محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

VMotion چیست؟ VMotion چگونه کار می کند؟ اگر در محیط های Enterprise در شبکه کار کرده باشید حتما به این موضوع برخورد کرده اید که نیاز دارید یک سرور را از سخت افزاری به سخت افزار دیگر منتقل کنید که این موضوع می تواند به دلایل و موارد مختلفی انجام شود ، مثلا در ساده ترین حالت ممکن شما نیاز دارید که یک سرور را از Site اصلی سازمان به Site پشتیبان منتقل کنید ، یا نیاز به ارتقاء سخت افزاری دارید. به هر حال معمولا برای انجام چنین کارهایی حاضریم کمی Downtime داشته باشیم اما برخی اوقات اینقدر سرویس های ما حساس هستند که شما حتی نمی توانید لحظه ای آنها را خاموش کنید ، در یکی از سازمان هایی که بنده کار می کنم سروری داریم که در هر ثانیه هزاران ثبت درخواست از سراسر کشور دارد و با قطع شدن تنها چند دقیقه این سرور از مدار شبکه سازمان روی سر تیم شبکه خراب می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

بنده تصمیم گرفتم این مقاله را در خصوص VMotion در VMware در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران بنویسم تا یکی از کاملترین توضیحات با روش کارکرد این قابلیت را برای دوستان تشریح کرده باشم ، تا اینجا فقط بدانید که VMotion در VMware حلال مشکلات ماست ، شما می توانید بدون خاموش کردن سرورهای مجازی خود و بدون به وجود آمدن کوچکترین خللی در روند سرویس دهی دستگاه ها آنها را از محلی به محل دیگر منتقل کنید.

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

VMware VMotion به شما این قابلیت را می دهد که بتوانید بصورت Live Migration یا انتقال بدون خاموشی سرور ، ماشین های مجازی خود را از یک سرور فیزیکی به سرور دیگری بدون اینکه کوچکترین Downtime ای داشته باشید انتقال دهید و در همین حین سرور شما نیز در حال سرویس دهی به کلاینت ها باشد و دسترسی پذیری آن به هیچ عنوان پایین نیاید. امروزه با توجه به گسترش استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی استفاده از VMotion یک نیاز است.

در مراکز داده امروزی VMotion می تواند باعث بالا رفتن کارایی سرویس ها ، بالا رفتن دسترسی پذیری سرویس ها ، استفاده بهینه از منابع سخت افزاری در سریعترین زمان ممکن و اختصاص منابع به سرویس های دارای اولویت بالاتر ، انجام تعمیرات و تغییرات سخت افزاری بدون از دست دادن داده ها و خاموش کردن سرویس ها و بسیاری دیگر از امکاناتی شود که شما بعدها در محیط کار به آنها نیاز خواهید داشت.

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

VMware VMotion چگونه کار می کند ؟

Live Migration برای Virtual Machine ها در VMware از یک سرور فیزیکی به سرور فیزیکی دیگر با استفاده از قابلیت VMotion بر اساس و پایه سه تکنولوژی انجام می شود که این سه تکنولوژی روش و مبانی کاری VMotion می باشد. اولین تکنیک یا تکنولوژی که استفاده می شود این است که وضعیت کل Virtual Machine یا به لفظ فنی Entire State کل VM در قالب کپسول های فایل یا بهتر بگوییم بلوک هایی از فایل بر روی یک دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه مثل SAN های Fiber Channel یا ISCSI یا یک دستگاه NAS ذخیره می شوند.

قابلیت VStorage VMFS ای که در VMware وجود دارد این امکان را به چندین VMware ESXi مختلف می دهد که بتوانند بصورت همزمان به فایل های یک Virtual Machine دسترسی پیدا کنند ، یعنی دو ESXi می توانند همزمان یک فایل VMDK را داشته باشند و به آنها دسترسی پیدا کنند. تکنیک دوم که بسیار مهمتر است انتقال محتویات حافظه RAM و فایل های در حال اجرای سیستم است که در Virtual Machine وجود دارد ، این فایل ها و محتویات RAM با استفاده از یک شبکه با سرعت بالا ( High Speed Network ) در مقصد ذخیره می شوند ، اینکار دقیقا همان چیزی است که باعث می شود شما بتوانید در سریعترین زمان ممکن بین Virtual Machine مبدا و Virtual Machine مقصد عملات Switch را انجام دهید.

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

VMotion فرآیند انتقال اطلاعات حافظه را از دید کاربران مخفی نگه می دارد ، زمانیکه کل اطلاعات موجود در حافظه و کل System State یا اطلاعات هارد دیسک بصورت کامل روی ESXi مقصد کپی شد ، VMotion سرور Virtual Machine مبدا را در حالت تعلیق در میاورد و آخرین اطلاعات برداشت شده از حافظه RAM را روی حافظه ESXi مقصد کپی می کند و سپس Virtual Machine را در Host جدید اجرا می کند .

به یک نکته توجه کنید که معمولا زمانیکه شما از VMotion استفاده می کنید از Shared Storage استفاده می کنید یعنی فایلهای VM در واقع تغییر محل نمی دهند فقط سرور میزبان آنها تغییر می کند هر چند زمانیکه شما چندین Datastore در محل های مختلف داشته باشید فایل های هارد دیسک هم بایستی منتقل شوند ، دقت کنید که تمامی فرآیندی که شما ملاحظه کردید در یک محیط واقعی که از شبکه Gigabit Ethernet استفاده می کند کمتر از دو ثانیه زمان می برد. این دقیقا همان مدت زمانی است که شما نیاز دارید تا نام نویسنده و منبع انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران را در انتهای متن ذکر کنید.

سومین تکنیکی که VMotion استفاده می کند این است که حتی شبکه ای که Virtual Machine شما در آن قرار گرفته شده است را نیز مجازی می کند ، اینکار باعث می شود که با حرکت کردن Virtual Machine در بین ESXi ها ساختار شبکه آن تغییری نکند و از نظر شبکه سرور ثابت باقی بماند ، توجه کنید که VMotion به MAC Address نیز به عنوان قسمتی از فرآیند نگاه می کند و آن را نیز Virtual می کند.

زمانیکه ماشین مقصد فعال شد ، VMotion روتر شبکه را برای اطمینان از اینکه محل جدید فیزیکی سرور و MAC Address آن قابل دسترس است Ping می کند ، زمانیکه تمام این مراحل طی شد یعنی فایل ها جابجا شدند ، محتویات حافظه جابجا شدند ، شبکه شناسایی شد و سرور فعال شد به این مطلب پی می برید که در این فرآیند Downtime شما چیزی برابر صفر خواهد بود.

VMotion چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

قابلیت های کلیدی VMotion در VSphere

از سال 2004 تا به حال هزاران استفاده کننده از قابلیت VMotion استفاده کرده اند و همگی آنها رضایت کاملی از این قابلیت دارند با توجه به اینکه امروزه سازمان ها وابستگی زیادی به فرآیند Live Migration دارند الان VMotion یک عضو کلیدی در فناوری اطلاعات سازمان است و اولین قابلیت کلیدی در خصوص VMotion قابل اعتماد بودن یا Reliability این سرویس است.

با توجه به اینکه فرآیند انتقال VM اصلا از نظر کاربر ملموس نخواهد بود و بهترین استفاده از CPU و منابع شبکه برای سرعت بخشیدن به این فرآیند استفاده می شود دومین قابلیت کلیدی این سرویس را می توان کارایی یا Performance عنوان کرد. مهاجرت دادن Virtual Machine ها با هر نوع سیستم عامل و با هر نوع سخت افزار و هر نوع سیستم ذخیره سازی بین VMware ESXi های موجود در شبکه را می توان به عنوان سومین قابلیت کلیدی VMotion با عنوان Interoperability عنوان کرد.

پشتیبانی از سیستم های ذخیره سازی گرانقیمت SAN و همچنین دستگاه های ارزان قیمتی مثل NAS ، قابلیت دلخواه سازی تنظیمات CPU ، ویزارد ساده ، انجام چندین Migration بصورت همزمان ، اولویت بندی و بسیاری دیگر از موارد را می تواند در خصوص VMotion اشاره کرد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشید ، ذکر منبع فراموش نشود ، اگر انتقاد یا پیشنهاد یا نظری در خصوص این مقاله دارید می توانید در انتهای آن ما را از تجارب خود مطلع سازید. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات