امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

RDP چیست؟ آشنایی با نحوه کار سرویس Remote Desktop Services

پروتکل RDP یا Remote Desktop Protocol پروتکلی است که برای متصل شدن یک کامپیوتر به یک کامپیوتر راه دور مورد استفاده قرار میگیرد و این امکان را برای کامپیوتر کلاینت فراهم میکند که صفحه نمایش کامپیوتر راه دور را مشاهده کند و به نوعی یک ارتباط کنسولی اما از راه دور با آن برقرار کند. پروتکل RDP به طور پیشفرض از پروتکل TCP به شماره پورت 3389 برای ارتباطش استفاده میکند. پروتکل RDP پروتکل اختصاصی شرکت مایکروسافت است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در حال حاضر آخرین نسخه از این پروتکل نسخه 10 میباشد. حال بیایید بررسی کنیم که این پروتکل در ارتباطات خود چگونه عمل میکند. هنگامی که RDP Client آدرس IP کامپیوتر RDP Server را در رابط گرافیکی این سرویس وارد میکند یک Session آغاز میشود و کامپیوتر RDP Client به پورت 3389 سرویس RDP کامپیوتر راه دور متصل میشود حال قبل از آنکه RDP Client نشست یا Session خود را با RDP Server تکمیل کند کامپیوتر راه دور یا همان RDP Server اطلاعات کاربری که شامل Username و Password کابر هست را از RDP Client دریافت میکند و بعد از اینکه کاربر توسط کامپیوتر RDP Server احرازهویت شد ارتباط امن یا Secure بوسیبله یک Certificate که توسط RDP Server تهیه شده است بین RDP Client و RDP Server برقرار میشود تا یک مهاجم نتواند بین راه اطلاعات کاربری RDP Client را شنود کند.

وب سایت توسینسو

بدیهی است که اگر صادر کننده Certificate که RDP Server است توسط RDP Client ناشناخته یا بعبارتی قابل اطمینان نباشد پیغام هشدار مبنی بر آنکه "Certificate ای که توسط صادرکننده برای رمزنگاری ارتباط RDP مورد استفاده قرار میگیرد قابل اعتماد نیست" برای RDP Client ارسال میشود. بعد از آنکه ارتباط توسط Certificate رمزنگاری و امن شد پارامتر های کنترلی از قبیل صفحه کلید ، اشاره گر ماوس ، پارامتر های صفحه نمایش مانیتور ، صوت و دیگر پارامتر ها از کامپیوتر RDP Server به کامپیوتر RDP Client در یک بستر یک شبکه امن منتقل میشوند.

لازم به ذکر است که برای اینکه RDP Client بتواند با RDP Server ارتباط برقرار کند بایستی سرویس Remote Desktop Services یا RDS در هر دو کامپیوتر RDP Client و RDP Server فعال باشد و همچنین در فایروال نیز اجازه عبور ترافیک های پروتکل RDP باید داده شود. در آخر نیز عنوان کنم که پروتکل RDP به غیر از سیستم عامل ویندوز در سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس و لینوکس نیز قابل پیاده سازی است. موفق ، پیروز و ITPRO باشید!

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات