مهرداد عابدینی
مدیر ICT لوازم خانگی درسا

تفاوت Hot Swap و Hot Plug چیست؟

Hot Swap و Hot Plug دو عبارت کاربردی در فناوری اطلاعات به ویژه شبکه، سرور و مجازی سازی هستند که گاها در سطح سرویس هم کاربرد دارند. اما معمولا در بحث سرورها و ذخیره سازها مخصوصا زمانی که صحبت از RAID به میان می آید این عبارات را بیشتر شنیده ایم. از آنجائیکه معمولا بین کارشناسان ICT مشاهده کردم که این دو عبارت را به جای هم استفاده میکنند، تصمیم گرفتم به صورت خیلی خلاصه توضیحی در باب آن ارائه کنم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

همانطور که میدانیم اتصال یا جداسازی دستگاه ها و اجزایی از یک سیستم که نیاز به برق دارد باید با الزامات خاصی انجام شود. به عنوان مثال شما نمیتوانید یک CPU، HDD، RAM و... را درحالی که کامپیوتر شما روشن است به آن متصل یا از آن جدا کنید! چرا که ممکن است باعث بروز اتصال کوتاه در سیستم شده و کل آنرا تحت تاثیر قرار دهد. اما در مورد ماوس یا کیبورد قضیه متفاوت است.

از اینرو سازندگان تجهیزات برای جلوگیری از ایجاد وقفه در سرویس های بزرگ و حساس برخی از این تجهیزات را به نحوی طراحی کردند که بتوان در حالت روشن هم آنها را جابجا کرد. از اینجا Hot Swap و Hot Plug متولد شدند.


Hot Plug چیست؟

عبارت Hot Plug به اجزایی از سیستم*، سرور، شبکه و... اطلاق میشود که میتوان آنها را بدون خاموش کردن کل سیستم و ایجاد وقفه به آن اضافه کرد. از نمونه های بارز آن میتوان به تجهیزاتی که از طریق USB به سیستم متصل میشوند، مانیتور، برخی HDD ها و... اشاره کرد.


Hot Swap چیست؟

و اما با تعریف Hot Swap میتوانیم به تفاوت ساختاری این دو عبارت پی ببریم. در واقع ما تجهیزات با قابلیت Hot Plug را میتوانستیم به یک سیستم در حال کار متصل کنیم بدون اینکه وقفه خاصی در عملکرد و سرویس دهی آن ایجاد شود. اما لزوما همان تجهیز را نمیتوانیم بدون در نظر گرفتن الزامات خاص از سیستم جدا کنیم که اگر اینکار را انجام دهیم وقفه در سرویس دهی یا عملکرد آن سیستم ایجاد خواهد شد.

این مشکلی بود که Hot Swap حل کرده است. در این قابلیت نه تنها میتوانیم یک تجهیز را به سیستم اضافه کنیم، بلکه میتوانیم آنرا جدا کرده و با تجهیز دیگر جایگزین کنیم.

مثال بارز این موضوع را در ذخیره سازها (Storage) حتما مشاهده نموده اید. HDDها و یا SSDهایی که در سرورها و استوریج های معمول از آنها استفاده میکنیم همگی Hot Swap هستند و در صورت نیاز میتوان آنها را جایگزین کرد. البته همین موضوع هم الزاماتی دارد اما وقفه ای در سیستم ایجاد نخواهد کرد.


ضمن امیدواری به اینکه مطلب مفیدی برای عزیزان بوده باشه لازمه یادآور بشم که دانستن تفاوت این دو عبارت از این جهت حائز اهمیت است که کارشناسان ICT باید بدانند تجهیزاتی که استفاده میکنند از کدامیک از این قابلیت ها برخوردار هستند تا در مواقع لزوم باعث بروز مشکلات برای سازمان و خودشان نشوند.


-----------------------------------

* در اینجا منظور از سیستم همان مجموعه ای متشکل از عناصر مرتبط با یکدیگر که مسئول انجام کار خاصی هستند، میباشد.


مهرداد عابدینی
مهرداد عابدینی

مدیر ICT لوازم خانگی درسا

یک همیشه دانشجوی علاقمند به تکنولوژی، وب، دیجیتال مارکتینگ، عکاسی، کتاب، فیلم، فلسفه، روانشناسی، نجوم و...

نظرات