محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

5 روش قفل گذاری روی نرم افزارها : جلوگیری از سرقت نرم افزار

چگونه بر روی نرم افزارها قفل بگذاریم؟ روش قفل گذاری نرم افزارها به چه شکل است؟ شاید برای شما هم بارها به عنوان یک برنامه نویس این مشکل پیش آمده باشد که چگونه می توانم از سرقت نرم افزار نوشته شده و از دست رفتن حاصل زحمات بر روی نرم افزار جلوگیری کنم . برای این کار چندین روش و مکانیزم وجود دارد تا بتوانیم فرآیند شکستن نرم افزار یا کرک کردن آنرا سخت تر کنیم ، شما می توانید برای جلوگیری از به سرقت رفتن نرم افزار خود از روش های زیر استفاده کنید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1- شماره كليد سي دي CD Key Number 

شماره كليد سي دي يك شماره فعال سازي نرم افزار است كه به كاربر اجازه نصب نرم افزار را بر روي كامپيوتر خود مي دهد . اين شماره توسط سازنده نرم افزار بوسيله يك برچسب بر روي سي دي يا دي وي دي محصول نصب مي شود و كاربر در حين نصب نرم افزار مي بايست شماره مربوطه را وارد كادر درخواست نرم افزار نمايد . شماره وارد شده مي بايست با شماره ذخيره شده در نرم افزار روي سي دي مطابقت داشته باشد ، در برخي اوقات براي هر يك از سي دي هاي توليد شده شماره كليد سي دي يا سريال منحصر به فردي در نظر گرفته مي شود .

2- قفل هاي سخت افزاري يا Dongles

اين يك روش مقابله با كپي شدن نرم افزار است كه توسط برخي از نرم افزار ها استفاده مي شود . در اين روش از يك دستگاه سخت افزاري مانند پرت USB و يا پرت LPT پرينتر و يا يك پرت سريال براي اتصال به كامپيوتر استفاده مي شود . به محض اجراي نرم افزار ، نرم افزار به دنبال دستگاه سخت افزاري مورد نظر نصب شده بر روي سيستم مي گردد . اينگونه قفل ها معمولا به دليل استفاده از درايور خاص خود به آساني نصب نمي شوند .

3-محدوديت تعداد نصب با استفاده از رسانه هاي قابل نوشتن

به اينگونه روش محافظت استفاده از رسانه هاي قابل نوشتن گفته مي شود به دليل اينكه نرم افزار توسط يك رسانه قابل نوشتن مانند يك فلاپي ديسك كنترل و نصب مي شود . با هر بار نصب نرم افزار يك عدد به تعداد دفعات نصب موجود بر روي فلاپي اصافه مي شود تا در نهايت به اندازه تعيين شده برسد و در صورت رسيدن به عدد محدوده ، رسانه ديگر اجازه نصب نسخه ديگري از نرم افزار را نخواهد داد . فلاپي ديسك مربوطه با استفاده از روش هاي معمول توسط دستگاه هاي ورودي و خروجي قابل كپي برداري نمي باشد .

4- رسانه محافظت شده يا Protected Media

در اين نوع روش محافظت ، نرم افزار مي بايست از روي رسانه مورد استفاده كه معمولا سي دي CD محصول مي باشد اجرا شود و براي اجرا نيازمند وارد كردن سي دي برنامه در درايو مي باشد . تنها سيستم هاي قابليت استفاده از اينگونه نرم افزار ها را خواهند داشت كه داراي CD-ROM باشند . هنگامي كه نرم افزار فراخواني مي شود ، بررسي مي كند كه CD مربوطه كه داراي شماره سريال هاي نرم افزار ها هستند در CD-ROM وجود دارد يا خير . معمولا اينگونه CD ها به گونه اي طراحي مي شوند كه به وسيله دستگاه هاي CD-ROM و CD-Writer معمولي قابل كپي برداري و تكثير نباشند .

5-شماره سريال هاي مخفي Hidden Serial Numbers

در اين نوع روش محافظت ، نرم افزار پس از اتمام نصب بر روي سيستم شماره سريال هاي اتفاقي ( Random) با توجه به مشخصات دشتگاه تهيه كرده و در سيستم بصورت مخفي نگهداري مي كند . اين شماره سريال مخفي بصورت رمزنگاري شده در قسمتي از سيستم و يا بصورت يك فايل سيستمي محافظت شده در رجيستري سيستم نگهداري مي شود .كاربر براي اينكه بتواند از تمامي قابليت هاي نرم افزار استفاده كند مي بايست تمامي مراحل ثبت نام نرم افزار را بصورت كامل اجرا كند . براي اينكه شركت سازنده از استفاده مشروع كاربر از نرم افزار اطمينان حاصل كند در هنگام ثبت نام ، كاربر شماره سريال مربوطه را براي وب سايت شركت سارنده ارسال مي كند ، پس از آن شركت سازنده با توجه به شمار سريال ارسالي ، رمز عبوري تهيه و آنرا براي كاربر ارسال مي كند . هنگامي كه نرم افزار اجرا مي شود از كاربر درخواست رمز عبور كرده و با توجه به رمز عبور وارد شده از سوي كاربر و مقايسه آن با شماره سريال مربوطه تعيين مي كند كه استفاده از نرم افزار قانوني است يا غير قانوني .

البته روشهای بسیار زیاد و متنوعی برای اینکار وجود دارد که ما برخی از آنها را نام بردیم ، خوشحال می شویم که شما نیز نظرات خود را در این زمینه مطرح کنید ، اما همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که ما صرفا میتوانیم شکستن قفل یا سرقت نرم افزار خود را به تعویق انداخته و یا آنرا سخت تر کنیم ، این نکته را به یاد داشته باشید صرفا نرم افزاری کرک ( Crack) نمی شود که نوشته نشده است. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات