علیرضا فاضلی
طراح وب و گرافیست

ادوبی ایکس دی چیست؟ معرفی نرم افزار ایکس دی به زبان ساده

نرم افزار Adobe Xd  چیست؟برنامه ادوبی ایکس دی (Adobe xd)  نرم افزار تخصصی شرکت Adobe  برای طراحی رابط کاربری انواع وب سایت ها و اپلیکیشن ها است، شرکت ادوبی یکی از معروف ترین و موفق ترین تولیدکننده برنامه های گرافیکی است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ادوبی ایکس دی چیست؟

این برنامه مخفف Adobe Experience Design  است که در سال 2015 برای اولین با رو نمایی شد و بعد از گذشت یکسال یعنی در سال 2016 در اختیار عموم قرار گرفت. این نرم افزار اولین برنامه ی طراح رابط کاربری نبوده و قبل از آن نرم افزار هایی مانند Sketch برای طراحی به بازار آمده بود و همواره در حال بروز رسانی بود و با پدید آمدن Adobe xd  یک رقیب جدی برای برنامه Sketch  شد و تا به امروز هم در بازار رقابت خوبی را توانسته است د اشته باشد. برنامه ادوبی ایکس دی با ابزار های قوی و کاربردی که داراست توانسته نیاز های طراحان را تا حد قابل قبولی برطرف کند.

این نرم افزار در واقع یک ابزار طراحی پرتوتایپ است که با استفاده از آن میتوان طراحی اولیه جذاب و  واقعی را به کاربر ارائه داد و این اتفاق میتواند باعث همکاری در انواع پروژه ها شود. با ادوبی ایکس میتوان از شروع طرح اولیه تا قسمت نهایی اجرای کار را پیش برد و انجام آن در کنار قدرتمند بودن نرم افزار بسیار راحت و آسان است.

رابط کاربری چیست؟

User Interface  یا رابط کاربری که با Ui  شناخته میشود به فضای ارتباط سیستم مدنظر با کاربر میگویند که بر روی هر سیستم به یک نوع دیده میشود در واقع برنامه ها و سایت ها و نرم افزار ها تمامی اینها دارای رابط کاربری هستند، بهینه سازی رابط کاربری یکی از مهم ترین بخش های دنیای کامپیوتر به شمارمیرود. پس به طور عامیانه باید به طوری باشد که کاربر از سایت یا برنامه ما خسته نشود و از کارکردن با آن لذت ببرد، برای مثال در طراحی رابط کاربری در موبایل قطعا دیده اید که یکسری از اپلیکیشن ها چنان حس خوبی به ما میدهند که مدت زمان سپری شده از برنامه از دستمان خارج میشود و یا در طراحی نرم افزار به گونه ای است که در ارتباط های اول کاربر این اجازه به او داده میشود که کلیات نرم افزار را درک کند و بتواند با آن سازگاری پیدا کند. اگر شما سعی کنید خودتان را به جای کاربر بگذارید چه چیزی از طراح میخواهید؟ سرعت بالا و کارایی حداکثری ، دسترسی آسان به تمامی بخش ها ، طرح جذاب و گرافیکی و .....   .

ادوبی ایکس دی چیست؟

در پایان این بخش لازم است بگوییم که طراحی کاربری در وب سایت یکی از عوامل مهم در سئو سایت بوده و با توجه به ساختار موتور جستجو گر گوگل که در مسیر نیاز کاربران حرکت میکند متوجه میشویم که رابط کاربری اهمیت بالایی در سئو سایت ها دارد.

اما UX  (user experience) طراحی تجربه کاربری است که با UI  متفاوت است و درنظر داشته باشید که خطا در بکارگیری این دو زیاد است در واقع تجربه ما با استفاده از UX  شروع میشود و با UI  ادامه پیدا میکند نقش طراح UX کمی پیچیده است که به نوعی هم باید به عنوان طراح هم به عنوان بازار یاب و هم مدیر پروژه باشد ، طراحی یو ایکس مراحل بهینه سازی کیفیت ارتباط بین کاربر و حالا یا سایت یا اپلیکیشن است و در تئوری یک فعالیت غیر دیجیتال است. اگر به فضایی آشنایی با مردم علاقه دارید  UX  برای شما مناسب است ولی اگر به فالیت در حوزه بصری علاقه دارید  UI  مناسب شماست.

چرا از نرم افزار ادوبی ایکس دی استفاده کنیم؟

خب اگر بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم که چرا از برنامه ادوبی ایکس دی استفاده کنیم دلایل بسیار زیادی وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از الان اشاره میکنیم:

یادگیری این نرم افزار بسیار آسان است و برای طراحی رابط کاربری و تجربی نیازی به برنامه مکمل فتوشاپ ندارید و اگر یک گشتی در منو های Adobe xd  بزنید متوجه خواهید شد که منو ها و ابزار ها تا چه حد برای طراحان کافی و کار راه انداز است.

شرایط و امکانات خوب برای طراحان UI و UX را دارد ،  با استفاده از این نرم افزار شما میتوانید تمامی مراحل از ابتدا تا انتها یعنی طراحی بصری ، طراحی گرافیکی ،  انجام پرتوتایپ ها ، خروجی طرح و حتی انجام تست پروژه را انجام دهید این نرم افزار به دلیل تجربه خود در نرم افزار After effects میتواند هر نوع انیمیشینی را تولید کند.

ادوبی ایکس دی چیست؟

به سیستم خیلی قوی برای اجرا و انجام کار با برنامه ادوبی ایکس دی نیازی ندارید یعنی با حداقل سیستم هم Xd اجرا خواهد شد و فشاری به سیستم شما وارد نمیکند.

Adobe xd  که در بالا گفته شد ساخته ی شرکت ادوبی است و این به این معناست که دارای پشتوانه قوی و اصالت است البته از این موضوع نگذریم که Figma  هم یک رقیب قدرتمند برای Adobe xd  است و پیشینه ای مانند ایکس دی ندارد ولی Adobe  با توجه به پیشرفت در زمینه طراحی هرگز xd  را به حال خودش رها نخواهد کرد.

طرحی که در پایین میبینید با استفاده از پرتوتایپ نرم افزار ایکس دی اجرا شده است که البته با استناد بر حرفه ای بودن طرح کاربرد پرتوتایپ از این خیلی هم بالا تر میباشد و این حرفه را در این نرم افزار میتوان یادگرفت.

ادوبی ایکس دی چیست؟

باعث میشود به دلیل فضای ساده و برعلیه فتوشاپ به دور از شلوغی با سرعت چندین برابر طراحی کنید و با تعریف کردن یکباره ابزار چند بار از آن استفاده کنید که تنها همین موضوع باعث افزایش سرعت کاری شما میشود.

افزونه های حرفه ای و متنوع دارد که تعدادی از آن ها پریمیوم است و باید خریداری کنید ولی بعضی از این پلاگین ها پرکارد اند که به صورت رایگان دراختیار کاربر قرار داده شده است در نظر داشته باشد هر چقد برنامه های طراحی کامل باشند باز هم به یکسری افزونه نیاز دارد.

یکی دیگر از گزینه های مهم این برنامه رایگان بودن استفاده از آن است همانطور که میدانید شرکت ادوبی سایر پلتفرم های خود مانند ایلوستریتور یا فتوشاپ را با پرداخت هزینه در اختیار کاربر قرار میدهد اما در حال حاضر Adobe xd  رایگان است و به دلیل نو  پا بودن برنامه تعداد بروز رسانی ها زیاد است با توجه به عدم موفقیت در یکسری از آپدیت ها به طور کلی در بروز رسانی شرکت ادوبی موفق ظاهر شده است.

مدت زمان یادگیری ادوبی Xd چقدر است؟

در مورد مدت زمان یادگیری نرم افزار Adobe xd میتوان به بازه زمانی بین 4 الی 8 ساعت اشاره کرد که بستگی به میزان تلاش و تمرین و آشنایی با فضای Ui و  Ux دارد که این موارد باعث افزایش یا کاهش  زمان یاد گیری میشود.

ادوبی ایکس دی چیست؟از نرم افزار ادوبی ایکس دی در کجا استفاده میشود؟

همانگونه که به اختصار در بالا گفته شد از نرم افزار ادوبی ایکس در طراحی رابط کاربری برای انواع سایت ها و انواع اپلیکیشن ها استفاده میشود که طراح میتواند قبل از استارت پروژه اسکیس اولیه را زده و به کارفرما ارائه دهد و یا در حین انجام کار برای تست کردن چند ایده میتواند از این برنامه استفاده کند تا به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسد.

بازار کار نرم افزار Adobe Xd به چه شکل است؟

قطعا نمیتوانیم در رابطه با میزان درآمد و بازار کار این حرفه اطلاعات دقیقی بدهیم اما با توجه به گرایش تکنولوژی و آشنایی با  UI و UX متخصصان این برنامه میتوانند دارای درآمدی بالای حد تصور خود باشند برای اثبات این صحبت شما میتوانید با جستجو در سایت های فریلسنری از این موضوع مطلع شوید و شرایط کاری و میزان درآمد را ملاحظه کنید.


  • ادوبی ایکس دی چه کاربردی دارد؟

    برای طراحی رابط کاربری و رابط تجربی نیازی به برنامه مکمل فتوشاپ ندارید و این نرم افزار در حال آپدیت همین حالا هم همه چی تمام است.
  • رابط کاربری چیست؟

    به فضای ارتباط سیستم مدنظر با کاربر که به اختصار به آن UI میگویند(User interface)

علیرضا فاضلی
علیرضا فاضلی

طراح وب و گرافیست

من علیرضا هستم ، سالهاست که در حوزه طراحی سایت بصورت تخصصی فعالیت می کنم . تخصص های اصلی من در حوزه آموزش وردپرس ، آموزش نرم افزارهای گرافیکی و بصورت کلی هر چیزی در حوزه وب هست ... عاشق آموزش و یادگیری هستم.

نظرات