محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

استفاده صحیح و اصولی از فناوریهای نوین

امروز که یکی از آخرین روزهای فصل تابستان 1393 است، در فناوریهای نوین و در دسترس ما، بالاخص در زمینه فناوریهای اطلاعات، تفاوتهای بسیار زیادی نسبت به یک دهه قبل و یا حتی سه سال پیش وجود دارد. همان گونه که همه می دانیم فناوریهای نوین در هر زمینه ای، در جهت بهبود زندگی فردی و اجتماعی انسانها در تمامی ابعاد فراهم میگردند و نتیجتاً در صورت بازدهی مناسب، جایگزین ابزارها و فناوریهای قبل از خود می شوند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
technology

مثلاً در کشور عزیزمان ایران، تقریباً سه سالی است که گوشیهای هوشمند در بازار فراگیر شده و هم اکنون بیش از 70 درصد خرید گوشی، متعلق به این گوشیها می باشد زیرا که با به پای کار آمدن این گوشیها و فناوریهای بکار برده شده در سیستم عاملهای جدید آنها، امکانات بسیاری در دسترس کاربران قرار گرفت که تاکنون بدانها دسترسی نداشتند، از جمله این امکانات را می توان موارد زیر را برشمرد:

• (User Friendly)کاربر پسندتر بودن سیستم عاملهای جدید نسبت به قبل

• قابلیت نصب واستفاده آسانتر نرم افزارهای کاربردی در زمینه های عمومی و تخصصی

• امکان دسترسی به اینترنت با روشها متفاوت از جمله (Wifi و … , Gprs)

• امکان دسترسی به نسلهای جدید اینترنت 3G و 4G

• سخت افزارهای پیشرفته تر از جمله cpu ، حافظه و دوربینهای با کیفیت

• امکان برقراری ارتباط آسان بین افراد از طریق نرم افزارهای پیام رسان، مسنجرها و ... که حتّی قابلیت مکالمه صوتی و یا تصویری از طریق بستر اینترنت را فراهم کرده اند.

• نرم افزارهای همراه بانک در جهت تسهیل انجام

و خیلی از موارد دیگر را میتوان نام برد که با پیشرفت زیرساختهای مخابراتی کشور، هم اکنون باعث روی آوردن اکثر افراد جامعه به استفاده از این فناوریها شده است.


پیشرفت فناوریهای نوین و در دسترس نسبت به گذشته

در گذشته دسترسی به امکانات کنونی حداقل در زمینه فناوری اطلاعات بصورت کنونی نبود به همین خاطر مشکلات استفاده نادرست از آنها نیز کمتر بود. (حدود 11 سال قبل در اواخر دوران دبیرستانم به خاطر دارم؛ برادر بزرگترم که دانشجوی رشته کامپیوتر بود تازه موفق شده بود که یک رایانه پنتیوم2-3 برای انجام پروژه هاش دست و پا کُند، وای که چه حالی داشتیم خصوصاً با اینترنت پرسرعت Dial Up، که با این حال ساعات زیادی از وقتمان بصورت روزانه پای همان سیستم می گذشت. حالا که خوب فکر میکنم اگر امکانات الآن همچون؛ سخت افزار مناسب، نرم افزارها و بازیها و اینترنت پر سرعت، در آن زمان در اختیارمون بود اصلاً بعید نبود که بدلیل عدم استفاده صحیح از این امکانات، جان فدای سیستم میکردیم) امّا در حال حاضر با توجّه به پیشرفتهای صورت گرفته به جرأت میتوان گفت در اکثر خانه ها حداقل یک رایانه یا لپ تاپ مناسب و گوشیهای هوشمند وجود دارد که با امکان دسترسی داشتن به اینترنت با سرعت مناسب، در صورت عدم استفاده صحیح و اصولی، نه تنها ممکن است باعث پیشرفت و رفاه حال ما نشود، بلکه ممکن است دقیقاً نتیجه عکس داشته باشد.

اگر به اطرافمان خوب نگاه کنیم، میبینیم که بیشترمان اکثر وقت خود را یا پای کامپیوتر (مشغول بازی، فیلم، وبگردی، سایتهای اجتماعی و ...) هستیم و یا مشغول کار با گوشی (وایبر، لاین، فیس بوک، بلوتوث و ...)، جوری که حتی برای چند دقیقه بر سر سفره ناهار یا شام، کنار خانواده نمی نشینیم، و این یک هشدار جدّی است که در آینده¬ای نه چندان دور، مضرّات آن را به عینه (در مترلزل شدن بنیاد خانواده و جامعه) مشاهده خواهیم کرد.


فناوریهای نوین در دستان شما

technology

امروزه که در بازار داغ فناوریهای نوین، حجم بسیار زیادی از آنها بصورت مستمر بر ما عرضه می شود، اگر از این ابزارها و امکانات بصورت اصولی استفاده نکنیم، بجای پیشرفت، حتماً پسرفت خواهیم کرد. فراموش نکنیم؛ فناوریهای نوین (امکانات سخت افزاری، نرم افزاری، اینترنت، گوشیهای هوشمند و ... ) همچون اسبی لجام گسیخته اند که میبایست در اختیار ما قرار گیرند تا به بهترین نحو از آنها در جهت تعالی خود و جامعه استفاده کنیم، چرا که عصر، عصر ارتباطات است و فناوریهای اطلاعات ارتباط تنگاتنگی با این عرصه را دار هستند. رها کردن لجام این اسب سرکش یعنی اینکه خودمان و عمرمان را در اختیار این فناوریها قرار داده ایم تا به هرکجا که میخواهند ببرند؛ به اعماق چاله های دنیای مجازی، یعنی جاهایی که مِهر و محبّت خانواده کم رنگ شده، دوستیها بی اساس، روابطِ دروغین پر رنگ، جسم و جان خسته و اعصاب و روان ضعیف گشته است.

پس اگر جزء افرادی هستیم که لجام این اسب تندرو را رها کرده ایم، بهتر است تا دیر نشده، به خود آمده افسار آنها را بدست گیریم و بگوئیم: به کجا چنین شتابان...! فرهنگ استفاده از هر چیزی مهم تر از خود آن است، چرا که با استفاده درست از امکاناتِ کوچک و بزرگ؛ اگر نیازمان برآورده نشود، حداقل آسیبی به خود و نزدیکانمان نمیزنیم. هم اکنون، آسیبهای جسمی و روحی ناشی از استفاده نادرست از این امکانات بالاخص رایانه و اینترنت، بصورت چشمگیری روبه افزایش است، هر چند که در خصوص آسیبهای احتمالی استفاده از گوشیها نیز بر روی جسم (بالاخص گوشیهای چند سیم کارته که طول امواج در آنها چند برابر است) هنوز بصورت رسمی سخن به میان نیامده، امّا عقل حکم میکند که در استفاده از هر چیزی، از افراط و تفریط دوری کنیم (به زبانی دیگر: نه به آن شوری شور، نه به این بی نمکی). پس بهتر است استفاده ی مستمر از کامپیوتر و لپ تاپ، بصورت زمانبندی شده باشد و در خصوص گوشیها نیز حتّی الامکان آنها را مقداری از خود دور نگاه داریم حداقل هنگام غذا خوردن و خوابیدن.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات