امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

اورکلاک | OverClock کردن CPU چیست؟ به زبان ساده

اورکلاک کردن چیست؟ اگر سی پی یو را OverClock کنیم چه می شود؟ مزایا و معایب Overclock کردن چیست؟ ما بار ها و بار ها نام Overclock را شنیده ایم اما ممکن است برخی از افراد ندانند که Overclock چیست و به چه کاری می آید از این رو ما در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران میخواهیم درباره Overclock بصورت اختصاصی صحبت کنیم. Overclock به زبان ساده به دستکاری یک قطعه سخت افزاری مانند CPU، حافظه RAM و یا کارت گرافیک به منظور بالا بردن سرعت و کارایی آن سخت افزار میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اورکلاک کردن CPU چیست

به عنوان مثال CPU هایی که توسط شرکت هایی مثل Intel و AMD ساخته میشوند با یک نرخ سرعت مشخص تولید میشوند که آن هم توسط آن شرکت ها آزمایش میشود و به عنوان سرعت ایده آل برای آن پردازنده توسط شرکت هایشان Certified میشوند. اما خب این بخشی از سرعت و پتانسیل یک CPU است و اگر بخواهیم از سرعتی بالاتر از آنچه که شرکت سازنده برای آن CPU مشخص کرده استفاده کنیم به ناچار بایستی CPU را Overclock کنیم.

Overclock کردن سخت افزاری مانند CPU با افزایش دادن فرکانس کاری Base یا پایه آن انجام میشود.Overclock کردن قطعات سخت افزاری را کاربرانی نظیر گیمر ها و نیز کاربرانی که نرم افزار های سنگین روی سیستم نصب میکنند و نیازمند پردازنده ای با سرعت بالاتر دارند انجام میدهند. اولین و معمول ترین گام برای Overclock کردن قطعه سخت افزاری مانند CPU تغییر دادن سرعت Bus یا Bus speed سیستم است.

اورکلاک کردن CPU چیست

امروزه از طریق منوی BIOS هم میتوان سرعت Bus سیستم را تغییر داد. فاکتور هایی که برای Overclock کردن قطعات سخت افزاری باید زیر نظر بگیرید عبارتند از داشتن یک مادربورد نسبتاََ قوی که سرعت Bus کافی را برای انجام Overclocking به شما ارائه میدهد و همچنین در اختیار داشتن سیستم خنک کننده قوی مثل سیستم های خنک کننده مایع یا Water cooling زیرا Overclock کردن یک قطعه مانند CPU به شدت دمای آن را حین کارکرد افزایش میدهد و برای جلوگیری از آسیب دیدن آن بایستی یک سیستم خنک کننده قوی برای آن فراهم کرد.

Overclock کردن CPU یا سایر قطعات اگر با دقت و حساسیت انجام نشود ممکن است صدمات جدی به آن قطعه وارد کند و پایداری سیستم شما از دست برود. عیب دیگری که Overclock کردن قطعات دارد این است که بسیاری از شرکت های سازنده اعلام میکنند که در صورتی که آن سخت افزار Overclock شود دیگر ضمانتی در کار وجود ندارد و از سوی ما پشتیبانی نمیشود.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات