محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

آموزش Windows Easy Transfer بصورت تصویری

در این مقاله قصد دارم؛ به نحوه انتقال اطلاعاتِ پروفایل یوزرها، از یک سیستم به سیستم دیگر و یا از یک یوزر به یوزر دیگر بپردازیم. این موضوع زمانی که شما یا سایر کاربران سیستم از Internet Favorites زیاد استفاده میکند و یا فایلها و اسناد مهمی دارید که باید همیشه در سیستمهای خود به آنها دسترسی داشته باشید، بسیار حائز اهمیت است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در ابتدا باید بدانیم که پروفایلها شامل User Account، Documents، Music، Pictures، Email، Internet Favorites ، Videosو ... میباشد. و در صورتی که بخواهیم ویندوز جدیدی بر روی سیستم فعلی بریزیم و یا اگر بخواهیم اطلاعات کاربری خود را بر روی سیستم دیگری که استفاده میکنیم داشته باشیم، بهترین راه استفاده از قابلیت نا آشنای ویندوز، یعنی Windows Easy Transfer میباشد، بصورتی که بدون از بین رفتن اطلاعات یوزر فعلی، بتوانیم این اطلاعات را انتقال دهیم و حتی از این طریق قادر به انتقال تنظیمات مربوط به نرم افزارها هستیم.

در اینجا بد نیست به این مطلب نیز اشاره کنیم که در این مبحث، ما دو نوع پروفایل داریم: 1- Local Profile 2- Roaming Profile

در Local Profile اطلاعات مربوط به کاریر و تنظیمات ویندوزی مرتبط به آن در سیستمی که یوزر در Sam آن تعریف شده است، ایجاد و نگهداری میشود، اما در Roaming Profile اطلاعات بصورت متمرکز در یک سیستم(سرور) ذخیره شده و کاربران روی هر سیستمی از شبکه که کار کنند، از پروفایل یکسانی برخوردار خواهند بود.

خوب باید بدانیم که در بحث Windows Easy Transfer مباحث مربوط به Local Profile مطرح میباشد و در این خصوص به ترتیب زیر عمل میکنیم:

وب سایت توسینسو

در قسمت Start، عبارت Windows Easy Transfer را Search میکنیم و بر روی آن کلیک می کنیم.

وب سایت توسینسو

در این قسمت ویزارد خوش آمدگوئی و توضیحاتی در خصوص آیتمهای قابل انتقال داده شده است.

وب سایت توسینسو

در اینجا نحوه انتقال اطلاعات مورد بحث قرار گرفته است ، اول از طریق کابل ترنسفر اطلاعات، که بین سیستم مبدأ و مقصد ارتباط برقرار میکند، دوم از طریق ارتباطات شبکه ای بین سیستم مبدأ و مقصد ارتباط برقرار میکند، و در گزینه سوم ارتباط از طریق یک هارد اکسترنال و یا فلش(USB Drive) محقق میشود، و ما گزینه سوم را انتخاب میکنیم.

وب سایت توسینسو

در این قسمت مشخص میکنیم: که در سیستم مبدأ (Old computer)هستیم، یا مقصد(New computer)؟ خوب ما در حال حاضر در سیستم مبدأ هستیم.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

در دو قسمت بالا، اطلاعات کاربران موجود بررسی و Scan میشود و حالا مشخص میکنیم که اطلاعات کدام کاربر و کدامین اطلاعاتش را (با استفاده از گزینه Custom) ترنسفر کنیم.

وب سایت توسینسو

با استفاده از گزینه Advanced میتوانیم ریز اطلاعات کاربر و یا حتی دیتاهای موجود در سایر درایوهای ویندوز را انتخاب و به آسانی انتقال دهیم.، اما معمولاً از Easy Transfer برای انتقال پروفایل استفاده میگردد و برای دیتاهای دیگر از روشهای بکآپگیری بهره میبریم.

وب سایت توسینسو

در این قسمت پسوردی را برای فایل Easy Transfer ایجاد شده، انتخاب میکنیم در واقع با این کار، از این فایل فقط کسانی که دارای پسورد هستند، مجور بهره برداری خواهند داشت.

وب سایت توسینسو

حالا شما با انتخاب محل ذخیره سازی فایل Easy Transfer و نامی برای آن، یک فایل با پسوند Mig خواهید داشت.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

و در مراحل پایانی تأییدیه ترنسفر صورت پذیرفته، همراه با جزئیات سایز فایل و محل ذخیره سازی آن نمایان میگردد.

تا به اینجای کار شما توانستید به راحتی و با موفقیت از پروفایل مورد نظرتان یک بکآپ تهیه کنید، که قابلیت جابجائی و انتقال به یوزرهای دیگر و حتی سیستمهای دیگر را داراست و در قسمت دوم از این مقاله، نحوه اعمال این فایل ایجاد شده را به دیگر یوزرها و یا سیستمها توضیح داده خواهد شد.

در قسمت قبلی توانستیم یک فایل Easy transfer با پسوند Mig از اطلاعات مورد نظرمان تهیه نمائیم. حالا جهت انتقال این فایل به سیستم دیگر و یا اعمال پروفایل مورد نظر به یوزر دیگر به ترتیب زیر عمل مینمائیم. برای جلوگیری از توضیحات تکراری، با توجه به مقاله قبلی، تا مرحله4، یعنی جائی که سیستم مبدأ و مقصد را میبایست مشخص کنیم، پیش میرویم.

وب سایت توسینسو

پس از انجام مراحل مذکور، مشابه تصویر بالا گزینه This is my new computer را انتخاب میکنیم.

وب سایت توسینسو

در این قسمت، سؤالی مبنی بر این پرسیده میشود که آیا قبلاً توسط Windows Easy Transfer از اطلاعات موجود در سیستم مبدأ فایلی در هارد اکسترنال یا فلش، ایجاد شده است یا نه؟ که ما گزینه Yes را انتخاب میکنیم. (در این قسمت میبایست هارد اکسترنال یا فلش حاوی اطلاعات را به سیستم مقصد متصل نمائیم.)

وب سایت توسینسو

در اینجا، فایل ایجاد شده در مقاله قبلی را که هم اکنون در داخل هارد اکسترنال و یا فلش است، معرفی مینمائیم.

وب سایت توسینسو

در این مرحله، از شما پسورد حفاظتی که قبلاً تعریف نموده اید برای باز کردن فایل تقاضا میشود.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

هم اکنون، یوزرهائی از سیستم مبدأ که اطلاعات آنها را ترنسفر کرده ایم به ما نمایش داده میشوند، حالا برای جزئیات بیشتر گزینه Customize و سپس Advanced را انتخاب میکنیم.

وب سایت توسینسو

در اینجا، شما میتوانید جزئیات اطلاعات برای ترنسفر را ملاحظه نمائید، علاوه بر آن میتوانید اطلاعاتی را که لازم ندارید از حالت انتخاب شده، خارج نمائید، و صرفاً اطلاعات مورد نیاز خود را برای انتقال علامتدار باقی بگذارید. سپس گزینه Save را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

پس از انجام مرحله قبلی، حالا گزینه Advanced Options را انتخاب نمائید. در این قسمت دو زبانه موجود است، در زبانه Map user accounts شما قادر خواهید بود که اطلاعات موجود را در قالب نام همان یوزر قبلی در سیستم جدید تعریف کنید که در این صورت پس از اولین Log on کردن یوزر، پسورد یوزر نیز تعریف میشود. در ضمن شما میتوانید در این قسمت اطلاعات را به یکی از یوزرهای موجود در سیستم مقصد انتقال دهید و یا اصلاً یک یوزر جدید با مشخصات متفاوت ایجاد کنید و اطلاعات را به آن اختصاص دهید.

نکته: در زبانه Map drives ، اگر شما در سیستم مبدأ، اطلاعات کامل یک درایو را برای انتقال، انتخاب کرده باشید، در این قسمت می توانید مشخص کنید که این اطلاعات به کدامین درایو از کامپیوتر مقصد اضافه گردند، امّا باید توجه داشته باشید که اگر درایو مبدأ، درایو ویندوز بوده است، اینجا صرفاً میتوانید اطلاعات را به درایو ویندوزِ سیستم مقصد انتقال دهید.پس از انجام مراحل مذکور، گزینه Save و سپس transfer را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

و در قسمت آخر شما میتوانید لیستی از اطلاعات منتقل شده و برنامه هائی که تنظیمات انها انتقال داده شده است و میتوانید در سیستم جدید با نصب آن برنامه ها از تنظیمات آنها استفاده نمائید، ملاحظه کنید و پس از انجام این کار برای تکمیل فرآیند میباسیت سیستم Restart شود.

نویسنده : محمود کیاستی

منبع : انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات