مریم حیات رمضانی
کارشناس شبکه های مایکروسافت و پایگاه داده

10 روش تضمینی بالا بردن سرعت ویندوز 7 و 8 و 10 و 11 تصویری

چگونه سرعت ویندوز را بالا ببریم؟ دلایل کند شدن ویندوز چیست؟ مطمئنا شما دوستان همچون من بیشتر اوقات از پایین بودن سرعت ویندوز خود شاکی شدید.پایین بودن سرعت ویندوز به ویژه در محیط یک شبکه یکی از مشکلاتیست که کاربران اکثر اوقات با آن مواجه هستند وبه دنبال راهی برای افزایش سرعت میباشند راههایی برای ارتقای سرعت عملکرد سیستم وجود دارد که در اینجا میخواهیم با برخی از این راهکارها آشنا شویم. میتوانیم با قوی کردن برخی از ویژگیهای ویندوز 7 ،عملکرد سیستم را بهبود بخشیم.پس به معرفی 10 راه برای بهبودی عملکرد سیستم در این مقاله میپردازیم:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بالا بردن سرعت ویندوز روش 1 : سرویس های غیر ضروری را غیرفعال کنید

فعالیت همه سرویسهای موجود در ویندوز ضروری نیست.بنابراین میتوان آنها را غیرفعال کرده و یا بهنگام نیاز از آنها بهره گرفت.با اعمال این تغییرات ، دیگر زمان و منابع سیستم برای راه اندازی واجرای چنین سرویسهایی مصرف نخواهد شد.در اینجا به برخی از سرویسها که بسته به شرایط میتوان آنها را غیر فعال کرد ، اشاره میکنیم:

 • IP Helper :یک تونل ارتباطی را با استفاده از IPv6 و از طریق فناوریهای انتقالی چون (6to4, ISATAP, Port Proxy, and Teredo) وIP-HTTPS فراهم می آورد .در حال حاضر از IPV6 استفاده چندانی نمیشود و اکثر سازمانها حتی بصورت تست هم از آن استفاده نکرده اند چه برسد به استفاده از آن در سطح گسترده.و همانطور که ذکر کردیم این سرویس نیازمند استفاده از IPV6 هست.بنابراین میتوان آن را غیر فعال کرد.
 • Offline Files:فعالیت های مربوط به نگهداری و تعمیر فایلهای آفلاین کش شده را انجام میدهد،در برابر رویدادهای مربوط به Log in/off کاربران مسئول است،پیاده سازی داخلی API های عمومی را انجام میدهد.اگر در سازمان از قابلیت آفلاین فایلهای موجود در سیستم کاربران ویندوز و نیز سرور ها استفاده نمیشود میتوان این سرویس را غیر فعال کرد.اما بخاطر داشته باشیم که این سرویس بهنگام همزمان سازی (Synchronize) فایلها در سراسر شبکه باید فعال باشد.
 • Network Access Protection Agent: قابلیت حفاظت دسترسی به شبکه (NAP) اطلاعات سالم کامپیوترهای کاربران تحت شبکه را جمع آوری و مدیریت میکند.این اطلاعات کمک میکند تا مطمئن شویم که سیستم کاربر، نرم افزارها و تنظیمات مورد نیاز را دارد.اگر کامپیوتر سرویس گیرنده با پالسی ها و سیاستهای درست و مد نظر سازگار نباشد دسترسی آنها را به شبکه محدود کرده تا زمانیکه تنظیمات آنها آپدیت شود.با توجه به پالسی های در نظر گرفته شده ،کامپیوتر کلاینتها باید به صورت اتوماتیک آپدیت شوند بنابراین کاربران مجددا دسترسی کامل به شبکه را بدون به روزرسانی بصورت دستی ،به دست خواهند آورد. در صورتیکه از روش تحت شبکه عملیات ترمیمی ذکر شده را انجام ندهیم و یا از ابزاری برای اینکار استفاده کنیم که قابلیت نفوذ به Nap را نداشته باشد این سرویس را میتوان غیر فعال کرد.
 • Parental Controls: این سرویس شرایط را برای کنترل سیستم توسط والدین فراهم می آورد :D که در ویندوز ویستا ارائه شده است.با غیر فعال شدن آن آیتم Parental controls در قسمت Control Panel غیر فعال خواهد شد.در شبکه های شرکتها به ندرت از این نحوه کنترل استفاده میشود و تنها میتوان آن را به عنوان یک میراث بجا مانده از ویستا در نظر گرفت. پس عدم فعالیت آن تاثیر چندانی بر عملکرد ویندوز نخواهد داشت.
 • Smart Card: کار این سرویس مدیریت دسترسی به کارتهای هوشمندیست که توسط کامپیوتر خوانده میشوند.با از کار افتادن این سرویس کامپیوتر قادر به خواندن اسمارت کارتها نبوده و هر سرویس دیگری که وابسته به این سرویس هست ،نیز قادر به اجرا نخواهد بود.اگر در سازمان از اسمارت کارت برای احراز هویت استفاده نشود میتوان از این سرویس صرف نظر کرد.
 • Smart Card Removal Policy: سیستم را به گونه ای پیکربندی میکند که به محض برداشته شدن اسمارت کارت صفحه دسکتاپ کاربر قفل شود.و اگر سازمان برای احراز هویت از کارت هوشمند استفاده نمی کند میتوان آن را غیر فعال کرد.
 • Windows Media Center Receiver Service: برای دریافت TV و FM به صورت Broadcast استفاده میشود. در اکثر شرکتها استفاده از TV توسط کلاینتها بعنوان یک آیتم مهم در نظر گرفته نمیشود و استفاده از آن توسط کاربر غیر مجاز میباشد بنابراین فعال بودن این سرویس بیفایده است.
 • Windows Media Center Scheduler Service: ضبط کردن برنامه های TV در windows media center. یک سازمان نیازی به ضبط برنامه های TV ندارد پس میتوان مانع فعالیت این سرویس شد
 • Windows Media Player Network Sharing Service همانگونه که از نام این سرویس بر می آید کار آن اشتراک گذاری Library ویندوز مدیا پلیر برای سایر پلیر ها میباشد و عدم فعالیت آن تاثیری بر کار یک سازمان نخواهد داشت.
 • Fax: قابلیت ارسال و دریافت فکس از طریق کامپیوتر و شبکه را ساپورت میکند.و میتوان آن را در سازمانهایی که ارسال فکس در آنها مبتنی بر شبکه نیست غیر فعال کرد.
 • Home Group Listener: شرایطی را برای برقراری ارتباط یک کامپیوتر با گروهی دیگر از سیستم های کاربران به صورت Home Group فراهم میکند . برای ایجاد Home group یک پسورد مشترک را برای گروهی از کلاینتها در نظر میگیریم تا این کاربران بتوانند منابع به اشتراک گذاشته شده یکدیگر را رویت کنند. غیر فعال شدن این سرویس باعث میشود که سیستم نتواند در قالب Home Group به درستی کار کند .این قابلیت کاربرد چندانی ندارد مگر در شرکت های بسیار کوچک که برای به اشتراک گذاری منابع از این سرویس استفاده میکنند.پس بهتر است که آن را غیر فعال کنیم.

سرویسهای دیگری نیز وجود دارند که کاربر میتواند با توجه به قابل استفاده نبودن این سرویسها در زمینه ی کاری خود آنها را غیر فعال کند.

بالا بردن سرعت ویندوز روش 2 : برنامه های استارتاپ را سبک کنید

حجم نرم افزارهایی که در Start up قرار میگیرند موجب کاهش کارایی سیستم میشوند وجود این نرم افزارها در Start up ضروری نیست بنا براین میتوان از Msconfig برای حذف اینگونه از نرم افزارها از Start up استفاده کرد برای این منظور عبارت MSconfig را در قسمت Run تایپ میکنیم تا صفحه ی مربوط به آن برای ما نمایش داده شود.در تب Start up میتوانیم نرم افزارهای مورد نظر را به صورت دستی غیر فعال کنیم.با توجه به شکل زیر:

وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 3 : نرم افزارهای اضافه را حذف کنید

بعنوان مثال مایکروسافت اغلب نرم افزارهایی را روی سیستم تعبیه میکند.بعضی ازاین نرم افزارها بازدهی چندانی نسبت به کاری که انجام میدهند برای کاربرندارند اینگونه نرم فزارها بهنگام فعالیت فضای زیادی از RAM را اشغال میکنند.برای Remove کردن آنها میتوان از مسیر زیر استفاده کرد:

Start | Control Panel | Programs& Features

در این قسمت نرم افزارهایی را که برای ما کارایی چندانی ندارند میتوانیم حذف کنیم.

وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 4 : ابزارهای اضافه ضدویروس را حذف کنید

اگر این بخش روی سیستم فعال است میتوان با نصب یک نرم افزار Anti-malware آن را غیر فعال کنیم. یکی از بهترین گزینه های رایگان در دسترس ، نرم افزار boatload of spyware است که یکی ابزارهای سرچ و مبارزه با نرم افزارهای مخرب میباشد.

بالا بردن سرعت ویندوز روش 5 : به حافظه RAM توجه کنید

همیشه باید به این مورد توجه داشت که به چه مقدار RAM نیازداریم؟ با تایپ عبارت Resmon.exe در RUN پنجره Recourse monitor باز خواهد شد تب دوم آن به مانیتور کردن مموری اختصاص دارد ازاین طریق میتوان میزان مموری مصرف شده را با جزئیات کامل مانیتور کرد. اگر سیستم تمام یا بیشتر فضای RAM را استفاده کرده این باعث اختلال و کند شدن روند عملیاتی سیستم خواهد شد.با اضافه کردن Memory به سیستم میتوان این مشکل را برطرف کرد.

وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 6 : از SSD به جای HDD استفاده کنید

استفاده از اینگونه هارد درایوها سرعت سیستم را افزایش خواهد داد .اما اینگونه هارد درایوها بسیار گران هستند و باید از آنها به نحوی استفاده کرد که مقرون بصرفه باشد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد اینگونه حافظه هامقاله جامع جناب آقای نصیری در مورد SSD ها بهترین گزینه است.این مقاله در مورد سخت افزار سرور ها بوده و باید به این نکته توجه داشت که علی رغم اینکه معماری داخلی SSD های سرور با PC تفاوت چندانی ندارد ،از نظر Life cycle با هم تفاوت دارند SSD های موجود در سرور برای کار بصورت شبانه روزی طراحی شده اما PC ها برای کار مداوم استفاده نمیشوند.

بالا بردن سرعت ویندوز روش 7 : تنظیمات Power Options را درست کنید

با انتخاب گزینه High performance ، میزان نور و روشنایی تصویر و عملکرد کامپیوتر در برخی شرایط افزایش می یابد و این بستگی به نوع کاری که با کامپیوتر انجام داده میشود ومدت زمانیکه کامپیوتر در حالت Idle است،دارد.(باید در نظر داشت که انتخاب هر کدام از گزینه های High performance و Power Saver و Balanced تاثیرمتفاوتی روی عملکرد و میزان کارکرد CPU میگذارند) برای تغییر Power plan از مسیر زیر استفاده میکنیم:

Start | Control Panel | Power Options and choose your power plan settings
وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 8 : در زمان مناسب Defragment دیسک کنید

اگر از Spinning Disk های قدیمی استفاده کنیم میتوان به کمک Defragment کردن هارد درایو ها بهروری پردازش های سیستم را تا مقدار زیادی افزایش داد.این تکنیک در واقع با یکپارچه سازی و یکدست کردن اطلاعات ذخیره شده روی دیسکها و قرار دادن اطلاعات به صورت پیوسته و منظم روی دیسک، سرعت خواندن و نوشتن روی دیسک و دسترسی به داده ها را افزایش میدهد.

با یک مثال خیلی ساده نحوه Defragment شدن یک هارد دیسک را بررسی میکنیم همانطور که در تصویر می بینیم ،دربخش اول تصویر نمونه ای از یک ذخیره سازی ایده آل از فایلهای Aو Bو Cروی دیسک دیده میشود ودر بخش دوم تصویر میبینیم که نظم ذخیره سازی داده ها با افزایش اطلاعات فایل Aبهم خورده و اطلاعات فایل A بصورت پراکنده روی دیسک قرار گرفته اند.در بخش سوم تصویر داده ها Defragment شده و نظم اولیه خود را به دست آورده اند.

وب سایت توسینسو

اگر که قصد استفاده از SSD ها را داشته باشیم باید از این این تکنیک صرف نظر کنیم.زیراکه Defragmentation عملکرد قابل توجهی روی SSD ها نخواهد داشت و حتی موجب به حداقل رسیدن طول عمر چنین دیسک های گرانقیمتی هم میشود.

Defragment کردن دیسک ها برای یکبار در هفته برنامه ریزی شده است.و میتوان این بازه زمانی را با رفتن به مسیر زیر تغییر داد:

Start | Accessories | System Tools | Disk Defragmenter| Configure Schedule
وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 9 : تنظیمات Search Index را چک کنید

عملکرد سرچ ویندوز 7 برای یک کاربر بسیار رضایت بخش است اما بر کارایی سیستم تاثیر میگذارد اگر نیاز مبرم به سرچ اطلاعات نداشته باشیم میتوانیم برای بهبود عملکرد آن را با Disable کردن سرویس Windows Search غیر فعال کنیم و یا در صورت نیاز به جستجو میتوان بخشهای مورد نظر برای سرچ را اندیس گذاری کرد. برای اینکار کافیست عبارت Index را در بخش سرچ منوی استارت تایپ کرده تا Indexing Option را برای ما نمایش دهد.با انتخاب گزینه Modify در این آیتم میتوان قسمت های مد نظر را اندیس گذاری کرد.

وب سایت توسینسو

بالا بردن سرعت ویندوز روش 10 : از Ready Boost استفاده کنید

این قابلیت موجب شده که حافظه های خارجی همچون فلش ،SD/CF Card ها بعنوان یک هارد دیسک برای ذخیره اطلاعات به منظور بهبود عملکرد سیستم استفاده شود .شاید به این نکته فکر کنید که آیا این قابلیت با وجود 4GB رم و یا بیشتر روی PC های امروزی واقعا ضروریست؟ کاربرد Ready Boost بیشتر به زمان استفاده از ویندوز ویستا بر میگردد ،زمانیکه حافظه ها بسیار گران بودند و استفاده از این قابلیت یک راه مقرون بصرفه محسوب میشد.با این وجود اکنون ReadyBoost یکی از قابلیت های ویندوز 7 محسوب میشود و اشاره به آن خالی از لطف نیست.حافظه خارجی که برای Ready Boost انتخاب میشود باید حداقل شرایط در نظر گرفته شده از سوی مایکروسافت را دارا باشد:

 • داشتن حداقل ظرفیت 256 مگابایت و64 کیلو بایت فضای آزاد
 • برخوردار بودن از توان عملیاتی 2.5 MB/s برای خواندن 4KB از حافظه بصورت Random
 • برخوردار بودن از توان عملیاتی 1.75 MB/sec برای نوشتن بصورت Random روی حافظه

اگر ویندوز 7 تشخیص دهد که استفاده ازیک فلش برای Ready Boost به دلیل مناسب بودن سرعت دیسک در زمان فعلی، تاثیری بر عملکرد سیستم نخواهد گذاشت در قالب یک پیام عدم اجازه برای استفاده از این فلش را برای Ready boost به کاربر اعلام میکند.این پیغام در قسمت Properties یک فلش و در تب Ready Boost قابل مشاهده هست.

وب سایت توسینسو

امیدوارم نکات ذکر شده در این مقاله به شما کمک کند که از سیستم خود بهره وری بیشتری داشته باشید.

 • دلیل کند شدن ویندوز چیست؟

  کمبود حافظه RAM ، ایجاد شدن فایل های اضافه در ویندوز ، شلخته شدن اطلاعات بر روی هارد دیسک ، ویروسی شدن و آلودگی بدافزاری ، مشکل ایندکس نشدن درست اطلاعات و جستجوی ناموفق ، استفاده از هارد دیسک های HDD قدیمی ، تنظیمات اشتباه پاور و مستهلت شدن سیستم ، وجود نرم افزارهای بلااستفاده و بدون کاربرد روی ویندوز و سنگین شدن تعداد نرم افزارهای استارتاپ سیستم از جمله مهمترین دلایل کندی ویندوز هستند
 • چگونه سرعت ویندوز را افزایش دهیم؟

  از حافظه Virtual Memory استفاده کنید ، از نرم افزار Ccleaner برای پاکسازی و تعمیر کلیدهای رجیستری استفاده کنید ، هر چند وقت یکبار دیسک را Defragment کنید ، ابزارهای ضد ویروس قوی استفاده کنید ، سرویس Indexing ویندوز را فعال کنید ، از هارد SSD حداقل برای ویندوز استفاده کنید ، نرم افزارهای اضافه را از استارتاپ ویندوز حذف کنید.

مریم حیات رمضانی
مریم حیات رمضانی

کارشناس شبکه های مایکروسافت و پایگاه داده

کارشناس سیستم عامل و زیرساخت های مایکروسافت MCTS:Active Directory 2008 MCTS:Network Infrastruture 2008 MCTS:Application Infrastructure 2008 MCTS:Active Directory 2008 MCITP:Enterprise Administrator MCSA 2008

نظرات