دوره آموزش Shell Scripting | دوره BASH Scripting با گواهینامه

شما در حال مشاهده نسخه دموی ویدیو هستید، برای دسترسی کامل همین الان خرید کنید

دوره آموزش شل اسکریپتینگ | Shell Scripting لینوکس به زبان فارسی یا آموزش BASH Shell بصورت مقدماتی تا پیشرفته در وب سایت توسینسو تهیه و تدوین شده است. این دوره Shell Scripting لینوکس در قلاب 27 فیلم آموزشی شل اسکریپتینگ ، به شما یاد می دهد که چگونه در محیط لینوکس اسکریپت نویسی کنید.

  • این دوره اسکریپت نویسی از فروش خارج و به زودی دوره Shell Script جدید جایگزین می شود

شما در نهایت با یادگیری این دوره اسکریپت نویسی لینوکس می توانید برای خودتان Script های دلخواه در لینوکس بنویسید و آنها را در محیط کاری خودتان استفاده کنید. در این دوره شما با قواعد استفاده از شل اسکریپتینگ آشنا می شوید و هر بخش با فرمان موجود در Shell سیستم عامل لینوکس آشنا خواهید شد.بخشهای عملی دوره آموزشی Shell Scripting شامل مثالهای متنوعی از شل اسکریپتینگ است. بعد از این دوره شما  مسلط به  شل اسکریپتینگ (Shell Scripting) خواهید شد.

چرا به شل اسکریپتینگ نیاز دارید؟

مهارت  شل اسکریپتینگ (Shell Scripting) یکی از دانش های ضروری در دنیای لینوکس برای افرادی است که به صورت مستمر با خط فرمان سیستم عامل لینوکس مشغول تعامل هستند و برای جلوگیری از تکرار از Shell Scripting (شل اسکریپتینگ) استفاده می کنند. مهارت شل اسکریپتینگ (Shell Scripting) قدرت و سرعت شما را در استفاده هرچه بهتر از سیستم عاملهای لینوکسی افزایش میدهد. در برخی از موارد شل اسکریپتینگ (Shell Scripting)  را یک زبان برنامه نویسی می دانند، این تفسیر تا حدود درست است چون قواعد موجود در زبانهای برنامه نویسی هم در شل اسکریپتینگ (Shell Scripting)  قابل اجرا و پیاده سازی است.

فرض کنید که هر روز شما با یک سری اعمال تکراری در خط فرمان لینوکس خود مثل راه اندازی کردن یک برنامه در زمان خاص و یا کپی کردن یک فایل از یک زیر شاخه به سرور دیگری در شبکه با استفاده از SSH نیاز داشته باشید و یا حتی شما مدیری یک سرور لینوکس هستید که شامل تعداد زیادی سایت است و یک اسکریپت ساده php برای گرفتن بک آپ از دیتابیس سایتهای خود دارید که باید در زمان خاصی اجرا شود، برای راه اندازی خودکار فرمان ها و برنامه ها در سیستم عامل لینوکس ابزارهایی وجود دارید که یکی از آنها مهارت Shell Scripting(شل اسکریپتینگ) است. در حقیقت مهارت شل اسکریپتینگ جعبه ابزاری است که مدیر هر سیستم عامل لینوکسی به آن نیاز دارد. در این دوره مهارت  شل اسکریپتینگ (Shell Scripting) تلاش شده است که فرمان هایی که شما به آن نیاز دارید به صورت مقدماتی تا حرفه ای برای شما بیان شود.

قواعد موجود در شل اسکریپتینگ

 شل اسکریپتینگ (Shell Scripting) شامل قواعد برنامه نویسی است اما با ساختاری که در شل Bash در لینوکس اجرا می شود، در شل Bash قواعدی مثل حلقه های تکراری، حلقه های شرطی و غیره وجود دارد که این امر باعث می شود که شما بتوانید از این قواعد با استفاده از ابزارهایی که در لینوکس وجود دارد استفاده کنید و برای خود برنامه های مختصری که نیاز به کامپایل شدن ندارد و فقط اجرا می شود را ایجاد نمایید. توجه کنید که این یک دوره آموزش لینوکس مکمل است.