امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش 9 روش تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن لینوکس

امروزه بیشتر کامپیوترها توانایی پشتیبانی از سیستم عامل های 64 بیتی را دارند به عبارتی پردازنده یا CPU کامپیوتر های امروزی از معماری 64 بیتی پشتیبانی می کنند. خب از بین سیستم های جدید سیستم های قدیمی نیز پیدا می شوند که CPU آنها از معماری 32 بیتی پشتیبانی می کند و در واقع نمی تواند سیستم عامل های 64 بیتی را سرویس دهی کند. خب اکثر ما در سیستم عامل هایی نظیر ویندوز از راه های مختلف میتوانیم بدانیم که ویندوز ما 32 بیتی است یا 64 بیتی . اما در سیستم عامل لینوکس نیز راه های متعددی برای دانستن اینکه لینوکسی که از آن استفاده می کنیم 64 بیت است یا خیر. در این مطلب میخواهیم روش های پی بردن به اینکه لینوکس مان 32 بیتی است یا 64 بیتی را به شما آموزش دهیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

روش اول

ترمینال را باز کرده و دستور زیر را در آن تایپ و اجرا کنید :

# lscpu

در خروجی این دستور خط سوم یا عبارت CPU op-mode معرف معماری 32 بیتی یا 64 بیتی بودن لینوکس تان است . اگر در جلوی این عبارت نوشته بود 32bit , 64bit پس میتوانید نتیجه بگیرید که لینوکس تان 64 بیتی است دلیل اینکه جلوی عبارت CPU op-mode هم 32 بیت و هم 64 بیت نوشته است این است که پردازنده 64 بیتی از سیستم عامل 32 بیتی پشتیبانی می کند ولی عکس این قضیه صادق نیست یعنی پردازنده 32 بیتی نمیتواند از سیستم عامل های 64 بیتی پشتیبانی کند. اگر جلوی عبارت CPU op-mode تنها 32bit نوشته بود پس لینوکس تان 32 بیتی است و طبیعتا سیستم شما نیز 32 بیتی است.

روش دوم

روش دوم استفاده از محیط گرافیکی است ما در این مطلب از سیستم عامل Ubuntu استفاده کرده ایم. پس به منوی System Settings مراجعه کنید سپس از قسمت System روی آیکن چرخ دنده یا Details دابل کلیک کنید حال در تب Overview جلوی عبارت OS type میتوانید مشاهده کنید که لینوکس شما 32 بیت است یا 64 بیت.

روش سوم

دستور uname -m را در ترمینال تایپ و اجرا کنید. اگر در خروجی دستور x86_64 را مشاهده نمودید لینوکس شما 64 بیتی است در غیر این صورت 32 بیتی است.

روش چهارم

دستور arch را در ترمینال تایپ و اجرا کنید. همانند خروجی دستور فوق اگر در خروجی دستور x86_64 را مشاهده نمودید لینوکس شما 64 بیتی است در غیر این صورت 32 بیتی است.

روش پنجم

دستور زیر را در ترمینال تایپ و اجرا کنید :

# file /sbin/init

به احتمال زیاد هنگامی که این دستور را در لینوکس های بر پایه Debian اجرا کنید خروجی مناسب به شما ندهد زیرا توزیع های بر پایه Debian از ساختار init استفاده نمی کندد و از systemd بهره میبرند. پس دستور زیر را باید اجرا کنید :

# file /sbin/sysctl

دستور زیر را هم میتونید بکار ببرید :

# file /lib/systemd/systemd

روش ششم

دستور زیر را در ترمینال تایپ و اجرا کنید :

# tconf LONG_BIT

در خروجی این دستور به شما صریحا نمایش داده میشود که لینوکس تان 32 بیتی است یا 64 بیت.

روش هفتم

دستور زیر را در ترمینال تایپ و اجرا کنید :

# echo $HOSTTYPE

روش هشتم

دستور زیر را در ترمینال تایپ و اجرا کنید :

# sudo lshw -c cpu

روش نهم

دستور زیر را در ترمینال تایپ و اجرا کنید :

# dpkg --print-architecture

در صورت نصب بودن پکیج منیجر dpkg خروجی را مشاهده خواهید کرد.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : linux.tosinso.com

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات