کاملترین آموزش ServiceDesk Plus قسمت 1 : معرفی دوره ManageEngine

شما در حال مشاهده نسخه دموی ویدیو هستید، برای دسترسی کامل همین الان خرید کنید

شاید برای خیلی از شما جالب باشه بدونید ServiceDesk و یا میز خدمت دقیقا در چه موردی صحبت میکنه ، نرم افزار ManageEngine ServiceDesk Plus  یک نرم افزار پشتیبانی هلپ دسک است.این نرم افزار یک کنسول یکپارچه رو به مدیران فناوری اطلاعات ارائه می دهد که توسط این سرویس میتوانیم دارایی ها رو نگهداری و نظارت کنیم و همچنین درخواست هایی که توسط کاربران ثبت میشود در سازمان مدیریت کنیم.

هلپ دسک نقش مهمی در ارائه خدمات فناوری اطلاعات دارد.زمانی که کاربران با مشکل مواجه میشوند هلپ دسک یک نقطه تماس برای کاربران نهایی است که به کمک نیاز دارند. بدون این، یک سازمان قطعاً می تواند با زیان های ناشی از ناکارآمدی مواجه شود.

 دو تمرکز اصلی ManageEngine ServiceDesk Plus شامل:

 • ردیابی درخواست(IT Request Tracking)
 • مدیریت دارایی (Asset Management)

با استفاده از این ماژول ها، تکنسین ها ومدیران سیستم می توانند مسائل پیچیده ای را در کمترین زمان حل کنند که در نتیجه مشکلات کاهش پیدا میکنه و این کار باعث افزایش بهره وری سازمان می شود.


 • Requests

تیکت های helpdesk متعددی که در سازمان شما ایجاد شده‌اند در ماژول درخواست‌ها سازماندهی و ردیابی می‌شوند. ماژول Requests به شما این امکان رو میده تا به سرعت تیکت ها را مدیریت کنید، تیکت ها را به تکنسین ها اختصاص دهید، درخواست های مشابه را ادغام کنید و غیره.

درخواست‌هایی که توسط کاربران شما مطرح می‌شوند دو نوع هستند، درخواست‌های incident(حادثه) و درخواست‌های Service(خدمات).

 • Problems

هدف مدیریت مشکل به حداقل رساندن حوادث و مشکلات که ناشی از خطاهای زیرساخت فناوری اطلاعات هست وهمچنین از تکرار حوادث مرتبط با این خطاها جلوگیری می کند. برای دستیابی به این هدف، مدیریت مشکل به دنبال یافتن علت اصلی حوادث که اقداماتی جهت بهبود یا اصلاح وضعیت بتونه ایجاد کنه.

 • Changes

هدف مدیریت تغییر اینه که از روش ها و رویه های استاندارد شده اطمینان حاصل کنه و به منظور به حداقل رساندن تأثیر حوادث مربوط به تغییر باعث بهبود کیفیت خدمات بشه.

 • Projects

این ماژول فقط در نسخه ServiceDesk Plus Enterprise موجود است.

یک مشکل یک علت زمینه ای ناشناخته برای یک یا چند حادثه است. هدف مدیریت مشکل به حداقل رساندن تأثیر نامطلوب حوادث و مشکلات بر تجارت است که ناشی از خطاهای زیرساخت فناوری اطلاعات است و از تکرار حوادث مرتبط با این خطاها جلوگیری می کند. برای دستیابی به این هدف، مدیریت مشکل به دنبال یافتن علت اصلی حوادث و سپس آغاز اقداماتی برای بهبود یا اصلاح وضعیت است.

مدیریت مشکل پیشگیرانه به شناسایی و حل مشکلات و خطاهای شناخته شده قبل از وقوع حوادث در وهله اول مربوط می شود.

 • Solutions

این ماژول به عنوان یک پایگاه دانش برای تیم فناوری اطلاعات و همچنین کاربران عمل می کند. کاربران می توانند راه حل های مشکلات را جستجو کنند و خودشان آنها را حل کنند. همچنین هنگامی که تکنسین ها مسائل را حل می کنند، می توانند مستقیماً این راه حل ها را به عنوان مقالات آموزشی در این قسمت قرار دهند. در قسمت تب Solutions میتوانید راه حل ها رو مشاهده کنید.

 • Assets

قسمت دارایی ها به شما کمک می کند تا دارایی های خود را به طور موثر پیگیری و مدیریت کنید. تمام دارایی‌های جدید اضافه شده شما را ردیابی می‌کند و سابقه تمام دارایی‌های سازمان را دارد. دارایی ها را می توان به عنوان IT، دارایی های غیر فناوری اطلاعات و اجزای دارایی در یک سازمان طبقه بندی کرد. این شامل ایستگاه های کاری، چاپگرها، روترها، مجوزهای نرم افزار، اسکنرها، پروژکتورها و حتی سیستم های تهویه مطبوع شما می شود. بنابراین یک نمای واحد برای ردیابی و مدیریت تمام دارایی های شما در سازمان ارائه می دهد.

 • Purchase

در اینجا می‌توانید سفارش‌های خرید جدید ایجاد کنید و آنها را تا تحویل سفارش پیگیری کنید. همین جزئیات را می توانید برای مراجعات بعدی نگهداری کنید. با کلیک بر روی تب Purchase به ماژول خرید هدایت می شوید.

 • Contracts

این ماژول دارای جزئیات مربوط به قراردادهای تعمیر و نگهداری بین سازمان شما و فروشنده (هایی) است که دارایی های سازمان شما از آنها خریداری شده است. با کلیک بر روی تب Contracts در صفحه هدر، به ماژول قرارداد میتوانید دسترسی داشته باشید.

 • Configuration Management Database

پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB) به شما این امکان می دهد تمام موارد پیکربندی (CI) خود را در یک مخزن ردیابی و مدیریت کنید. برخلاف پایگاه داده ،دارایی از دسته ای از CI تشکیل شده است، CMDB در ServiceDesk Plus برای پشتیبانی از یک ساختار فناوری اطلاعات گسترده طراحی شده است که در آن روابط متقابل بین CI ها با موفقیت حفظ و پشتیبانی می شود. این رابطه CI عه که CMDB را به یک ابزار تصمیم گیری مؤثرو تحلیل گر تبدیل می کند.

 • Reports

علاوه بر این ها، ServiceDesk Plus دارای گزارش های کاربردی خوب برای درخواست ها و ماژول های دارایی است. مجموعه‌های از پیش تعریف‌شده‌ای از گزارش‌ها وجود دارد که به شما کمک می‌کند کارایی و بهره‌وری تیم هلپ دسک، حجم درخواست‌های رسیدگی شده توسط تیم، توزیع دارایی‌ها و بسیاری موارد دیگر را ارزیابی کنید. همچنین، مدیر ServiceDesk می‌تواند دارایی‌ها و تنظیمات مربوط به سازمانی، مانند ساعات کاری سازمان، قراردادهای سطح سرویس، نقش‌های کاربر، بخش‌ها و بسیاری موارد دیگر را پیکربندی کند.

بر اساس مجوزهای ارائه شده توسط مدیر ServiceDesk Plus به هر یک از کاربران برنامه، شما قادر خواهید بود به ماژول های فوق دسترسی داشته باشید.