محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

سویچ لایه چهار ( 4 ) شبکه چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در واقع ما دستگاهی بصورت تخصصی به نام سویچ لایه 4 نداریم. اما زمانیکه در جایی صحبت از سویچ لایه چهارم در مدل OSI می شود. در واقع ما در خصوص سویچ شبکه ای صحبت می کنیم که توانایی انجام فرآیند سویچینگ شبکه بر اساس سیاست ها یا پالیسی های ترافیکی مرتبط با اپلیکیشن ها را انجام می دهد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

قطعا متوجه جمله قبلی نشدید بنابراین ساده تر توضیح می دهم. سویچ لایه چهارم به عنوان Policy Based Switching شناخته می شود و توانایی اولویت بندی بسته های اطلاعاتی بر اساس اهمیت را دارد. این نوع سویچ ها از جمله سویچ های چند لایه یا Multilayer به حساب می آیند و از تکنیک های سویچینگ سخت افزاری برای انجام سویچینگ استفاده می کنند.

به سویچ لایه چهارم در اصطلاح Session Switch هم گفته می شود. سویچ لایه چهار توانایی شناخت داده ها در لایه 4 و بالاتر از آن را دارد. بر همین اساس اولویت بندی ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی و مسیریابی بر اساس تصمیم گیری نوع ترافیک را نیز می تواند انجام دهد. 

با توجه به اینکه سویچ لایه چهار از ابتدا تا انتهای یک Session ارتباطی را می تواند مانیتور کرده و بر اساس آن تصمیم گیری های ترافیکی انجام دهد به سویچ نشست یا Session Switch هم معروف است. از مصارف مهم کاربرد سویچ لایه چهار می توان به زمانی که از کلاسترینگ سرورها استفاده می کنیم و باید تصمیم گیری ترافیکی بر اساس Load و میزان بار ترافیکی روی سرورها انجام شود ، نام ببریم. همچنین سویچ لایه چهارم امکان شناسایی سرورهای آفلاین شده را بر اساس بار ترافیکی دارد. در دوره آموزش نتورک پلاس در خصوص سویچ های لایه دو و لایه سه صحبت کردیم و در اصطلاح در خصوص سویچ لایه دو نیم ( اصطلاح غیر فنی ) نیز بحث کردیم ، بد نیست برای درک بهتر به این دوره مراجع کنید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات