5 نکته در مورد ویندوز 8 که باید بدانید

با وجود آن‌كه هدف اصلي عرضه ويندوز 8‌ سيستم‌هايي با صفحه نمايش لمسي بوده است،‌ بسياري از قابليت‌هاي دسكتاپ آن ناديده گرفته مي‌شود. درصورتي‌كه اين سيستم‌عامل را روي رايانه دسكتاپ خود نصب كرده‌ايد و قصد داريد تجربه بهتري در استفاده از آن داشته باشيد اين مقاله را حتما بخوانيد. در اين مقاله فهرستي از كليدهاي ميانبر و ترفندهاي محبوب ويندوز 8 گردآوري شده كه اكثر آن‌ها مبتني بر سيستم‌هاي دسكتاپي هستند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1- برخي كليدهاي تركيبي پركاربرد اين سيستم‌عامل عبارت‌اند از :‌

  • Windows+P: از صفحه دسكتاپ عكس گرفته و آن را در پوشه "Pictures" قرار مي‌دهد.
  • Windows+Q: جستجوي عمومي ويندوز را باز مي‌كند.
  • Windows+F: سيستم جستجوي فايل‌ها و پوشه‌ها را باز مي‌كند.
  • نقطه +Windows :پنجره جاري را در سمت راست و يا چپ صفحه تراز مي‌كند.

2- درصورتي‌كه برنامه‌هاي زيادي را روي ويندوز نصب كنيد صفحه اصلي شلوغي خواهيد داشت. در چنين شرايطي مرور و مشاهده كليه كاشي‌ها كار ساده‌اي نيست. بدين ترتيب بايد دست به دامان امكان بزرگنمايي شويد. كليد "Ctrl" را نگه داشته و توسط دكمه چرخان مياني فرآيند زوم به داخل يا خارج را اجرا كنيد.

3- سيستم جديد نصب برنامه در ويندوز اين امكان را در اختيار برنامه‌هاي مختلف قرار مي‌دهد كه از اطلاعات شخصي شما استفاده كنند. براي ممانعت از اين وي‍ژگي كليدهاي "Windows+I "را بزنيد و به بخش "Change PC Settings " برويد. گزينه "Privacy" را انتخاب كرده و موارد دلخواه مرتبط با اطلاعات شخصي را غيرفعال نماييد.

4- يكي از روش‌هاي حفاظت از دستگاه ويندوزي، استفاده از امكان رمز عبور تصويري است. به اين ترتيب، با ايجاد يك الگو در تصويري خاص مي‌توانيد از دسترسي غيرمجاز به دستگاه جلوگيري كنيد." Windows+I" را بزنيد و پس از ورود به "Change PC settings"،‌ روي "Users" كليك كنيد. با زدن دكمه "Create a picture password" يك رمز عبور تصويري بسازيد.

5- يكي از مواردي كه كاربران دسكتاپ را آزار مي‌دهد، بوت پيش‌فرض به صفحه شروع است. اگر مي‌خواهيد با هر بار بوت به‌طور پيش‌فرض به دسكتاپ منتقل شويد، بخش "Schedule Task" را باز كرده و از بخش سمت چپ "Create Task" را بزنيد. به زبانه "Triggers" برويد، پس از انتخاب گزينه "New"،‌ از منوي كشويي "At log on" را انتخاب كنيد. "OK" را بزنيد و به زبانه "Actions" برويد. گزينه "New" را كليك كرده و براي مقدار " Program/Script"، كلمه "explorer" را تايپ كنيد.


نظرات