امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

رم DDR4 چیست؟ معرفی حافظه RAM DDR4 به زبان ساده

حافظه DDR4 SDRAM که مخفف کلمات Double Data Rate Fourth Generation Synchronous Dynamic Random-Access Memory میباشد چهارمین نسل از حافظه های RAM کامپیوتر یا همان SDRAM ها میباشند. حافظه های DDR4 علاوه بر سرعت ، کارایی و نرخ انتقال داده بالایشان از ولتاژ کاری کمتری استفاده میکنند. جالب است بدانید حافظه های DDR3 در سال 2007 به بازار عرضه شدند اما توسعه دهندگان حافظه های DDR4 کار خود را بر روی تکنولوژی DDR4 از سال 2005 شروع کردند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

شرکت سامسونگ اولین حافظه DDR4 را در سال 2011 تولید کرد و انتظار میرفت که در سال 2014 به دست مصرف کنندگان برسد. همانطور که انتظار میرود ، چیپ های حافظه های DDR4 از نرخ انتقال داده 2133MTs و 4266MTs پشتیبانی میکنند. در مقایسه، حافظه های DDR3 از نرخ انتقال داده بین 800 تا 2133MT/s پشتیبانی میکنند. افزایش قابل توجه سرعت حافظه های DDR4 توسعه دهندگان سخت افزار را مجبور کرد تا به ساخت تراشه های قدرتمند DDR4 و همچنین سیستم هایی با پردازنده های قوی روی بیاورند. حافظه های DDR4 در مقایسه با حافظه های DDR3 تقریباََ حدود 1.2 ولت برق کمتری مصرف میکنند.

DDR4 در رم به چه معناست

این کاهش مصرف برق در حافظه های DDR4 خبر خوبی برای استفاده کنندگان از دستگاه های پرتابل مثل لپتاپ ، گوشی موبایل و ... میباشد. مکانیزم کاری حافظه های DDR4 اساساََ با مکانیزم کاری حافظه های دیگر تفاوتی ندارد اما یک ویژگی جدید به حافظه DDR4 اضافه شده است و آن این است که دستور سیگنالی به نام ACT وجود دارد که وضعیت فعال بودن حافظه RAM را نشان میدهد.

شرکت های مشهور سازندگان سخت افزار امروزه حافظه های DDR4 را با محصولاتشان یکپارچه سازی و هماهنگ سازی کرده است. شرکت اینتل همچنین اعلام کرده است که رفته رفته تکنولوژی DDR4 را با پردازنده های خود سازگاری میدهد. این نکته صرفاََ برای آشنایی شما با حافظه DDR4 بود انشاا... در مطالب بعدی بصورت تخصصی تر در خصوص مباحث حافظه DDR4 صحبت خواهیم کرد. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات