محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

اصطلاح بن شدن چیست؟ بررسی مفهوم Banned به زبان ساده

بن شدن چیست و بن شدن آیدی به چه معناست؟ کلمه Ban یک کلمه انگلیسی به معنی ممنوع شده می باشد. بن شدن در اصطلاح به گرفتن و ندادن مجوز دسترسی به اشخاص به هر چیزی اطلاق می شود. وقتی شما دسترسی خود را به دلایل متنوعی که در ادامه عنوان می کنیم به یک سرویس ( وب سایت ، پیامرسان ، ارسال پیامک ، ورود به یک محل و ... ) از دست می دهید در اصطلاح دسترسی شما به آن سرویس بن ( Banned ) شده است و به دلیل ماهیت گذشته آن بصورت Banned تلفظ می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این اصطلاح فقط برای افراد استفاده نمی شود بلکه برای کشورها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال برای تحریم کردن و جلوگیری از دسترسی ایران به منابع مالی بین المللی در اصطلاح ایران Banned شده است . از طرفی اصطلاح بن شدن برای روزنامه نگارها نیز استفاده می شود ، ما در ایران در اصطلاح می گوییم که به دلیل انتشار مطلب نامناسب ، دفتر روزنامه بسته شده است یا پلمپ شده است.

همین موضوع در دنیا به عنوان بن شدن دفتر روزنامه عنوان می شود. بن کردن افراد و اشخاص یک اقدام قانونی است که بر اساس قوانین یک کشور ، یک شهر ، یک ایالت ، یک شرکت ، یک وب سایت یا حتی یک سرویس شبکه اجتماعی تعریف می شود و ممکن است در همه جای دنیا یکسان نباشد.

اصطلاح بن شدن یا Banned شدن

برای مثال شما اگر محتوای جنسی در شبکه اجتماعی یوتیوب بارگزاری کنید ممکن است اکانت شما Banned شود اما همان محتوا در شبکه های اجتماعی مستهجن هیچ مشکلی ندارد.  برخی اوقات از Banned کردن به عنوان تحریم کردن هم یاد می شود که لفظ کاملا درستی است و کشور عزیزمان ایران نیز در اصطلاح جهانی Banned شده است.

اصطلاح بن برای کتابها و رده های سنی فیلم ها نیز صادق است ، برای مثال می توانیم بگوییم که این کتاب یا این فیلم برای رده سنی زیر 10 سال در اصطلاح بن یا ممنوع شده است. در بسیاری اوقات از بن شدن به عنوان ممنوع شدن یا Forbidden نیز استفاده می شود.در شبکه های اجتماعی معمولا بن شدن به دلیل گزارش تخلف از طرف سایر کاربران ، ارسال محتوای غیر مجاز ، فعالیت های خلاف مقررات شبکه اجتماعی و دلایلی از این قبیل انجام می شود.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات