SDN چیست؟ بررسی معماری ، کنترل کننده ها و پیاده سازی

ایده اولیه Software-defined networking یا شبکه نرم افزار محور در سال 1995 اندکی پس از راه اندازی شرکت Sun Microsystems مطرح شد اما این فناوری در سال 2005 در دانشگاه استنفورد متولد شد ، از سال 2009 مورد استفاده قرار گرفت و در سال 2011 بنیاد ONF (Open Networking Fundation) با همکاری شش شرکت بزرگ دنیا تاسیس شد. این بنیاد در حال حاضر با ارائه مدرک ONF-Certified SDN Engineer (OCSE-111) مهارت مهندسین شبکه را در این زمینه ارزیابی می کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ایده اصلی شبکه‌های SDN جداسازی سطح کنترل از سطح داده می‌باشد. در معماری شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار، بخش کنترل از سوییچ حذف شده و سوییچ تنها وظیفهٔ انتقال بسته‌ها از درگاه ورودی به درگاه خروجی بر اساس اطلاعات درج شده در جدول مسیریابی را بر عهده دارد. وظیفهٔ فراهم کردن اطلاعات مسیریابی در شبکه به عهدهٔ کنترلر شبکه است که به صورت مستقل از سوییچ در شبکه قرار می‌گیرد و معمولاً تعدادی سوییچ در شبکه را تحت کنترل خود قرار می‌دهد. درمجموع می توان چنین نتیجه گرفت که :

معماری SDN روی 4 زمینه اصلی تمرکز دارد:

 1. جداسازی لایه کنترل از لایه دیتا
 2. کنترلر متمرکز و مدیریت جامع شبکه
 3. داشتن رابط کاربری باز بین کنترلر و لایه دیتا
 4. قابلیت برنامه ریزی شبکه با اپلیکیشن های خارج از شبکه

پیاده سازی SDN ، نیازمند دو بستر زیر است:

 1. ایجاد یک معماری منطقی مشترک بین تمامی تجهیزات شبکه اعم از سوییچ ها، روترها و ...
 2. یک پروتکل امن بین SDN و تجهیزات شبکه

در یک معماری SDN دو مولفه اصلی وجود دارد:

 • تجهیزات روانه‌سازی (Forwarding Elements) یا همان سوئیچ‌های SDN
 • کنترل‌کننده‌های SDN

برای ایجاد پروتکل شبکه های SDN هم ، تلاشهای زیادی صورت گرفته که ماحصل آنها ایجاد پروتکلهای زیر بوده :

 1. پروتکل Ipsilon در سال 1996
 2. پروتکل IETF در سال 2000
 3. پروتکل Ethan در سال 2007
 4. پروتکل OpenFlow در سال 2008

در حال حاضر (2015) نسخه 1.5.1 پروتکل OpenFlow ارائه شده و ابزارهای مختلفی نظیر Nox بر اساس این پروتکل ایجاد شده که نقش مدیریتی در شبکه های SDN دارند. پروتکل OpenFlow یک واسط برای ارتباط سوئیچ‌های SDN و کنترل‌کننده SDN می‌باشد. کنترل‌کننده‌ای که از پروتکل OpenFlow پشتیبانی می‌کند همواره بر روی پورت پیشفرض ۶۶۳۳ (در نسخه‌های بالاتر بر روی پورت ۶۶۵۳) گوش می‌دهد و منتظر اتصال سوئیچ‌های OpenFlow از طریق این پورت می‌ماند. سوئیچ OpenFlow با یک اتصال TCP (که ممکن از SSL نیز باشد) به کنترل‌کننده متصل می‌شود. از این پس تمامی اختیارات این سوئیچ در دست کنترل‌کننده SDN قرار می‌گیرد.


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

با توجه به اینکه مدیریت و هوشمند سازی شبکه های کامپیوتری ، دغدغه همیشگی مدیران شبکه بوده و هر ایده جدیدی که در این زمینه ها راهگشا باشد به شدت استقبال خواهد شد، SDN هم از جمله همین راهکارهای جدید و خلاقانه هست. به طوری که از SDN به عنوان بزرگترین تحول چهار دهه شبکه های کامپیوتری نام برده می شود. اهمیت SDN به حدی است که غولهای سخت افزاری نظیر سیسکو را مجبور به همراهی با موج SDN کرد به طوری که سیسکو اقدام به ارائه پروتکل Cisco ONE نمود.


نظرات