محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش حذف دائمی فایل از لینوکس به زبان ساده

چگونه یک فایل را بصورت دائمی از لینوکس پاک کنیم؟ خوب طبق روال همیشگی وقتی در لینوکس میگیم فایلی رو حذف کنید همه دوستان دستور rm که مخفف remove هست رو به خاطر میارن ، اما بد نیست بدونید که فایل هایی که به این شکل از سیستم حذف میشن بصورت کامل حذف نمیشن !

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع میرن داخل یک دایرکتوری مخفی در لینوکس قرار میگیرن که اگر دوست داشته باشید قابل بازگردانی هم هستن ! و البته اگر شخصی زرنگ باشه می تونه بهشون دسترسی هم پیدا کنه . برای اینکه بصورت کامل فایلی رو از سیستم عامل لینوکس حذف کنید باید از دستور shred استفاده کنید که ضمن اینکه فایل مورد نظر رو پاک می کنه بلکه روش یه سری اطلاعات هم جایگزین می کنه که قابل بازیابی نباشه ، برای مثال دستور زیر فایل tosinso.pdf رو بصورت کامل از سیستم حذف می کنه :

$ shred -zvu tosinso.pdf

توی دستور بالا پارامتر z کاری می کنه که در نهایت روی جای نگهداری فایل صفر جایگزین بشه و u هم دیگه رسما کاری می کنه که فایل جایگزین بشه و امکان بازیابیش نباشه ! پارامتر v هم که فرآیند رو نشون میده و همون verbose mode ما هست که میخایم بدونیم داره چه اتفاقی میوفته ، امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره . اگه اطلاعات بیشتری در خصوص option های این دستور میخاین کافیه man shred رو بنویسید تا راهنماش باز بشه ..


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات