امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

سیکل کلاک | Clock Cycle چیست؟ به زبان ساده

Clock pulse cycle یا به اختصار Clock cycle چیست ؟ شما بار ها و بار ها اسم Clock cycle و Clock speed را شنیده و دیده اید و تا حدی میدانید که سرعت دستگاه هایی مثل CPU سیستم را با این واحد میسنجند. خب ممکن است برخی بخوبی مفهوم Clock cycle را درک نکرده باشند از این رو ما بر آن شدیم تا در وبسایت توسینسو  بصورت دقیق تر به این موضوع بپردازیم. سرعت پردازنده یک کامپیوتر یا همان CPU توسط واحدی به نام Clock cycle اندازه گیری میشود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

سیکل کلاک | Clock Cycle چیست؟ به زبان ساده

Clock cycle معادل مدت زمان صرف شده بین دو پالس الکتریکی Oscillator یا نوسانگر است. به طور کلی هر چه تعداد پالس ها در واحد زمان (ثانیه) بیشتر باشد در نتیجه سرعت پردازشگر یا CPU نیز بالاتر میرود و اطلاعات را سریعتر پردازش میکند. نکته اینکه هر جا اسم Clock ticket را شنیدید بدانید که منظور از آن همان Clock cycle میباشد.همانطور که گفتیم هر چه تعداد پالس ها در واحد زمان بیشتر باشد سرعت CPU بالاتر میرود پس در اینجا مفهومی به نام Clock speed به میان می آید که کاملاََ مرتبط با این موضوع است.

سیکل کلاک | Clock Cycle چیست؟ به زبان ساده

نکته اینکه Clock speed همان Clock rate است و هیچ تفاوتی با هم ندارند. زمانیکه از کسی میشنوید سرعت CPU من به طور مثال 2GHz است منظور آن در حقیقت این است که سرعت Clock یا Clock speed پردازنده سیستم من 2GHz است. پس دریافتید که واحد Clock speed برابر Hz(هرتز) میباشد. پردازنده ای که سرعت آن 2GHz است میتواند 2000,000,000 چرخه کلاک یا Clock cycle را در هر ثانیه انجام دهد. نکته اینکه CPU های امروزی بسته به نوعشان به ازای هر Clock cycle یک و یا تعداد بیشتری دستورالعمل را میتواند پردازش کند.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات