حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

ISP چیست؟ معرفی شرکت های سرویس دهنده اینترنت

با سلام در این مقاله به صورت کوتاه و مختصر قصد دارم تا شما را با نحوه عملکرد isp وتجهیزات مورد استفاده در آن آشنا کنم . که از جمله مواردی که به مشتریان خود ارائه میدهد , میتوان خدمات دسترسی به اینترنت , خدمات دسترسی به پست الکترونیکی email و دسترسی به شبکه داخلی یک شرکت ... اشاره کرد .در ابتدا باید بدونید که isp مخفف( Internet service provider ) یا شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


تعریف عملکرد isp

از لحاظ فنی عملکرد isp ها همانند عملکرد مغازه های خدمات دهنده به مشتریان است کاربر به isp متصل میشود و با استفاده از امکاناتی که isp در اختیار میگزارد به شبکه اینترنت متصل شده و یا به شبکه داخلی یک شرکت متصل شده و نیازهای داخلی خود را بر آورده میکند.

زیرساختهای اتصال به isp

از طریق زوج سیم های به هم تابیده که آن را با نام twisted – pair میشناسید , وایرلس , اینترانت و wifi انجام میشود


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

زیر ساختها و تجهیزات داخل isp

میتوان به تجهیزاتی مانند router , switch , server اشاره کرد .Router یا مسیریاب که در لایه سه از مدل osi فعالیت میکند به دو دسته برای شبکه های کوچک و شبکه های بزرگ دیتا سنتر ها تقسیم بندی میشوند مسیر یابهای شبکه های کوچک شامل تجهیزاتی با خروجی پایین تا پنج مگابیت میباشد در تعریف مسیر یاب اینطور میتوان گفت که وظیفه رساندن یک packet از مبدا به مقصد را بر عهده دارد در اصل یک مسیر یاب در ساختار شبکه داده ها را به مقاصد ما با بهترن مسیر هدایت میکنند .


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


Switch : وضیفه اتصال کاربران به یکدیگر را در شبکه داخلی بر عهده دارند سوئیچ ها هم بر اساس قابلیت به دو دسته در لایه دو و لایه سه از مدل osi تقسیم میشوند .


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


سوئیچ های لایه دو وضیفه اتصال کاربران در لایه دو را برعهده دارند و با آدرسهای mac سرو کار دارند اما سوئچ های لایه سه علاوه بر mac از آدرسهای ip هم پشتیبانی میکنند که در عمل مسیر یابی مورد استفاده قرار میگیرد و وظیفه اتصال کاربران در لایه سه را بر عهده دارند.Server های شبکه : به دو دسته سرور های با سیستم عامل ویندوز و یا لینوکسی تقسیم میشوند و از نظر سخت افزاری هم به دو گروه pc server ها ( که خودتان قطعات آنها را انتخاب و پیکر بندی میکنید) و سرور های Dedicatedیا اختصاص که به ذات سرور هستند مانند برند های HP و del و سوپرمیکرومیتوان اشاره کرد سرور های شبکه وظیفه پاسخ گویی به نیاز کاربران بر اساس نوع محتوای درخواستی را بر عهده دارند .


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


تجهیزات خارج از isp

به سه گروه مسیر یابها و ارتباطات فیبر نوری و ارتباطات بیسیم تقسیم بندی میشوند در مورد مسیریابها به دو گروه مسیر یابهای داخل کشور و مسیریابهای خارج از کشور تقسیم بندی میشوند ارتباطات فیبر نوری هم به دو گروه داخل کشور و بین قاره ای قابل بخش بندی میباشد.از نظر ساختار ارتباطات فیبر نوری به دو گروه singlemod تک مد و multimode چند مد تقسیم بندی میشوند در داخل isp معمولا برای ارتباطات از فیبر نوری multimode و در خارج از isp تا مراکز انتقال داده که دارای فواصل دورتری است از کابلهای singlemod استفاده میشود.

ارتباطات بیسیم : از نظر فناوری انتقال داده به سه دسته برد کوتاه و برد متوسط و برد طولانی تقسیم بندی میشوند برد کوتاه شامل access point های خانگی و تجهیزات point to point میباشد . تجهیزات برد متوسط هم شامل دستگاههای مایکروویو , تجهیزات درون شهری میشوند و تجهیزات برد طولانی هم شامل فرستنده های رادیویی و ماهواره ای است.


از لحاظ فاصله انتقال داده access point ها تا شعاع 300 متر


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


تجهیزات point to point تا دو کیلومتر ( مانند آنتن های bts که حالت لانه زنبوری دارند و اطلاعاتشان را بین هم به صورت point to point میگیرند و به صورت پخشی به کاربران انتقال میدهند.)


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


تجهیزات مایکروویو تا 60 کیلومتر

تجهیزات درون شهری تا 15 کیلومتر (انتن های وایرلس)

فرستنده های رادیو تلوزیونی تا 500 کیلومتر

فرستنده های ماهواره ای بالای 1000 کیلومتر قدرت انتقال سیگنالها را دارند


شرکتهای سرویس دهنده خدمات اینترنتی (isp )


امیدوارم در پایان دوستانی که تجربه بیشتری در این ضمینه دارند ما را نیز با نظرات خود بهره مند سازند

نویسنده : حجت رستمی

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام منبع و نویسنده اشکال اخلاقی دارد.

#اشنایی_با_تجهیزات_سرویس_دهنده_ها #سرویس_دهنده_های_اینترنتی


حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات