می توان افزونه های نصب شده را جستجو کرد. در این قسمت می توان یک آمار کلی از افزونه ها را نیز به دست آورد که چند افزونه نصب شده اند و چند عدد آنها غیرفعال هستند و برای چند عدد آنها آپدیت ارائه شده است و باید شما آنها را بروزرسانی کنید. در این صفحه در ردیف یک افزونه آورده شده است و در مورد آن توضیحاتی هم ارائه شده است.

در هر ردیف امکاناتی برای فعال کردن و ویرایش کردن و یا حذف کردن هر افزونه قرار داده شده است. یکی از امکانات دیگری که در این صفحه قرار داده شده است این است که می توان چند افزونه را انتخاب کرد و یک کار را بر روی همه ی آنها انجام داد برای مثال چند افزونه را با هم فعال کرد. برای این کار باید هرکدام از افزونه ها را که می خواهیم انتخاب کنیم و بر روی چک باکس آنها تیک بزنیم سپس از قسمت کارهای دسته جمعی کاری را که قصد انجام آن را داریم انتخاب کرده و بر روی دکمه اجرا کلیک کنیم.

افزودن افزونه به وردپرس (نصب)

اگر بخواهیم افزونه های جدید را بر روی وردپرس نصب کنیم باید ازپنل سمت راست گزینه افزونه ها را انتخاب کرده و از آن قسمت افزودن را انتخاب می کنیم. در این صورت تصویری به شکل زیر به شما نمایش خواهد شد:

تصویری از افزونه اکیسمت در وردپرس

این تصویر شبیه به یک فروشگاه افزونه است که انواع افزونه های وردپرس را در خود دارد که می توانید هرکدام را که خواستید نصب کنید. برای هر افزونه در این صفحه یک تصویر آورده شده است و همچنین نام و یک توضیح کوتاه در مورد افزونه نوشته شده است که اگر به توضیحات بیشتری نیاز داشته باشید بر روی جزئیات بیشتر کلیک می کنید. اگر قصد نصب یک افزونه ای را دارید باید بر روی دکمه نصب آن کلیک کنید.

برای هر افزونه در پایین تعداد نصب و نظر استفاده کنندگان را نیز آورده شده است و تاریخ آخرین بروز رسانی افزونه و سازگاری با نسخه وردپرس شما نیز مشخص گردیده است. هنگامی که بر روی دکمه نصب یکی از افزونه ها کلیک می کنیم افزونه مورد نظر از اینترنت دانلود می شود و فرایند نصب آن شروع می شود. برای افزونه هایی که نصب شده‌اند و برای آن‌ها آپدیت موجود باشد به در این بخش آورده می‌شود ولی به جای دکمه نصب دکمه به روز رسانی دارد.

تصویری از لیست افزنه های وردپرس

در قسمت پایین این صفحه بخشی وجود دارد که برچسب‌های معروف افزونه ها را نشان می‌دهد که با کلیک بر روی آن برچسب افزونه هایی که با آن برچسب مرتبط هستند نشان داده می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را نصب کنید. شما می توانید افزونه هایی که از اینترنت دانلود کرده اید یا خودتان آن را نوشته اید را نیز از این قسمت نصب کنید. برای این کار افزونه مورد نظر باید در یک فایل zip قرار داشته باشد. برای نصب از بالای صفحه بر روی بارگذاری افزونه کلیک می کنیم و از صفحه ای که باز می شود می توانیم افزونه مورد نظر را انتخاب کرده و در سایت آپلود کنیم. به این ترتیب فرایند نصب شروع خواهد شد.

ویرایش افزونه ها

وردپرس این قابلیت را در خود دارد که می‌توانید افزونه های نصب شده را ویرایش کنید و تغییراتی که مورد نظرتان است را بر روی افزونه های وردپرس اعمال نمایید. برای این کار شما باید از منوی سمت راست داشبورد مدیریتی قسمت افزونه ها را انتخاب کرده و از همان جا ویرایشگر را انتخاب نمایید. که صفحه‌ای به شکل زیر برای شما باز خواهد شد.

تصویر محیط ویرایشگر افزونه های وردپرس

در این بخش شما می‌توانید یک افزونه را انتخاب کنید و فایل‌های مربوط به آن افزونه لیست خواهند شد. با انتخاب هرکدام از فایل‌ها می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. اگر شما به زبان php آشنا باشید می‌توانید که فایل‌هایی را از داخل افزونه ویرایش کرده و با این کار افزونه شما سفارشی سازی خواهد شد.برای انتخاب افزونه از قسمت سمت چپ افزونه مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی دکمه گزینش کلیک نمایید. به این ترتیب فایل‌های افزونه نشان داده خواهند شد. سپس با انتخاب هرکدام از فایل‌ها محتویات آن فایل در داخل قسمت ویرایشگر نمایش داده خواهد شد. اگر کد یک فایل بسیار طولانی باشد شما می‌توانید در قسمت پایین ویرایشگردر قسمت مستندات تابع مورد نظر را پیدا کنید. پس از اینکه تغییرات را انجام دادید بر روی دکمه بروزرسانی پرونده کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات