علیرضا فاضلی
طراح وب و گرافیست

ایلوستریتور چیست؟ معرفی نرم افزار ایلاستریتور به زبان ساده

ایلوستریتور (Illustrator) چیست؟ نرم افزار ایلاستریتور نرم افزاری گرافیکی است که با استفاده از زبان C++ نوشته و طراحی شده که توسط شرکت ادوبی (Adobe) ساخته شده. با استفاده از این نرم افزار میتوان فایل های گرافیکی طراحی و خلق کرد ، این نرم افزار از سیستم برداری استفاده میکند که بسیاری از لوگو ها پوستر ها و آیکون ها توسط این نرم افزار طراحی میشوند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ایلوستریتور چیست

تاریخچه ادوبی ایلوستریتور چیست؟

بد نیست کمی راجع به تاریخچه ایلوستریتور هم چیزهایی بدانیم. برنامه ایلوستریتور در سال 1987 توسط شرکت Adobe طراحی و ارائه شد که در تایم فریم های مشخص آپدیت شد و این بروز رسانی ها همچنان ادامه دارد جالب است بدانید که این نرم افزار در حال حاضر از بالاترین سطح محبوبیت از نظر کاربران شرکت  Adobe در زمینه یطراحی لوگو ، وکتور و . . . برخوردار است و این نرم افزار درست 3 سال قبل از برنامه فتوشاپ ساخته شده که نسبت به این نرم افزار قدمت بیشتری دارد.ایلاستریتور در برحسب معادلات ریاضی، شکل ها را پردازش میکند.

بیشتر بدانید : ادوبی ایکس دی چیست؟

در نسخه دوم ارائه شده از این نرم افزار که دارای ایرادات بسیار زیادی بود باعث شد که آپدیت های چهارم و پنجم و ششم این نرم افزار به سرعت ارائه شود ، در سال 1996 و در ششمین اپدیت ایلوستریتور تغییرات اساسی و زیادی در نرم افزار ایجاد شد که بتواند با رقبای خود رقابت کند و یکی از این کار ها اضافه کردن و پشتیبانی از فونت تروتایپ یعنی همین فونت هایی که بر روی ویندوز ازشون استفاده میکنیم ، بود. دیگر ویژگی قابل بحث این برنامه که در همان بروز رسانی اضافه شد قابلیت  Plugin  و اضافه کردن آن به نرم افزار ایلاستریتور بود که توانایی نرم افزار را به شدت افزایش داد.

ایلوستریتور چیست

آپدیت 7 نرم افزار را به صورت انحصاری و تمرکزی روی وب و خروجی گرفتن برای وبسایت ارائه داد و با استفاده از شرکت های کمکی برای طراحان سایت پلاپین هایی طراحی کرد که از هر برنامه دیگری بی نیاز باشند و این کار بتعث عبور این نرم افزار از سایر رقبای خود شد. در سیزدهمین آپدیت نرم افزار ایلاستریتور دچار تغییرات بصری در رنگ شد که در این به روز رسانی بود که رنگ های جذاب نارنجی به ایلوستریتور و آبی به ادوبی فتوشاپ رسید.

چهاردمین دوره بروز رسانی ایلاستریتور در سال 2008 دست خوش تغییرات رابط کاربری و راحت تر شدن فضای کار برای کاربر بود و در این آپدیت کار با قسمت Layers  بسیار آسان شد. تا الان 24 نسخه از این نرم افزار ارائه شده است که شرکت ادوبی در نظر دارد در آینده از هوش مصتوعی در این برنامه استفاده کند که بنظر اتفاق بزرگی در حرفه ی گرافیک خواهد بود.

  • برای یادگیری حرفه ای طراحی کارت ویزیت و سربرگ وارد دوره آموزش ایلوستریتور مهندس فاضلی در لینک زیر شوید.

آموزش ادوبی ایلوستریتور

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور در چیست؟

فرق بین فتوشاپ و ایلاستریتور در چیست؟ در فتوشاپ که یک نرم افزار طراحی گرافیکی پیکسلی است به کاربران اجازه ی ایجاد و یا اصلاح تصاویر پیکسلی با چند لایه و فرمت های مختلف را میدهد و اما ایلاستریتور نرم افزار طراحی برداری است و به همین علت طراحان گرافیک ، هنرمندان آثار تجسمی و طراحان سایت برای خلق آثار با کیفیت بالا از این نرم افزار استفاده میکنند این نرم افزار با داشتن ابزار های خیلی پیچیده میتواند زمان طراحی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

ایلوستریتور چیست

بررسی تفاوت های ایلوستریتور و فتوشاپ

تا اینجا متوجه شدیم که هر دو نرم افزار برای طراحی و ویرایش تصاویر استفاده میشود ولی تفاوت زیاد انها در تکنیک طراحی است، فتوشاپ نرم افزاری مبتنی بر پایه رستر یا پیکسلی است یعنی از پیکسل برای ایجاد تصاویر استفاده شده است  به این معنی که وقتی بر روی تصویر زوم کنید کیفیت عکس مورد نظر با هر مقدار زوم بیشتر دچار کاهش بیشتر میشود اما در مقابل آن در نرم افزار ایلوستریتور  که از تکنیک برادری یا وکتور استفلده میکند که بردار ها شکل هایی با خطوط کاملا صاف هستند که با استفاده از points به وجود می آیند این خطوط میتوانند در هر اندازه ای که شما بخواهید هرچقدر کوچک یا بزرگ ترسیم شوند بدون ذره ای در تغییر کیفیت آن شکل یا تصویر.

بیشتر بدانید : فتوشاپ چیست؟

پس اگر بخواهیم مثالی برای تفاوت رستر با وکتور بزنیم تصاویر Raster مانند نقاشی است که وقتی نزدیک ان میشویم بافت قلمو قابل مشاهده است ولی در تصاویر Vector مثل برش تصاویر با دستگاه است که از هر فاصله ای کیفیت اصلی کار حفظ شده است. نکته قابل توجه دیگر همانطور که گفته شد به دلیل پیکسلی بودن نرم افزار فتوشاپ در میزان Zoom  به دلیل پیکسلی بودن تصاویر دارای محدودیت است ولی ایلوستریتور چون بر پایه ریاضی هست هیچ محدودیتی در میزان zoom  ندارد.

در قسمت خروجی از فایل های گرافیکی نیز این دو نرم افزار با هم تفاوت هایی دارند که اغلب فایل های پیکسلی با پسوند JPG  و PNG خروجی گرفته میشوند و تصاویر برداری با پسوند های Ai , ESP و یا معروف ترین آن SVG میباشند. در خروجی گرفتن از فتوشاپ وقتی شما فایل را با پسوند PSD ذخیره کنید امکان تغییر در آن فایل وجود دارد ولی وقتی با پسوند PNG یا JPG خروجی بگیریم دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد و تمام لایه ها به یک لایه تبدیل میشود.

در ایلاستریتور زمانی که با پسوند مثلا SVG فایل را ذخیره کنید برای هر تعداد دفعاتی که بخواهید امکان تغییر آن را دارید و هر لایه به صورت جداگانه ذخیره میشود در ضمن این را بدانید که اگر فایل ایلاستریتور را با پسوند های PNG  یا JPG ذخیره کنید باز هم به شما تصویر پیکسلی خروجی میدهد.

https://art.tosinso.com/fa/videos/15319/%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%B4%D8%A7%D9%BE-plus-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D8%B5%D8%AF-plus-20-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87

در فضای کاری ادوبی ایلاستریتور فضای کاری در اختیار شما نامحدود بوده و میتوانید همه کار هایی که میخواهید را بدون محدودیت اجام دهید اما در ادوبی فتوشاپ این امکان از شما سلب میشود و محدود به چارچوب مشخصی هستید این تفاوت در قسمت لایه های نرم افزار ها هم قابل توجه است که در فتوشاپ از هر لایه برای یک مورد میتوان استفاده کرد اما در ایلوستریتور در هر لایه از موارد بیشتر و حتی متفاوت برای طراحی و ویرایش را در اختیار میگذارد.

تفاوت رنگبندی این دو نرم افزار به این صورت است که دقت ایلاستریتور در تفکیک رنگ ها خیلی بیستر از فتوشاپ است و برنامه فتوشاپ رنگ های طبیعی تری را به ما ارائه میدهد شاید به همین خاطر است که از ایلاستریتور برای نقاشی های دیجیتالی و طراحی لوگو بیشتر استفاده میشود.

بیشتر بیدانید : نکات مهم و اصولی در طراحی کارت ویزیت و سربرگ

اما اگر بخواهیم بگوییم باید از کدام نرم افزار استفده کرد در واقع فتوشاپ که از اسم این برنامه هم پیداست برای ویرایش تصاویر است برای دقت بیشتر در جزئیاتی مثل رنگ چشم یا پاک کردن لک از روی صورت شخص داخل عکس بسیار مناسب است ولی ایلوستریتور در اصل برای طراحی لوگو و بروشور و . . . است دمثلا در طراحی کارت ویزیت اگر بخواهد کسی تغییری ایجاد کند بدون لطمه زدن به فایل اصلی یا اصطلاحا مادر میتواند این کار را انجام دهد اما این کار در فتوشاپ باعث تاری میشود.

ایلوستریتور چیست

کاربرد ایلوستریتور در چیست؟

ایلاستریتور چه کاربردهایی دارد؟ اگر بخواهیم راجع به اینکه این نرم افزار در چه زمینه هایی کاربرد دارد و استفاده میشود صحبت کنیم ، در طراحی انواع بنر مثل تبلیغاتی ، طراحی چاپ بر روی قاب موبایل و لباس و پیکسل و استیکر و خیلی موارد دیگر ، نقاشی دیجیتال و طراحی لوگو که اصلی ترین خروجی های این نرم افزار است ، طراحی موشن گرافیک و طراحی هایلایت های اینستاگرام و استوری و جلد کتاب ها، با این برنامه میتونید انواع آیکون ها را طراحی کنید و اینفوگرافیک انجام بدید، با گذراندن دوره آموزش میتونید فونت طراحی کنید و در کنار همه این ها شما طراح کارت ویزیت ، بروشور ، سربرگ ، انواع منو ها و خیلی چیز های دیگر باشد.

ایلوستریتور چیست؟ معرفی نرم افزار ایلاستریتور به زبان ساده

درآمد ایلوستریتور چقدر است؟

درآمد ایلاستریتور کارها چقدر است؟ خب حالا اگر بخواهیم راجع به میزان درامد از این حوزه را بیان کنیم طبیعتا میدانید که هیچگونه حداقل یا حداکثری برای درامد در اان کسب و کار وجود ندارد ولی این رابیدانید با یادگیری و گذراندن دوره اموزشی نرم افزار ایلوستریتور به سرعت و به راحتی میتوانید در این بازار برای خود شغلی دست و پا کنید و از آن درامد داشته باشید در ضمن تصویرگری نه تنها در ایران بلکه شما میتوانید با سایت ها و شرکت های خارجی کار کرده و به صورت دلاری درامد داشته باشید. در پایان این بخش لازم است بگوییم که با یک جستجو کوچک در سایت های فریلنسری میتوانید به نسبت بازار کار و میزان درامد به طورکامل مطلع شوید.

بیشتر بدانید : کورل دراو چیست؟

مدت زمان یادگیری ایلوستریتور چقدر است؟

چقدر یادگیری ایلاستریتور زمان می برد؟ به طور تقریبی مدت زمان یادگیری بستگی به میزان تمرین و تلاش برای پیشرفت در این زمینه دارد، بطور معمول دوره های آموزشی این نرم افزار تقریبا تو بازه 5 تا 10 ساعت میباشد حالا بعضا کمتر یا بیشتر اما باید این را بدانید که این زمان برای حرفه ای شدن و وارد شدن به بازار کار کافی نبوده و به تلاش بسیار نیاز دارد تا بازخورد بهتر و بیشتری بگیرید این زمان به طور تقریبی میتواند بین 4 تا 5 هفته باشد.

  • ادوبی ایلوستریتور (Illustrator) چیست؟

    ادوبی ایلاستریتور یک نرم افزار گرافیکی است که برای ساختن تصاویر به حالت Vector کاربرد دارد. تصاویر Vector فاقد پیکسل و با استفاده از محاسبات ریاضی و انحنا ساخته می شوند و با بزرگنمایی حتی زیاد ، کیفیت خود را از دست نمی دهند.
  • کاربرد ایلوستریتور در چیست؟

    بیشترین کاربرد ایلاستریتور در طراحی گرافیک های مجلات ، پوسترها ، کارت ویزیت و سربرگ می باشد

علیرضا فاضلی
علیرضا فاضلی

طراح وب و گرافیست

من علیرضا هستم ، سالهاست که در حوزه طراحی سایت بصورت تخصصی فعالیت می کنم . تخصص های اصلی من در حوزه آموزش وردپرس ، آموزش نرم افزارهای گرافیکی و بصورت کلی هر چیزی در حوزه وب هست ... عاشق آموزش و یادگیری هستم.

نظرات