بهترین دوره آموزش VDI یا آموزش Horizon View صفر تا صد (2023)

شما در حال مشاهده نسخه دموی ویدیو هستید، برای دسترسی کامل همین الان خرید کنید

آموزش مجازی سازی دسکتاپ ( آموزش VDI ) جامع با VMware Horizon View با تدریس مهندس شلاهی در وب سایت توسینسو قرار گرفت. علت محبوبیت دوره آموزش مجازی سازی دسکتاپ که با اسامی مختلفی مثل دوره آموزش VDI ،  دوره آموزش Horizon ، دوره آموزش VMware Horizon View و ... چیست و چرا موضوع مجازی سازی دسکتاپ به عنوان یک راهکار مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده از آن رو به رشد است ؟

مجازی سازی دسکتاپ یکی از راهکارهای نوین برای تمرکز در مدیریت و کاهش چشمگیر هزینه های مختلف سازمانها و شرکت های مختلف در سطح دنیاست که شرکت های مختلفی مانند VMware , Citrix , Microsoft و ... در حال توسعه و استفاده از آن هستند که در این بین محصول کمپانی VMware با نام Horizon View به یکی از محبوب ترین ابزارهای پیاده سازی مجازی سازی دسکتاپ تبدیل شده است که البته برای شروع یادگیری تخصص مجازی سازی دسکتاپ ابتدا باید بر مباحث دوره نتورک پلاس ، دوره ی MCSA و دوره ی VMware VCP آشنا باشید

در مجازی سازی دسکتاپ کاربرهای شبکه که به آنها Horizon Client نیز گفته میشود میتوانند تنها با داشتن یک مانیتور،موس و کیبورد و بدون کیس و تنها با استغاده از یک دستگاه کوچک بنام Zero Client که قدرت پردازش خاصی ندارند و سیستم عاملی در خود ندارد ، به سرورهای مربوطه در زیرساخت VMware Horizon متصل شوند و محیط کار یا همان دسکتاپ خود را از سرور و از طریق بستر شبکه تحویل گرفته و با آن کار کنند.

Horizon Client ها میتوانند برای ارتبا با دسکتاپ خود از یک دستگاه Zero Client استفاده کنند و یا از طریق نصب نرم افزار Horizon View Client روی کامپیوتر یا Thin PC خودشون و یا حتی با استفاده از یک مرورگر در هر دستگاهی (مثل گوشی موبال و تبلت با هر سیستم عاملی و یا کامپیوتر یا Thin PC با هر سیستم عاملی ) به دسکتاپ خودشون در زیرساخت VMware Horizon متصل بشن و با تمام ابزارهای این دسکتاپ مجازی کار کنند.

برای استفاده از VMware Horizon  باید اصلی ترین سرویس این ساختار بنام Connection Server رو نصب و پیکربندی کنید و ارتباط Connection سرور رو با VMware vCenter برقرار کنید تا بتونه از زیر ساخت مجازی موجود در سازمان یا دیتاسنتر استفاده کنه و دسکتاپ هارو به VMware Horizon Client ها برسونه و چرخه ی مجازی سازی دسکتاپ تکمیل بشه .

دسکتاپی که قراره در اختیار Horizon Client  قرار بگیره میتونه یک ماشین مجازی (VM) باشه یا یک ماشین فیزیکی و حتی یک Microsoft RDS ، اما نکته مشترک بین همه ی این موارد این هست که برای قابل استفاده بودن این دسکتاپ ها توسط Horizon Client باید این دسکتاپ ها در POOL های ایجاد شده درون Connection سرور قرار بگیرند و در واقع توسط Connections Server دیده بشن و برای این امر باید روی این ماشین های ابزار Horizon View Agent نصب بشه ، با نصب شدن Horizon Agent روی این ماشین ها، آنها توسط Connection Server قابل رویت و استفاده خواهند بود و میتوانند توسط Connection Server در اختیار Horizon Client ها قرار بگیرند.

پروتکل مورد استفاده توسط Horizon Client ها در ساختار VMware Horizon View میتواند یکی از این سه پروتلک باشد :

  • پروتکل RDP
  • پروتکل PCoIP
  • پروتکل VMware Blast Extreme

 که هر یک مزایا و قابلیت های خودش رو داره اما پروتکل PCoIP و VMware Blast بی شک در ساختار VMware Horizon View بسیار پر استفاده تر از پروتکل RPD هستند.

آموزش مجازی سازی دسکتاپ - آموزش Horizon view - آموزش VDI

پروتکل PCoIP توسط کمپانی Tradici ارائه شد که برای استفاده از آن نیازمند به داشتن چیپست سخت افزار ی Tradici هستید به این معنا که در ساختار  VMware Horizon به عنوان Horizon Client اگر بخواهید با Connection Server ارتباط برقرار کنید و برای این ارتباط بخواهید PCoIP Display Protocol استفاده کنید ، اگر از Zero Client استفاده میکنید باید این چیپ روی سخت افزار Zero Client کاربر وجود داشته باشد در غیر این صورت باید از پروتکل RDP برای برقراری این ارتباط استفاده کنید ، البته در صورتی که Horizon client شما دارای Thin PC و یا کیس کامل باشد و از طریق Horizon View Client ارتباط خود را برقرار کند وجود این چیپ الزامی نیست.

و اما در مورد پروتکل VMware Blast Extreme که بر مبنای HTML 5 کار میکند شما میتوانید با ستفاده از یک مرورگر ساده ارتباط خودتون با Connection Server و بستر دسکتاپ مجازی خودتون برقرار کنید بدون هیچ نوع وابستگی به سیستم عاملی که از طریق اون متصل میشید، البته میتوانید از این پروتوکل توسط ابزار Horizon View Client هم استفاده کنید .

به این علت که پروتکل VMware Blast Extreme بر مبنای HTML کار میکند و از Codec های مختلفی برای بهینه سازی این ارتباط به شکل پویا و بر اساس شرایط متلف پهنای باند استفاده میکند ، این پروتکل بسیار مناسب برای استفاده در بستر های mobile است و بسیار خوب و با پرفورمنس عالی در این بسترها کار میکند.

در ساختار مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View برای اینکه بتوانید دسکتاپ های مد نظر رو در اختیار Horizon Client ها قرار بدید باید این Desktop ها را در دسته های منطقی بنام POOL دسته بندی کنید و تعیین کنید که کدام کاربرها میتوانند از POOL ساخته شده استفاده کنند و به ماشین های درون POOL متصل شوند.

در مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon میتوانید از 3 نوع POOL استفاده کنیم.

  • Manual POOL
  • Automated POOL
  • RDS POOL

هر یک از این 3 مورد در جایگاه خاص خود مورد استفاده قرار میگیرند

Manual POOL : در زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon  در صورتی که تعداد کاربرها مشخص باشد و  از قبل ماشینهای مجازی به تعداد مد نظر را ایجاد کرده باشید میتوانید از  Manual POOL ها استفاده کنید .

بدیهیست در این مسیر با قسمت ها و گزینه های بسیار متنوع و کلیدی در فرآیند ساخت مواجه خواهیم شد که در دوره ی VMware Horizon View همگی به صورت کامل تحلیل و بررسی شده اند.

Automated POOL : در زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon   در صورتی که تعداد کاربرهای فعال همزمان استفاده کنند از Horizon نسبتا نامشخص باشد و بخواهید تا در صورت نیاز Connection Server به صورت خودکار نسبت به ایجاد ماشین مجازی مورد نیاز اقدام کند میتوانید با ایجاد Automated POOL به هدف خودتون دست پیدا کنید.در VMware Horizon View از Full Clone ها و Instant Clone ها و Linked Clone های میتوان استفاده کرد که البته از نسخه ی Horizon 8.1 به بالا مدل Composer Linked Clone از چرخه استفاده حذف شده است.

RDS POOL : در مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View با موضوع Microsoft Remote Desktop Service به شکل کاملا عملی آشنا میشید و اصول استفاده از RDS برای ارائه دسکتاپ و همینطور Remote Application رو فرا میگیریدو برای هرچه بهتر آشنا شدن با مطلب استفاده از RDS POOL ها در مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon در این دوره به شکل کامل سرویس RDS رو نصب کرده و تعدادی برنامه را Publish میکنیم و در نهاید با ایجاد یک RDS POOL از این دسکتاپ و برنامه های پابلیش شده استفاده میکنیم.

بعد از پیاده سازی زیرساخت مجازی با VMware Horizon View موضوع مدیریت دسکتاپ کاربرها موضوعی بسیار مهم و اساس خواهد بود که باید توسط مدیر زیر ساخت مجازی مدیریت شود و هنگامی که تعداد Horizon client ها  زیاد باشد سختی این موضوع زیاد خواهد بود لذا برای مدیریت دسکتاپ کاربرها در مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View به یکی از مهم ترین ابزار های مدیریت فضای کار Horizon Client ها بنام Dynamic Environment Manager (DEM) که با اسم User Environment Manager (UEM) نیز بسیار شناخته میشود میرسیم ، این ابزار یک ابزار بسیار قدرتمند و کاربردی برای مدیریت Desktop در ساختار Horizon است و میتواند بسیاری از نیاز های سازمان و کاربر از قبیل ایجاد Shortcut از برنامه ها ، ایجاد Mapped Drive ، تنظیم پالیسی و تغییر رجیستری و دسته بندی برنامه ها و ایجاد Roaming Profile و Folder Redirection  و ... را انجام دهد.

علاوه بر مباحث ذکر شده در دوره آموزش مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View با ابزار قدرتمند و فوق العاده ی App Volume آشنا میشید و App Volume رو به شکل کامل در زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon پیاده سازی میکنید.

استفاده از ابزارهای مختلف توسط کاربران دسکتاپ مجازی امری مهم و ضروریست که با استفاده از ابزار App Volume میتونید به راحتی و بدون نیاز به نصب برنامه در ماشین کاربر ، با پرفورمنسی بسیار عالی ، برنامه های مورد نیاز کاربرها را بر اساس نیاز هر گروه در اختیار آنها قرار دهید.

حالا که همه کار در پیاده سازی زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ انجام دادیم نوبت میرسه به یکی از سرویس های جدید و مخصوص نسخه VMware Horizon 8 میرسه که با اون میتونید Session های ارتباطی کاربران بستر دسکتاپ مجازی رو رکورد کنید و در محلی ذخیره کنید تا در صورت لزوم بازنگری لازم انجام شود و هیچ چیز از چشم شما مخفی نمونه.


در نهایت موضوع بکاپ گیری و ریکاوری کردن Connection Server و  Upgrade کردن Connection Server به ورژن بالاتر آخرین مطالبی خواهند بود که در دوره ی فوق العاده ی VMware Horizon View  خواهید آموخت.برای گذراندن این دوره تخصصی باید دوره های زیر رو گذرونده باشید و یا به مباحث اصلی این دوره ها مسلط باشید


دوره های من در توسینسو :

دوره MCSA / MCSE 2022

دوره MCSA / MCSE


دوره آموزش مجازی سازی سرور - VMWare VCP-ICMدوره آموزش مجازی سازی دسکتاپ - VMWare Horizon View (VDI)

آموزش MCSA - آموزش شبکه - آموزش مایکروسافت -آموزش سرور 2022


دوره آموزش ویم بکاپ  Veeam Backup and Replication

ویم بکاپ | دوره ویم بکاپ | دوره veeam backup


دوره آموزش ویندوز 11 - پیش نیاز MCSA / MCSE

آموزش ویندوز 11 - دوره ویندوز 11


در صورتی که قصد مهاجرت از ایران رو دارید و میخواید در زمینه مایکروسافت و مدیریت شبکه فعالیت کنید و یا میخواید از دانش روز دنیا مطلع باشید تا در زمینه ارائه راهکارهای جدید پیشگام باشید ، شما قطعا به دوره های تخصصی آژور نیازمند خواهید بود.

با توجه به این نیاز اساسی ، تهیه و تولید دوه های آموزش آژور نیز در دستور کار من قرار گرفته و دوره های زیر تولید و ارائه شده است :

دوره آژور فاندامنتال ( Azure Fundamental ) با کد آزمون AZ-900 - آموزش آژور فاندامنتال

آموزش آژور فاندامنتال - دوره آژور فاندامنتال - دوره AZ-900

دوره آژور ادمین ( Azure Administrator ) با کد آزمون AZ-104 - آموزش آژور ادمین

دوره آژور ادمین - آموزش آژور ادمین - Azure administrator