امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

پروتکل SNMP چیست؟ معرفی Simple Network Management Protocol

پروتکل SNMP چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟ امروز می خواهیم در خصوص ماهیت پروتکل SNMP و کاربردش در شبکه های کامپیوتری صحبت کنیم. اگر قبلا دوره آموزش نتورک پلاس را مشاهده کرده باشید ، قطعا می دانید که مفهومی به نام مانیتورینگ شبکه وجود دارد که از اهمیت بسیار بالایی برای مدیران شبکه برخوردار است . SNMP را می توان مهمترین پروتکل مانیتورینگ شبکه عنوان کرد که در ادامه در خصوص ماهیت SNMP بیشتر می دانیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

SNMP چیست ؟

اول از همه این پروتکل مخفف(Simple Network Management Protocol) و یک پروتکل لایه ۷(لایه کاربرد) از مدل مفهومی OSI میباشد. این پروتکل توسط Internet Architecture Board) IAB) در RFC1157 برای تبادل اطلاعات بین دستگاه های مدیریت شبکه معرفی شد. لازم به ذکر است کهSNMP یکی از زیر شاخه های مجموعه پروتکل TCP/IP محسوب میشود. پروتکل snmp به طور گسترده ای در مدیریت و مانیتورینگ عناصر مختلف شبکه بکار میرود.

اجزای اصلی و ویژگی های SNMP

1-SNMP Manager: از سیستمی پشتیبانی میکند که به یک مدیر شبکه که از یک ایستگاه کاری واحد استفاده میکند، امکان میدهد تا از راه دور کامپیوتر ها،مسیریابها و دیگر تجهیزات شبکه را مدیریت و بر آنها نظارت کند.

وب سایت توسینسو

شکل فوق اجزاء اصلی معماری SNMP را نشان میدهد:

  • ناظر شبکه(مدیر): یک کنسول مدیریت،که گاهی اوقات مدیر یا (NMC (Network Management Console نامیده میشود، نوعی مرکزیت برای مدیریت تجهیزات حاضر در شبکه فراهم میسازد.ناظر شبکه معمولا یک کامپیوتر معمولی با نرم افزار ضروری مدیریت SNMP است.
  • گره ها: یا همون node در اصطلاح به تجهیزات حاضر در شبکه گفته میشوند.
  • اجتماع: گروهی از گره ها در یک چارچوب مدیریتی مشترک.

همان گونه که ذکر شد هر پروتکل طرحی را برای ارتباطات فراهم میسازد. اما تماس واقعی در بین برنامه های کاربردیی که در تجهیزات برقراری ارتباط اجرا میشوند رخ میدهد.در خصوص SNMP،برنامه ای به نام عامل(Agent) در گره راه دور اجرا گشته و با نرم افزار مدیریتی که در ناظر شبکه اجرا میشود، ارتباط برقرار میکند.(به شکل فوق توجه کنید) ناظر و عامل،از پروتکل SNMP برای ارتباط بایکدیگر استفاده میکنند.SNMP از پورت های UDP شماره 161 و 162 استفاده میکند.

نگارش های قدیمی SNMP نیاز به هیچ گونه شکلی از امنیت برقراری ارتباط کاربر نداشتند. امنیت توسط ((نام اجتماع)) فراهم میشد که به آن ((رشته اجتماع)) اطلاق میشود(برای برقراری ارتباط،دانستن رشته اجتماع ضروری بود).در برخی شرایط میشد عامل را به گونه ای پیکربندی کرد تا تنها داده ها را از نشانی های IP خاص دریافت کند. اما این نوع عملیات بر اساس استاندارد های امروزی ضعیف به شمار می آید. این مشکلات در جدیدترین نسخه(SNMP (SNMP v3 برطرف شده و اعتبارسنجی ، حفظ محرمانگی و امنیت بهتر برای این پروتکل فراهم شده است.

وب سایت توسینسو

ممکن است از خود بپرسید که ناظر و عامل درباره چه چیزی به تبادل اطلاعات میپردازند.چه نوع داده هایی از طریق snmp در بین ناظر و عامل رد و بدل میشود؟همان گونه که در قسمت آتی فرا خواهید گرفت،snmp مجموعه بزرگی از پارامتر های مدیریت را تعریف میکند.ناظر شبکه از پارامتر های(MIB(Management Information Base برای درخواست اطلاعات از عامل و تغییر تنظیمات پیکربندی استفاده میکند. در واقع MIB سولاتی را تنظیم میکند که مدیر SNMP میتواند از عامل بپرسد. Agent یا عامل این اطلاعات را جمع آوری میکند و سپس آنها را در فایل MIB ذخیره میکند. مدیر یا ناظر باید از سوالات خصوصی و برخی استاندارد ها برای هر نوع عامل مطلع باشد. خب دوستان به پایان بحث رسیدیم و امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات