آینده‌ی شبکه های بیسیم در دست کیست؟ وای فای6 یا 5جی؟

بر اساس پیش بینی های دیلویت(Deloitte) آینده شبکه های سازمانی wifi 6 است که با نوآوری های سازمانها بازیگر اصلی این حوزه خواهد بود، شاید 5g بیشتر در کانون توجهات باشد اما دستگاه های سازگار با wifi 6 بی سر و صدا از دستگاه های سازگار با 5g سبقت میگیرند و حداقل چند سالی این روند را حفظ میکنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

طبق پیش بینی های دیلویت تعداد دستگاه های wifi6 در سال 2022 بیشتر از دستگاه های 5g است.  در این سال حداقل 2.5میلیارد دستگاه wifi6 در مقابل حدودا 1.5 میلیارد دستگاه 5g وجود خواهد داشت و همین گزاره دلیل خوبی است در مورد اینکه wifi6 به اندازه 5g در آینده شبکه های بی سیم تعیین کننده خواهد بود، این تکنولوژی علاوه بر مصرف کنندگان شرکت های بزرگ را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گفته دیلویت علاوه بر دستگاه های محبوب مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها و کامپیوترها، wifi6 در دستگاه های دیگری مثل دوربین های بیسیم، دستگاه های موجود در خانه های هوشمند، کنسول های بازی، لباس های هوشمند، هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم وجود خواهد داشت.

خیلی هم عجیب نیست رفقا

طبق نظرسنجی دیلویت از 437 مدیر شبکه متشکل از 9کشور دنیا 45% از شرکتها وای فای6  و 5جی را به طور همزمان برای ابتکارات وایرلس خود مورد ارزیابی قرار خواهند داد. تقریبا همه این افراد(98%) انتظار داشتند که شرکتهایشان برای سه سال از هر دوی این تکنولوژی ها استفاده کنند.

پذیرش مشترک این دو تکنولوژی روی سرمایه گذاری های پیش بینی شده نیز موثر خواهد بود پیش بینی میشود طی سه سال آینده به طور متوسط 48% روی فناوری های وایرلس و 52% روی تکنولوژی های سلولی هزینه شود.

این موضوع خیلی عجیب نیست چرا که وای فای 6 و 5جی بنا بر شباهت ها و تفاوت هایی که دارند مکمل یکدیگرند. تفاوت هایی مثل محدوده ی آنتن دهی، پشتیبانی از تحرک(mobility) و هزینه تمام شده مهمترین آنهاست. وای فای6 مثل نسخه های قبلی وای فای در محدوده هایی کوچکتر با قیمت کمتر و برای محیط های خانگی و اداری مورد استفاده خواهد بود و در مقابل 5جی همزمان برای محیط های بیرونی و داخلی و علی الخصوص برای استفاده هنگام طی کردن مسافت های طولانی کاربرد خواهد داشت.

بر خلاف نسل های قبلی شبکه های بیسیم، وای فای6 و 5جی طوری طراحی شدند که با هم کار کنند و مکمل یکدیگر باشند، اینطور به نظر میرسد که شبکه های بیسیم به سمت یکپارچه شدن حرکت میکنند به گونه ای که دستگاه ها میتوانند به راحتی و ایمن بین شبکه های بیسیم مختلف جا به جا شوند، نهادهای استاندارد و انجمن های صنعتی در همین راستا در حال توسعه استانداردهایی هستند که همگرایی تکنولوژی های سلولی و غیرسلولی را فراهم میکند و مجوز ادغام وای فای6 و 5جی را صادر میکند.

طبق پیش بینی دیلویت انتظار میرود که معماری یکپارچه ی ذکر شده موجب کنترل ترافیک و خدمات بدون وقفه ای برای حرکت به سمت شهر هوشمند و اپلیکیشن های لبه باشد.

هر دو تکنولوژی بیسیم نقشی در سازمان ها خواهند داشت

شبکه بیسیم پیشرفته یکی از اولویت های استراتژیک سازمان هایی است که مورد بررسی دیلویت قرار گرفته اند، 80% مدیران این شرکت ها انتظار دارند که تا سال 2023 تکنولوژی جدید بیسیم موجب تحول در عملکرد، توسعه محصولات و تعامل با مشتریان شرکت تحت نظارتشان شود و از این دو تکنولوژی به عنوان حیاتی ترین فناوری مشاغل خود یاد میکنند.

طبق گفته دیلویت توسعه آزمایشی وای فای6 در چندین کشور از 5جی پیشی گرفته است چرا که هم هزینه کمتر و راه اندازی راحت تری دارد و هم اینکه تعداد دستگاه های مجهز به وای فای 6 بیشتر از دستگاه های مجهز به 5جی میباشد. همچنین با ارتقای شبکه ها به وای فای6 میتوان از سازگاری این شبکه به نسخه های قبلتر استفاده کرد و نیازی به تعویض دستگاه ها به صورت یکباره وجود نخواهد داشت.

ضمن اینکه راه اندازی یک شبکه 5جی به تنهایی یا با یک اپراتور شبکه به معنای یادگیری چیزهای جدیدتر و پیچیده تر و تطبیق آن با استانداردی است که هنوز در حال گسترش است.

در پایان دیلویت گزارش میدهد که کشورهایی که در توسعه وای فای 6 در بالاترین سطح هستند(آلمان، برزیل، انگلیس، چین و استرالیا) در توسعه فاز آزمایشی 5جی هم در رتبه های اول قرار دارند و این موضوع نشان میدهد که هر دو فناوری به طور همزمان مورد توجه قرار گرفته اند و هر کدام نقشی به سزا در طرح های پیشرفته شبکه های بیسیم خواهند داشت.


نظرات