محمد رفیعی
کارشناس زیر ساخت

آموزش خارج کردن لاگهای IIS و تبدیل IIS Log به فایل برای آنالیز

در این مقاله قصد داریم در مورد انتقال Log فایل با فرمت W3C به نرم افزار Excel با استفاده از ابزاری بسیار مفید و کاربردی صحبت کنیم.همانطور که می دانید Log فایل ها محلی برای ذخیره سازی و نگه داری Event هایی است که در حین اجرای یک سرویس یا برنامه ممکن است اتفاق بیفتد. آنالیز این Log فایل ها، می تواند کمک شایانی به افراد جهت یافتن مشکل یا بررسی کارایی (Performance) نماید.سرویس IIS یکی از سرویس هایی است که با توجه به نوع و ماهیت سرویسی که ارائه می نماید ، استفاده از این ابزار می تواند کمک شایانی به عرضه خدمات از طرف ادمین ها به کاربران نماید. 1- ابتدا وارد کنسول سرویس IIS شده و گزینه Logging را انتخاب می نمائیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

2- در پنجره ظاهر شده شما می توانید فرمت فایل و همچنین گزینه هایی را که باید در Log ثبت شود را انتخاب نمائید.

وب سایت توسینسو

3- فایل Import W3C Web Server Logs را که یک افزودنی (Add-in) برای Excel می باشد را دریافت می نمائیم.

4- وارد برنامه Excel شده و سپس گزینه Options را انتخاب و در پنجره ظاهر شده گزینه Add-Ins را انتخاب می نمائیم.در پنجره ظاهر شده گزینه Go… را کلیک می کنیم.

وب سایت توسینسو

5- در پنجره ای که باز می شود کلید Browse را انتخاب و فایل Import W3C Web Server Logs در مسیری که ذخیره نمو ده اید انتخاب می کنیم.

وب سایت توسینسو

6- پس از انتخاب در صفحه اصلی Excel و تب Addd-Ins گزینه ای با نام Capacitas اضافه شده است. حال گزینه Open W3C … را انتخاب و Log فایل IIS را در هر مسیری که ذخیره شده است انتخاب می کنیم.

وب سایت توسینسو

7- حالا شما می توانید فایل مورد نظر را بصورت کاملا مرتب در Excel مشاهده نمائید و گزارشات و تحلیل های لازم را انجام دهید.

وب سایت توسینسو

محمد رفیعی
محمد رفیعی

کارشناس زیر ساخت

لیسانس کامپیوتر نرم افزار شاغل در مپنا

نظرات