سعید صغیر شمس آبادی
کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

آموزش نصب و راه اندازی سرویس پرینت (Print and Document Service)

امروزه در اکثر مکانهایی که از شبکه های بزرگ استفاده میکنند دستگاه های پرینتر و اسکنر هم وجود دارد با توجه به اینکه در بسیاری از مکانها امکان متمرکز سازی پرینترها و اسکنرها در یک مکان وجود ندارد لازم هست که آنها بر روی سیستم های کاربران نصب شوند با انجام این کار ، مدیریت ، مراقبت و پشتیبانی از این دستگاه ها یکی از دغدغه های مدیران شبکه محسوب میشود در مقاله ای با عنوان نصب ، پیکربندی و به اشتراک گذاری پرینترها در ویندوز به نحوه نصب درایور و تنظیمات پرینترها در سیستمهای لوکال پرداختیم امروز تصمیم داریم راجع به Print and Document Services صحبت کنیم . استفاده از این سرویس باعث متمرکز سازی پرینترها و اسکنرها و تسهیل در پشتیبانی و نصب درایورهای آنها در شبکه خصوصا شبکه های Enterprise میباشد . دیگر مزایای استفاده از این سرویس عبارت اند از :

مدیریت متمرکز و مانیتورینگ : شما بعد از نصب این سرویس میتوانید با استفاده از کنسول های مربوطه تمامی اسکنرها و یا پرینترهای Share شده در شبکه خود را بصورت متمرکز لیست کنید ، آنها را Sort کرده و وضعیت پرینترها یا اسکنرها و یا تعداد Job ها را در آن واحد مشاهده کنید .

امکان نصب انواع درایورهای پرینتر بصورت متمرکز : یکی دیگر از مزایای استفاده از این سرویس این است که شما میتوانید انواع و اقسام درایورهای پرینترهای مورد نیاز همچنین درایورهای 32 بیتی و 64 بیتی را یکبار تعریف کرده و بعد از آن درایورهای مورد نیاز هر سیستم با توجه به نوع سیستم عامل آنها بر روی کلاینتها نصب میگردد نداشتن دغدغه 32 بیت یا 64 بیتی بودن درایور و یا نوع سیستم عامل کلاینت از مزایای استفاده از این قابلیت حساب میشود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

امکان Import و Export کردن درایورها و پرینترهای نصب شده از یک سرور به سرور دیگر : این امکان برای جابجایی سرور بسیار کاربرد دارد . شما با استفاده از این امکان براحتی میتوانید از درایورهای موجود در ویندوز Export بگیرید و در صورت نیاز آنها را در سرور دیگر Import کنید از این امکان میتوان برای تهیه یک نسخه پشتیبانی از درایوراهای نصب شده هم استفاده کرد .


امکان تفکیک وظایف : در حال عادی در صورتی که شما بخواهید مدیریت پرینترهای خود را در شبکه بعهده یک شخص بگذارید بایستی به آن شخص در Print server دسترسی مدیریتی بدهید که این کار تا حدی ممکن است امنیت شبکه را زیر سوال ببرد اما با بهره گیری از این قابلیت دیگر نیاز نیست که به این شخص دسترسی مدیریتی بدهید و تنها به اون اجازه مدیریت در پرینترها و تنظیمات آنها را میدهید .

البته موارد گفته شده مهمترین و پرکاربرد ترین قابلیتها و مزایای استفاده از این سرویس بودند . برخی قابلیتهای دیگر هم وجود دارد که در موارد خاص از آنها استفاده میشود که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

Printer driver isolation
Print Management snap-in improvements
Client-Side Rendering (CSR) performance improvements
XML Paper Specification (XPS) print path improvements
Location-aware printing
Distributed Scan Server role service


برای بهره گیری از این سرویس لازم هست که رول Print and Document Services نصب گردد برای این کار وارد کنسول Server Manager شوید به قسمت Roles رفته و Add Roles را بزنید

نصب و راه اندازی Print and Document Service


طبق معمول در اولین صفحه برای اضافه کردن رول جدید با یک سری یاد آوری ها مواجه میشویم از جمله انتخاب رمز قوی برای اکانت مدیریت ، گذاشتن IP ثابت ( Static ) برای کامپیوتر سرور و همچنین استفاده از جدیدترین آپدیتهای امنیتی .Next زده و به مرحله بعد میرویم

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این قسمت رول مورد نظر یعنی Print and Document Services را علامت زده و Next میکنیم

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این قسمت یکسری توضیحات و نکات مهم در رابطه با این سرویس گفته شده . Next میکنیم و به مرحله بعد میرویم

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این قسمت لازم هست که شما رول های مورد نیاز را جهت نصب علامت بزنید با هم مروری بر هر کدام از آنها می کنیم :

Print Server : با استفاده از این سرویس شما میتوانید پرینترها را در سطح شبکه خود مدیریت کنید . این سرویس دارای یک کنسول مدیریتی به نام Print Management بوده که پس از نصب در Administrative Tools قابل مشاهده خواهد بود همچنین برای دسترسی هرچه سریعتر به این کنسول میتوانید دستور PrintManagement.msc را در RUN اجرا کنید .

LPD Server : انتخاب این گزینه به کلاینتها این اجازه را میدهد که بتوانند با استفاده از پروتکل Line Printer Daemon یا همان LPD پرینت بگیرند . این پروتکل بیشتر توسط کلاینتهای دارای سیستم عامل لینوکس استفاده میشود . ضمناً برای استفاده از این خاصیت لازم هست که Feature به نام Line Printer Remote (LPR) Port Monitor را نصب کنید .

Internet Printing : این گزینه به کلاینتها این اجازه را میدهد که بتوانند با استفاده از پروتکل Internet Printing یا IPP پرینت گرفته و با استفاده از وب سایتی که شما در اختیار آنها قرار میدهید موارد ارسالی برای پرینت را در مرورگر خود مدیریت کنند . طبیعتاً این رول نیازمند به نصب سرویس IIS خواهد بود .

Distributed Scan Server : سرویسی را ارائه میدهد که بر اساس آن شما میتوانید اسناد اسکن شده که از طریق شبکه دریافت میشود را به مقاصد صحیح ارسال کنید این سرویس دارای یک کنسول به نام Scan Management بوده که از طریق آن شما میتوانید اسکنرهای موجود در شبکه را مدیریت و یا پیکربندی نمایید . این کنسول پس از نصب در Administrative Tools قابل مشاهده خواهد بود همچنین برای دسترسی هرچه سریعتر به این کنسول میتوانید دستور ScanManagement.msc را در RUN اجرا کنید .

در این مقاله تمامی رول ها را علامت زده ایم و مراحل نصب را دنبال میکنیم .

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این مرحله از شما یک اکانت خواسته میشود که Scan server بتواند با آن کار کند . ما کاربر Administrator که بالاترین سطح دسترسی را دارد را وارد میکنیم و Next را میزنیم ( انتخاب رول Distributed Scan Server موجب نمایش این قسمت شده )

نصب و راه اندازی Print and Document Service


اسکن هایی که از طرف کلاینتها گرفته میشود بطور موقت در سرور در Temporary Folder قرار میگیرند ( یعنی پس از انجام پردازشهای لازم ، این اسناد بطور اتوماتیک حذف میگردد ) در اینجا محل قرار گیری این پوشه در سرور را مشخص میکنید . امکان قرار گرفتن اسناد اسکن شده از هر کاربر در این فولدر محدود است و شما در قسمت Folder size limit per user (MP) میتوانید این محدوده حجمی را برای هر کاربر که بر حسب مگابایت هست تغییر دهید . برای ادامه Next میکنیم ( انتخاب رول Distributed Scan Server موجب نمایش این قسمت شده )

نصب و راه اندازی Print and Document Service


کاربران میتوانند اسکن های خود را به یک آدرس ایمیل ارسال کنند همچنین برای دریافت خطا و هشدارهای مربوط به این عمل میتوانند ایمیل دریافت کنند . در این قسمت شما آدرس Email Server را جهت پیکربندی SMTP Server در صورت تمایل وارد میکنید . و Next را میزنید . ( انتخاب رول Distributed Scan Server موجب نمایش این قسمت شده )

نصب و راه اندازی Print and Document Service


به منظور افزایش امنیت در زمان ارسال اسناد توسط کاربران لازم هست که شما از SSL Certificate استفاده کنید بدین منظور در این قسمت شما با انتخاب Choose an existing for SSL encryption میتوانید Certificate مورد نظر خود را Import کنید و یا اینکه با انتخاب Create a self-signed certificate for SSL encryption یک Certificate برای این کار ایجاد کنید . در نهایت Next را میزنیم ( انتخاب رول Distributed Scan Server موجب نمایش این قسمت شده )

نصب و راه اندازی Print and Document Service


بدلیل انتخاب رول Internet Printing نصب IIS الزامی هست در این قسمت یکسری راهنمایی ها و توضیحات مربرط به IIS و یکسری نکات گفته شده . Next کرده و به مرحله بعد میرویم .

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این مرحله رول های مورد نیاز جهت نصب IIS را انتخاب میکنید بصورت پیشفرض رولهای مورد نیاز جهت بهره گیری از Internet Printing علامت خورده اند پس میتوانید آن را به حالت پیشفرض رها کرده و Next کنید . ( انتخاب رول Internet Printing موجب نمایش این قسمت شده )

نصب و راه اندازی Print and Document Service


و در پایان شرحی از موارد و تنظیمات انجام شده در نصب این سرویس ارائه میشود . برای شروع نصب دکمه Installرا میزنیم تا عملیات نصب آغاز گردد ...

نصب و راه اندازی Print and Document Service


ممکن است است با توجه به رولهایی که انتخاب کرده اید و نیازمندیهای این سرویس به شما هشدارهایی داده شود ، در این اینجا همانطور که در تصویر زیر میبینید سرور نیاز به ریستارت مجدد دارد جهت ریستارت شدن سرور Close را زده و به پیغام داده شده جهت ریستات سرور پاسخ مثبت میدهید .

نصب و راه اندازی Print and Document Service


بعد از این که ریستارت مجدد سرور ، صفحه ویزار بصورت خودکار باز میشود و مراحل نصب را ادامه میدهد و در پایان گزارش نصب به همراه هشدارها و خطاهای احتمالی به شما ارائه خواهد شد .
وقتی مراحل نصب با موفقیت به پایان رسید هر دو کنسول Print Management و Scan Management در Administrative Tools موجود هستند و میتوانید به آنها دست پیدا کنید .

نصب و راه اندازی Print and Document Service


در این مقاله راجع به کاربرد و مزایای استفاده از این سرویس همچنین روش نصب آن پرداختیم و تنظیمات موجود در زمان نصب را با هم بررسی کردیم . در پایان اگر انتقاد ، پیشنهاد یا نظری در خصوص این مقاله دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید و ما را از تجارب خود آگاه سازید . موفق باشید


سعید صغیر شمس آبادی
سعید صغیر شمس آبادی

کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

سعید صغیر شمس آبادی ، کارشناس سیستم عامل های سرور و سرویس های مبتنی بر مایکروسافت ، گرافیست و علاقه مند به مجازی سازی ، لینوکس و Open Source ، علاقه مند به کار تیمی و ...

نظرات